SP Osaka: Zatvorski čuvar osvojio zlato u maratonu

Nakon 20 godina Kenija ponovno ima svjetskog prvaka u maratonu. Luke Kibet naslijedio je Wakiihurija koji je bio prvi u Rimu '87.

Godinama smo čekali na zlato u maratonu. Ponosan sam na sebe i sretan što sam proslavio svoju zemlju, na rubu suza bio je Kenijac Luke Kibet nakon što je osvojio prvu zlatnu medalju na 11. svjetskom atletskom prvenstvu u japanskoj Osaki. Kenijac Kibet, koji zarađuje kao čuvar u zatvoru, bio je posebno motiviran za maraton. - Čuo sam mnoge da govore kako smo mi Kenijci slabi, kako nemamo šansi za pobjedu u maratonu. To mi je bilo dovoljno - rekao je 24-godišnji Kibet, koji je slavio rezultatom dva sata, 15 minuta i 59 sekundi. Aktivne su bile i dugoprugašice. Zlato na 10.000 m očekivano je odnijela Etiopljanka Tirunesh Dibaba, koja je vremenom 31:55.41 obranila naslov. ZANIMLJIVOSTI PRVOG DANA 1. kugla: Nedžad Mulabegović bacio je kuglu 18,69 metara i kao 27. nije ušao u finale, a zlatnu medalju osvojio je Amerikanac Reese Hoffa (22,04 m) 2. kladivo: hitac Andrasa Haklitsa od 73,04 m bio je dovoljan tek za 18. mjesto u kvalifikacijama, a u finale je prošlo 12 najboljih