To je to što me zanima!

Dosad pucali četiri penala na šest velikih natjecanja

Igrači su na treninzima uoči utakmice vježbali i izvođenje penala, otkrio je izbornik. I dobro da jesu, jer psiholozi kažu da penali nisu stvar sreće
Vidi originalni članak

Hrvatska na velikim natjecanjima još nije igrala produžetke i pucala penale za prolaz. Na šest prvenstava (EP-a i SP-a) Hrvatskoj su dosuđena četiri penala, a tri su ih realizirali. Prvi je bio na SP-u u Francuskoj. Davor Šuker zabio je za pobjedu protiv Rumunjske. Drugi penal realizirao je Miki Rapaić na Euru 2004. Protiv Francuske je tada bilo 2-2. Na SP-u u Njemačkoj Darijo Srna promašio je penal protiv Japana. Četvrti je bio protiv Austrije na ovom Euru koji je zabio Modrić. Na treningu u srijedu naši su igrači ispucali 30 penala. Zabili su ih 26, po jedan su obranili Pletikosa i Runje, a Vukojević i Olić promašili su gol.
Dođe li utakmica protiv Turske do faze da moramo pucati penale, sreća neće biti ključni faktor, tvrdi nizozemski psiholog Geir Jordet. Čovjek je napravio cijelu analizu faktora važnih za uspješno izvođenje penala. Primjerice, kaže kako je veća mogućnost da igrač promaši ako okrene leđa golmanu, puca bez razmišljanja ili se zaleti prebrzo.
- Pritisak izravno utječe na šansu da igrač zabije. Ako penal koji igrač puca donosi pobjedu, šansa da zabije je 92 %, a ako promašaj donosi poraz šansa je samo 62 % - kaže Jordet.
Rade se i istraživanja o uspješnosti izvođača penala. Prema jednom od njih, 75 % udaraca završava u golu. Dvije trećine izvođača puca u lijevi ili desni donji kut, iako statistika kaže da su najuspješniji udarci po sredini gola.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare