To je to što me zanima!

Zatvorili ih na godinu dana: Simulirat će život na Marsu

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
U izolaciji podno vulkana Mauna Loa šestero znanstvenika bit će dio pokusa u kojem se istražuje kako dugotrajni boravak u malom prostoru djeluje na ljude
Vidi originalni članak

Šestero dobrovoljaca zatvorilo se u petak u kupolu na Havajima, u kojoj će provesti godinu dana u potpunoj izolaciji.

Usred pustopoljine NASA žel i simulirati kakav bi život bio na Marsu, a ovaj izolacijski eksperiment najduži je kojeg je NASA pokrenula.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Posada će živjeti u kupoli promjera 11 metara (i visokoj 6 metara), bez svježeg zraka, hrane, ali i privatnosti. Ako će htjeti izaći van, morat će odjenuti svemirsko odijelo. No, u podnožju vulkana Mauna Loa dočekat će ih područje bez životinja i gotovo ikakve vegetacije.

HI-SEAS

Francuski astrobiolog, njemačka fizičarka i četvero Amerikanaca (pilot, arhitekt, liječnica/novinarka i geolog) imat će malene kabine s ležajem i stolom. Moći će jesti hranu poput sira u prahu ili konzervirane tune. Ograničen će im biti i pristup internetu.

Stručnjaci procjenjuju kako će ljudska misija na Mars trajati između jedne i tri godine , a dosad je NASA već provela izolacijske eksperimente koji su trajali četiri i osam mjeseci. U drugim eksperimentima glavni je fokus na tehničke izazove, dok je ovaj fokusiran na ljudski dio istraživanja te sve probleme koji mogu nastati tijekom dugog boravka u malom prostoru. Usporedbe radi, trenutne misije na ISS traju po pola godine, dok ruski i američki astronaut trenutno sudjeluju u eksperimentu u kojem će na postaji ostati godinu dana.

NASA se nada da će kroz sljedeća dva desetljeća, do stvarnih misija na Mars, uspjeti istražiti sve situacije i rješenja za sukobe. Nedavno su dobili i dodatnih milijun dolara za još tri slične misije, rekla je za AFP Kim Binsted iz NASA-e.

Izjavila je i kako su tijekom osmomjesečne misije, koja je nedavno završila, izbili sukobi. Binsted nije govorila o detaljima svađa, ali je dodala da je posada riješila probleme.

Carmel Johnston je geologinja i zapovjednica misije, a njemačka fizičarka Christiane Heinicke bit će glavna znanstvena časnica. Sheyna Gifford je liječnica koja će biti i novinarka misije. Pilot Andrzej Stewart glavni je inženjer koji je radio za Lockheed Martin. Arhitekt Tristan Bassingthwaighte izjavio je kako će proučavati metode za izradu boljih nastambi i povećanje naših mogućnosti da živimo u ekstremnim uvjetima. Glavni biolog Cyprien Verseux stručnjak je u razvoju bioloških sustava za održavanje života.

- Mislim da je jedna od lekcija da se konflikte ne može spriječit. Njih će biti na dugotrajnim misijama i među najboljim ljudima - izjavila je. Dodala je kako se može pomoći ljudima da budu otporni i da dobro reagiraju na probleme te da mogu i dalje funkcionirati kao tim. Prve rezultate prethodnih misija objavit će za otprilike godinu dana.

Reuters/Pixsell

Idi na 24sata

Komentari 90

  • 779danai4ure 01.09.2015.

    a daaaj dobro ste se sitili da nas neka grupa zamini ! normalno 6 sekundi za 6 znanstvenika hehe

  • bopozopo 01.09.2015.

    Samo na Marsu nisu temperature tako visoke kao na Havajima, trebali su otić u Sibir za bolju simulaciju.

  • A neću 29.08.2015.

    mogao bi se i ja prijaviti za to, tako i tako sam cijele dane u sobi i na netu hehe

Komentiraj...
Vidi sve komentare