Obavijesti

Kolumne

Komentari 45

Zašto Ustav i izborni sustav za premijera nisu pravi problemi?

Zašto Ustav i izborni sustav za premijera nisu pravi problemi?
1

Ako će preferencijski sustav riješiti bilo što u Hrvatskoj, ja sam njegov prvi pobornik. Ali mislim da se moramo baviti pravim hrvatskim problemima, kaže Zoran Milanović

Pogledajmo najprije što smo naučili iz cijele ove priče.

Prvo, za raspisivanje državnog referenduma potrebno je prikupiti 452 tisuće potpisa, ali za njegovu uspješnost dovoljan je samo jedan glas. Trebalo bi biti obrnuto.

Drugo, ustanovili smo da još uvijek imamo registriranih birača koliko i stanovnika u RH.

Treće, doveli su nas u situaciju da biramo između Milanovića i Karamarka, odnosno SDP-a i HDZ-a na jednoj strani, i Željke Markić na drugoj. Prokleti bili.

Četvrto, Vesna Pusić prigovara Željki Markić da inicira referendum o promjeni izbornih pravila samo kako bi se dočepala Hrvatskog sabora, iako bi zapravo trebala razmisliti o tome da joj se i sama pridruži. I njoj i njezinoj osakaćenoj stranci uskoro bi mogla zatrebati svaka moguća pomoć da se dokopa makar jednog mandata.

Peto, inicijativu GONG-a za izmjenom izbornih pravila, kao protutežu zahtjevu inicijative "U ime obitelji", javno je podržao tek jedan SDP-ov zastupnik, i to parlamentarni "backbencher" Gvozden Flego, uz asistenciju Josipa Kregara, nezavisnog zastupnika iz redova Kukuriku koalicije, koji se nedavno posvadio s Milanovićem. Asistirala im je Jadranka Kosor.

Ne zvuči baš kao podrška koja ima specifičnu težinu.

Pravi problemi

I onda, na sve to dolazi premijer Zoran Milanović i jučer lakonski izjavljuje: "Ako će preferencijski sustav riješiti bilo što u Hrvatskoj, ja sam njegov prvi pobornik. Ali mislim da se moramo baviti pravim hrvatskim problemima".

Pravim hrvatskim problemima? 

Nije li ovo referendumsko zakonodavstvo pravi hrvatski problem? Kad se s jedne strane ustavnim i zakonskim odredbama omogućava prolaznost svakog, pa i neprimjerenog referenduma, kad se visokom kvotom potpisa pokušava spriječiti održavanje referenduma, a kad se sakupi dovoljno potpisa - kao što se to najavljuje u slučaju monetizacije autocesta - onda se taj referendum proglašava "opstrukcijom rada hrvatske Vlade".

Iako je upravo njegova stranka u oporbi bila odlučno protiv davanja autocesta u koncesije.

To doista zvuči kao pravi hrvatski problem.  

I osim toga, što znači ono, hoće li preferencijski sustav riješiti "bilo što" u Hrvatskoj?

Ako ništa drugo, mogao bi pokrenuti unutarstranačke reforme u HDZ-u i SDP-u, poništiti negativnu selekciju kadrova koji godinama sustavno podrivaju povjerenje građana u politiku, mogao bi smanjiti, ako već ne i poništiti, autokratsku vladavinu stranačkih šefova temeljenu na poniznosti i oportunosti članstva, a slijedom toga mogao bi promijeniti odnos građana prema politici.

Jer, politika je zadužena za rješavanje onoga što Milanović pompozno naziva "pravim hrvatskim problemima". 

Buka i nered

I prije nešto više od tri godine Milanović je najavljivao kako će se njegova Vlada baviti samo najvažnijim problemima, misleći pritom na gospodarstvo, pa vidimo dokle nas je to dovelo.

Iako se u međuvremenu bavio Josipom Perkovićem, ratom s Bruxellesom i osnivanjem saborskog istražnog povjerenstva o udbašima, pa sad nije jasno jesmo li mi ovako propali zato što se Milanović nije bavio važnim problemima ili upravo zato što se bavio.

Isti taj Milanović se hvalio i da njegova Vlada "uvodi red u državi", pa vidimo kako to izgleda. Šuplji Ustav, nedorečeni zakoni, kontradiktorni odnos ustavnog i zakonskog okvira, nejasna referendumska pravila, izborna pravila koja simultano žele mijenjati Željka Markić, Ivo Josipović i SDP-ovi zastupnici "iz trećeg ešalona".

Kome to izgleda kao uvođenje reda, ni nered mu neće zvučati neprivlačno.

Stoga je svakako poželjno da se premijer Milanović, u skladu sa svojom najavom, krene baviti važni(ji)m problemima. A što se njega osobno tiče, njemu je ionako najvažnije da preživi iduće izbore. 

Tomislava Klauškog pratite i na Facebooku

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Vidi sve članke ovog autora
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 45
Kako se Zubak kladio na naše pravosuđe i nije mogao izgubiti
KLAUŠKI O TRGOVCU ORUŽJEM

Kako se Zubak kladio na naše pravosuđe i nije mogao izgubiti

NOVI EXPRESS I tako, još jedna avet Tuđmanovih devedesetih iskočila je iz duboka groba i odmah ščepala Hrvatsku za grlo
Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista
EKSKLUZIVAN INTERVJU ZA 24SATA

Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista

Poznati travel influencer prvi je Hrvat koji je proputovao svih 197. država svijeta. Šri Lanka mu je bila posljednja na listi, otkriva nam u koju se zemlju ne bi vraćao, koja mu je najdraža, ali i kako je sve krenulo
Ilona skinula zaručnički prsten u 'Ljubav je na selu': 'Ivice, dobio si tri prilike i sve tri si zeznuo!'
ZAVRŠILA ROMANTIČNA PUTOVANJA

Ilona skinula zaručnički prsten u 'Ljubav je na selu': 'Ivice, dobio si tri prilike i sve tri si zeznuo!'

Ilona je nakon zaruka vidjela da se Ivica dopisivao s bivšim djevojkama. 'Problem je što ne znam mogu li prijeći preko stvari koje si napravio, ne samo s Klarom... To je bio samo test', rekla je