Nizozemska ne blista, ali pobjeđuje: Pao je i Japan

U tvrdom susretu Nizozemska je uspjela probiti čvrsti japanski zid kad je W. Sneijder 'probušio' Kawashimu koji je krivac za poraz Japana od 1-0
Neobranjivi topovski udarac Wesleyja Sneijdera ili kontroverzna Jabulani lopta? Kako kod bilo, Nizozemci su ostvarili minimalnu pobjedu protiv čvrstih i discipliniranih Japanaca. Trenutak odluke dogodio se u 54. minuti kada je Wesley Sneijder uputio siloviti udarac kojim je poslao i loptu i golmana Kawashimu u gol. Izgleda da je Jabulani još jednom prevario vratare jer iako snažan, Sneijderov šut se trebao obraniti. Prije i poslije gola nije bio toliko zanimljivosti, makar su se obje momčadi zaigrale u drugom dijelu. Prilike su više sijevale prema japanskom golu, no dvije izgledne šanse Affelay nije iskoristio za uvjerljiviju pobjedu. Kao i protiv Danaca, Nizozemci se nisu mogli 'rasplesati' ni protiv tvrdih i discipliniranih Japanaca. Misle li dogurati daleko, 'oranje' će morati pronaći bolje rješenje protiv destruktivne i neaktraktivne igre svojih protivnika. Na korak su od osmine finala, pritisak je manji, a golovi bi trebali 'padati' lakše.

Početni sastav Nizozemske
: Stekelenburg, Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst, Van Bommel, Kuyt, De Jong, Van Persie, Sneijder, Van der Vaart
Početni sastav Japana: Kawashima, Abe, Komano, Tulio, Nagatomo, Endo, Matsui, Okubo, Hasebe, Honda, Nakazawa
Žuti kartoni: Van der Wiel

LIVE
Nizozemci su susret počeli u laganoj dominaciji, no teško pronalaze put kroz discipliniranu japansku obranu. U 9. minuti Sneijder se okušao iz slobodnjaka, ali je lopta preletjela okvir gola. Prva prilika za Japance kad je Nagatomo zaprijetio s ruba kaznenog prostora no njegov silovit šut prošao je malo pored gola. Nakon pola sata igre Nizozemci vrše lagan pritisak, ali bez pravih prilika. Japanci su se krajem poluvremena našli u dvije poluprilike, no to je bilo sve od njih. Kraj je prvog poluvremena. Ni u drugoj utakmici nismo mogli vidjeti ništa od poznate nizozemske čarolije. Počelo je drugo poluvrijeme. Nizozemska je nastavila s napadima preko Van Persiea i Sneijdera u 50. minuti, ali bez uspjeha. Pritisak Oranja je urodio plodom u 54. minuti kad je Wesley Sneijder topovskim udarcem 'proparao' Kawashimu za vodstvo Nizozemske 1-0!!! Okubo je odmah nakon gola imao šansu za izjednačenje, no njegov udarac je prošao iznad prečke. Iako su poveli Nizozemci ne igraju atraktivno. U nekoliko navrata Japan je stvorio mini pritisak, ali bez opasnosti po gol Stekelenburga. Affelay je mogao riješiti pitanje pobjednika u 85. minuti kad se sjurio u šesnaesterac, ali mu je Kawashima blokirao udarac. Tri minute kasnije isti igrač je opet promašio izglednu priliku. Promašaje je skoro kaznio japanski napadač Okazaki u sučevoj nadokadi, ali je silovito pucao malo preko gola. Kraj je utakmice. Nizozemska je s dosta muke slavila.