To je to što me zanima!

Letjelica Voyager 1 trenutno je na rubu Sunčevog sustava

Nakon što Voyager 1 napokon napusti Sunčevi sustav znanstvenici očekuju pojavu međuzvjezdanog vjetra koji je sporiji, hladniji i gušći od samog solarnog vjetra
Vidi originalni članak

NASA-ina najudaljenija svemirska letjelica Voyager 1 u svemir je lansirana prije 33 godine, a od 2004. godine istražuje prostor u kojemu se solarni vjetrovi naglo usporavaju i sudaraju s tankim slojem plina u međuzvjezdanom prostoru, što znači da je u graničnom prostoru. Voyager je sada stigao do samog ruba Sunčevog sustava i poslao informacije koje su otkrile jasne promjene u protoku čestica koje ju okružuju.

Sonda se nalazi na udaljenosti od oko 17,4 milijardi kilometara i za pet godina bi trebala izaći iz Sunčevog sustava i ući u međuzvjezdani prostor koji se naziva heliopauza.

- Znali smo da će ovo dogoditi, samo je bilo pitanje kada. Nadamo se da će nam za izlazak iz Sunčevog sustava trebati još četiri godine - objasnio je Edward Stone, član projektra Voyager.

Nakon što Voyager 1 napokon napusti Sunčevi sustav, znanstvenici očekuju zabilježiti brzinu međuzvjezdanog vjetra koji je sporiji, hladniji i gušći od solarnog vjetra.

Voyager 1 lansiran je 1977. godina s ciljem da istraži Jupiter, Saturn, Uran i Neptun, a 1989. godine krenuo je prema središtu naše galaksije. Prema međuzvjezdanom prostoru trenutno putuje brzinom od 60.800 kilometara na sat.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare