To je to što me zanima!

Boja fasada otkriva karakter! U koju boju "obući" kuću?

Postojanost boje fasade uglavnom ovisi o utjecajima iz okoliša i sastavu korištenih materijala u završnom sloju. Što je ton boje tamniji, to je istrošenost uočljivija
Vidi originalni članak

Fasada je prvo što otkriva karakter kuće odnosno njenih ukućana, stoga ne čudi što investitori dugo promišljaju kako "obući" svoju kuću. Ona odražava individualnost investitora i stvaralačku estetiku projektanta koji žele da fasada što duže odolijeva mehaničkim oštećenjima i izbljeđivanju od sunca. Međutim, i najljepša će se fasada u jednome trenutku prirodno istrošiti. To ne možemo spriječiti, ali možemo spriječiti čimbenike koji ubrzavaju to trošenje. 

Boja fasade tek je jedan segment ove široke teme, ali svakako važan. Dilema mnogih investitora je kako odabrati boju koja će se dobro uklopiti u svoju okolinu, neće iritirati susjede, ali će ipak odražavati individualnost kuće. Također, moderne tamne boje fasade moraju zadovoljiti tehničke preduvjete kako bi utjecaj vremena bio što manje vidljiv. Upijanje sunčevog zračenja je važno i s aspekta energetske učinkovitosti. Ovim pitanjima bavi se posebna struka a zove se arhitektura boja

Iako neutralne boje se mogu činiti standardnim i uobičajenim kada uzimamo u obzir fasadne boje,one su ipak praktične iz mnogostrukih razloga. Neutralne boje su mnogo jednostavnije i manje riskantne, bolje se uklapaju u svako susjedstvo, izgledaju dobro u gotovo svakom okolišu i jednostavno se čiste. Kada se nečistoća nakupi na kući obojanom neutralnom bojom, ona nije toliko vidljiva kao kod kuće koja je obojana svjetlijom ili vrlo zahtjevnom tamnom bojom.

Koliko će ton boje neke fasade biti postojan, uglavnom ovisi o utjecajima iz okoliša i sastavu korištenih materijala u završnom sloju. Površine su zgrada, s njihove vanjske strane, izložene prirodnim utjecajima iz okoliša. Sunce, oborine i kondenzat ostavljaju tragove jednako kao i promjena temperature te utjecaj štetnih tvari. Pri tome vrijedi: što je ton boje tamniji, to je istrošenost uočljivija. Vlaga je nositelj kiselih iona koji uzrokuju hrđanje armature (volumen je tako nastalih oksida i soli velik i dovodi do nastajanja pukotina u strukturi – što, pored ostaloga, smanjuje toplinsku izolaciju zgrade) i nečistoća koje se talože uglavnom na površini fasade, veća vlažnost uzrokuje rast mikroorganizama (plijesni, alge, mahovina) itd. Ovaj prirodni proces starenja moguće je usporiti raznim premazima koji se apliciraju na fasadu. RÖFIX je patentirao sustav koji omogućuje da promjene tona boje, pukotine i deformacije, kao i biološke reakcije na tamnim fasadama budu minimalne. 

U energetskome proračunu objekta glavnu ulogu ima toplinska izolacija. Međutim, kolorit objekta ovdje nije samo pitanje arhitektonskoga oblikovanja, već i građevinsko-fizikalnoga djelovanja. Jasno je da tamni tonovi boja jače apsorbiraju sunčeve zrake nego što to čine svijetli tonovi.

Dakle, izbor boje fasade nije samo pitanje dobrog ukusa investitora već niz tehničkih i fizikalnih svojstva koje fasada mora zadovoljiti. No, ne ograničavajte se samo na odabiru idealne boje. Zanimljiv odabir materijala ili neobična izvedba fasade govori o vama puno više. Nekoliko zanimljivih rješenja donosimo u sljedećem članku.

Idi na 24sata

Komentari 15

  • hrkLJ 08.03.2013.

    U mojoj ulici tamno siva, do nje jarko crvena pa slijedi kobaltno plava kuća. Kad pogledaš, izaziva mučninu. Više govore o neukusu, a ne o karakteru vlasnika. Stvarno bi se trebale dobivati dozvole za boje fasada jer ovako i cigansko naselje ima više estetike.

  • sweetbee_1 07.03.2013.

    mi ovo ljeto moramo raditi fasadu i strašno smo neodlućni, nije mi baš ni ovaj članak pomogao

  • AntonTrdić 07.03.2013.

    neutralne boje kao ton smeđe ili kremaste boje, recimo je najljepša boja za fasadu i dokazano , traje do 20 godina bez farbanja fasade ! nečistoća se ni ne vidi

Komentiraj...
Vidi sve komentare