Kako koža stari, svi se procesi u njoj usporavaju, uključujući stanični metabolizam, cirkulaciju krvi, proizvodnju prirodnih masnoća i ulja, te prirodni proces guljenja (pilinga) kože, objasnila je Renée Rouleau
Dermatolozi predlažu: Što kad nam je koža siva i 'beživotna'
Mnogima je tijekom zimskih mjeseci koža, bez obzira na tip, ponekad isušena, djeluje umorno i beživotno i nema onaj 'zdravi sjaj'. Beživotna je koža, kako kaže poznata estetičarka i osnivačica istoimene linije za njegu kože Renée Rouleau, zapravo koža koja ne reflektira svjetlost, pa zbog toga djeluje sivkasto, a i na dodir je grublja nego inače.
Ona i dermatologinja dr. Mona Gohara slažu se kako je nekoliko razloga zbog kojih koža može djelovati beživotno, a jedan od glavnih razloga su - ostatci mrtve kože.
- Koža je obično takva zbog stanica mrtve kože koje se prilijepe za zdravi dio - objasnila je dr. Gohara koja napominje kako je tu mrtvu kožu potrebno maknuti s lica, da ne 'guši' zdravi dio.
Naime, prosječnoj osobi u danu oljušti se oko 50 milijuna mrtvih stanica kože, a njima treba pomoć da se sa kože skroz maknu jer će se u protivnome na nama prilično dugo zadržati.
- Kako koža stari, svi se procesi u njoj usporavaju, uključujući stanični metabolizam, cirkulaciju krvi, proizvodnju prirodnih masnoća i ulja, te prirodni proces guljenja (pilinga) kože - objasnila je Rouleau koja kaže da tom efektu 'beživotne kože' možemo i sami pridonijeti sa nedovoljnim hidratiziranjem i 'grubim' sredstvima za pranje kao što su npr. sapuni na bazi sulfata.
A ono na što ne utječemo direktno, a uzrokuje kožu bez sjaja je i manjak cirkulacije.
- Kad nam je cirkulacija sporija, u stanice kože se unosi manje hranjivih tvari i kisika, zbog čega koža izgleda 'mrtvo' - objasnila je Rouleau.
Dnevna rutina za beživotni ten
- Ako vam koža već nema lijepu prirodno ružičastu boju, jedan od načina da ju postignete je da tri minute dnevno držite glavu među nogama, i to tako da što više 'visi' prema dolje kao da ćete dubiti na glavi - kažu stručnjakinje, a u tome vam može pomoći i krevet na koji legnete na leđa i glavu zabacite nazad ili pak joga vježbe poput 'spuštenog psa' - kaže Rouleau i dodaje da biste nakon tri minute trebali primijetiti lagano crvenilo koje i dugoročno može napraviti veliku razliku u postizanju tog zdravog sjaja.
- Također, možete vježbati i duboko disanje koje smanjuje stres, a krv sa kisikom preplavljuje vaš organizam - kažu stručnjakinje.
Osim ovih savjeta, i Rouleau i dr. Gohara preporučuju redovite pilinge i to sa kemijskim sredstvima za eksfolijaciju, poput AHA kiselina. Uz to, odaberite sredstvo za čišćenje lica koje u sebi nema sulfata i koje se ne pjeni previše.
- Čišćenje kože ujutro i navečer bitno je za njeno optimalno zdravlje, no morate paziti kakva ćete sredstva za čišćenje koristiti - kaže Rouleau. Proizvodi za čišćenje i za piling mogu u sebi skrivati i tvari poput natrijevog ili amonijevog sulfata, a ti će sastojci samo dodatno isušiti gornji sloj kože pa ćete imati osjećaj da vas 'steže'.
Dr. Gohara savjetuje i da preko losiona koristite i hidrantne kreme koje se nanose nakon što se lice opere i osuši, ali bez utrljavanja.
I na kraju, preporučuju da potražite proizvode koji sadrže sastojke poput metvice i ginsenga. To su takozvani 'vazodilatatori', što znači da kada se primjenjuju površinski mogu proširiti krvne žile što koži omogućava više krvi bogate hranjivim tvarima.
- Uz stalnu upotrebu trebali biste brzo primijetiti da koža izgleda svjetlije - kaže Rouleau, a dr. Gohara također preporučuje proizvode sa hidratantnim sastojcima poput hijaluronske kiseline ili popularnih ceramida.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZANCIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
Pokretanje videa...