Sudac pogurao Čile kojem se smiješi osmina finala...

Čile je ostvario još jednu minimalnu, ali uvjerljivu pobjedu. Pobijedili su Švicarce 1-0 s igračem više te su se sa šest bodova približili osmini finala...

Sudac Al Ghamdi učinio je 'medvjeđu uslugu' Čileancima kojima je olakšao put do pobjede nad Švicarcima. Saudijac je u 31. minuti uvjetovao tijek susreta prestrogo isključivši Švicarca Behramija (i podijelivši 9 žutih kartona!) nakon što je laktom pogodio Vidala. Od tad su Čileanci cijelu utakmicu dominirali, a švicarski bunker su probili u 75. minuti. Mark Gonzales ušao je u drugom dijelu i poentirao glavom s druge stative za konačnih 1-0. Ghamdi je opet pogriješio i nije sudio čisto zaleđe asistenta Valdivije. Prednost Čilea je mogla biti još veća, ali napadači nisu uspjeli iskoristiti terensku nadmoć. Silni promašaji su im se mogli obiti u glavu kad je Derdyok sa 16 metara zapucao jedinu izglednu priliku Švicaraca. Nakon slavlja nad Hondurasom, Čile je upisao još jednu minimalnu pobjedu, te predvodi skupinu H sa šest bodova. Osmina finala im se smješi, ali stvari još nisu gotove jer za drugi krug konkuriraju i Španjolska, Švicarska i Honduras.

LIVE
Početni sastav Čilea: Bravo, Pounce, Isla, Carmona, Sanchez, Vidal, Suazo, Fernandez, Beausejour, Medel, Jara
Početni sastav Švicarske: Benaglio, Lichtsteiner, Von Bergen, Huggel, Inler, Frei, Nkufo, Behrami, Grichtings, Fernandes, Ziegler
Žuti kartoni: Ponce, Carmona, Suazo, Fernandez, Medel, Valdivia (Čile); Inler, Nkufo, Barnetta (Švicarska)
Crveni karton: Behrami (Švicarska)

Počela je utakmica. U drugoj minuti zbog opasnog starta požutio je Čileanac Humberto Suazo. Čile se u prvoj ozbiljno prilici našao u 10. minuti, ali švicarski golman Benaglio skida dva silovita udarca Vidala i Carmone. Prošlo je 25 minuta, a sudac je već podijelio četiri žuta kartona. Carmona neće zaigrati sljedeću utakmicu zbog grubog prekršaja na Behramiju. Nkufo i Ponce također su požutjeli. Švicarci za sada nemaju niti jedan udarac na gol. U 28. Švicarci imaju priliku, a, ali čileanski golman istrčava na loptu. Behrami ostavlja suigrače na cjedilu, isključen je u 31. minuti! Vidal je na njega startao s leđa, a Švicarac ga je pokušao zaustaviti laktom, a sudac mu odmah pokazao put s terena. Sanchez prima centaršut, ali Benaglio brani slabašni udarac. Još jedna prilika Čilea i Sancheza. Iskosa puca nisku loptu, ali švicarski golman je na lopti. Bez ijednog 'španerskog' poteza završava prvo poluvrijeme.
Počelo je drugo poluvrijeme. U 49. minuti Gonzales slavi gol, ali čak troje igrača u napadu bila su u debelom zaleđu. Fenomenalna prilika Čilea u 55. Sanchez je oteo loptu Grichtingsu, i krenuo sam prema golu, ali Benaglio upisuje sjajnu obranu. Još je dvadesetak minuta do kraja, a ni jedna niti druga strana ne mogu organizirati smisleniju akciju. Švicarska je dostigla rekord Italije od 551 minute bez primljenog gola. Evo i gola. Švicarcima je očito pala koncentracija. Marko Gonzales, koji je ušao u drugom dijelu, zabija glavom za 1-0 Čilea u 75. minuti na sjajno, precizno dodavanje Paredesa na suprotnu stativu. I kakva stopostotna promašena prilika za Čile. Paredes se sam našao pred Benagliom, ali odlučio je loptu zapucati iznad grede. Čileanci nakon postignutog gola i dalje pritišću, postaju sve agresivniji. Totalni raspad organizirane švicarske obrane. Opet Paredes tuče, malo je falilo da lopta uđe s prave strane stative. Ali vidi Švicarce! Jedinu pravu priliku na izmaku utakmice zapucava Derdiyok iz sredine šesnaesterca. Utakmica je završila minimalnom pobjedom južnoamerikanaca, no razlika je mogloa biti i veća. Čile se potpuno približio ulasku u drugi krug, a sljedeći susret igra protiv Španjolaca.