To je to što me zanima!

Kraj je sve bliži: Još ne znaju kad i gdje pada kineska postaja

Tiangong-1 od 2016. je izvan kontrole i polagano gubi visinu. Zna se da će krajem ožujka ili početkom travnja pasti na Zemlju, ali ni par sati priije neće moći predvidjeti točnu lokaciju
Vidi originalni članak

Znanstvenici diljem svijeta već mjesecima pozorno prate otpisanu kinesku svemirsku postaju Tiangong-1, koja će se raspasti u atmosferi, a neki njeni komadi mogli bi i završiti na Zemlji. Međutim, znanstvenici još ne znaju kad će točno postaja pasti.

Europska svemirska agencija ovih dana objavila je kako će postaja pasti kroz atmosferu između 17. ožujka i 21. travnja, no točan datum, kao i lokaciju, još ne znaju. Poznato je tek da bi postaja trebala završiti negdje između 43 stupnja sjeverne i 43 stupnja južne geografske širine, a to je područje koje zahvaća Afriku, Australiju, velik dio Azije i američkog kontinenta te jug Europe.

RASPAD SVEMIRSKE POSTAJE 'Gubimo kontrolu, komadi teški i do 100 kg padat će po Zemlji'

Iako ne mogu predvidjeti točno vrijeme i lokaciju, dobra vijest je što će većina 9,4 tone teške letjelice izgorjeti u prolasku kroz atmosferu. Ipak, moguće je da će neki dijelovi pasti na Zemlju, a to područje moglo bi biti ogromno. 

I tu postoji dobra vijest. Zemlja je većinom prekrivena vodom i izgledi da fragment pogodi nekog su 10 milijuna puta manji od izgleda da će vas u godini pogodi grom. Uz to, u povijesti svemirskih letova nitko nije poginuo od udara nekog komada svemirskog smeća.

Ovako je izgledao pad europske letjelice kroz atmosferu.

Kina je 2011. lansirala postaju dugu 10,4 metara i do prosinca 2015. godine je bila operativna. Originalni plan je bio da letjelicu kontrolirano uspore i sruše u more  na južnom dijelu Tihog oceana.

POINT NEMO Najudaljenije groblje na svijetu: Ovdje umiru svemirski brodovi

Međutim, u ožujku 2016. postaja je prestala funkcionirati i više nije reagirala na pokušaje da se pokrenu motori. Zbog toga je počela gubiti visinu te će sada nekontrolirano pasti na Zemlju. ESA pojašnjava kako ni 7 sati prije samog ulaska u atmosferu neće točno moći znati lokaciju jer mogu promašiti nekoliko tisuća kilometara.

Idi na 24sata

Komentari 21

  • Mošsimislit 18.01.2018.

    Šansa da nekoga pogodi grom je nula....

  • sol 18.01.2018.

    E sta nema bilijune tona,

  • Iskrivljena antena 18.01.2018.

    Jug Europe nadam se da će jednana krhotina marnut na CR7

Komentiraj...
Vidi sve komentare