Postoje brojni suvremeni mitovi koji se pogrešno smatraju znanstvenim činjenicama poput toga da rabimo svega deset posto volumen mozga
Misterij: Koliko svojeg mozga zapravo koristimo?
Postoje brojni suvremeni mitovi koji se pogrešno smatraju znanstvenim činjenicama poput toga da rabimo svega deset posto volumen mozga. Za Barbaru Sahakian, profesoricu na Sveučilištu u Cambridgeu, ta je tvrdnja potpuno neutemeljena.
- Nemoguće je izmjeriti koliko mozga rabimo, ali je to sigurno više od deset posto - navodi ona.
Tih je deset posto obična izmišljotina koju je radi snažnijeg dojma prvi put iznio Dale Carnegie 1936. godine u svojoj knjizi 'Kako steći prijatelje i utjecati na ljude'. Dugovječnosti toga mita pridonosi nerazumijevanje načina funkcioniranja moždanih stanica. Prema mišljenju znanstvenika koji proučavaju mozak, 90 posto stanica u našemu mozgu su potporne ili glijalne stanice koje učvršćuju živčano tkivo i hrane ostalih deset posto živčanih stanica koje sudjeluju u psihičkim procesima, poznatih i kao siva moždana tvar.
Profesorica Sahakian se slaže da neprestano ne rabimo puni potencijal mozga, budući da zbog različitih čimbenika, uključujući umor, slabije iskorištavamo naše moždane sposobnosti. Upozorava na rezultate nedavnog istraživanja provedenog među učenicima koji su pokazali da se učenje matematike i čitanje mogu poboljšati vježbanjem, piše Školski portal.