Obavijesti

Lifestyle

Komentari 8

Alina uči za tehničarku staklarstva i planira i studij povezati s tim poslom

Mlada staklarica iz Zagorja: Taj posao je puno više od puhanja stakla i savršen je za mene
1

Maturantica Alina Kajba iz Luke Poljanske u općini Zagorska sela školuje se za tehničarku staklarstva. Iako je to još uvijek muški posao, žene se sve češće odlučuju za poslove u obradi stakla, kaže

VIDEO

Do zadnjeg trenutka nisam znala koju bih srednju školu upisala. Ništa nije privuklo moju pozornost, sve dok Šolski center Rogaška Slatina u mojoj osnovnoj školi Josipa Broza u Kumrovcu nije došao predstaviti svoje programe. Odmah su me zaintrigirali i već na danu otvorenih vrata te škole sam znala da je staklarstvo posao kojim se želim baviti. I nisam požalila, kaže 18-godišnja Alina Kajba, maturantica iz Luke Poljanske u općini Zagorska sela, koja u Sloveniji završava školu za tehničarku staklarstva.

Kaže kako se oduvijek voljela izražavati kroz fotografiju i crteže, a škola i staklarsko zanimanje za koje se priprema probudilo je još više njenu kreativnost. Alina se slaže da još uvijek vlada stereotip da je u staklarstvu malo žena, odnosno da je to 'muški' posao. 

POGLEDAJTE VIDEO: Magično putovanje staklenim vlakom

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.

Pokretanje videa...

00:44

- I ja bih vjerojatno imala isto mišljenje da se nisam sama uvjerila da je drugačije. Naime, staklarstvo je puno više od samog puhanja stakla, koje možemo nazvati muškim poslom. Staklarstvo je i  crtanje, brušenje, ukrašavanje na različite načine... i usudim se reći da je sve manje prisutna ta razlika u spolovima – kaže.

Staklarski posao nije težak ako ga radite sa srcem, dodaje. Postoji više tehnika izrade predmeta od stakla, kao i više temperatura na kojima se obrađuje, koje variraju između 800 do približno 1500 stupnjeva.  

- Puhanje stakla je vještina koju je potrebno usavršavati još godinama nakon što završimo srednju školu. Svi puhani proizvodi počinju isto: S puhanjem kuglice, na koju se poslije dodaje još stakla i puše u različite kalupe, tj. modele. Postoje različite vrste stakala, tako da baš nema neke 'formule' za to kako raditi sa staklom. Sve je u rukama puhača i u njegovoj vještini i iskustvu, uz puno uloženog truda i vremena, pojašnjava.

Instruktorice joge postali novo vruće zanimanje - svi ih 'traže'
Instruktorice joge postali novo vruće zanimanje - svi ih 'traže'

Alina je svoje obrazovanje ipak više usmjerila na oblikovanje hladnog stakla, kaže. 

- U tu grupu spadaju brušenje, slikanje i graviranje. Nakon što sam posjetila Waterford Crystal preko programa 'Erasmus+' i tamo provela tri tjedna radeći u njihovoj staklarni, zaintrigirala me izrada umjetničkih djela i ukrasa od stakla. Tamo sam prvi put imala priliku izrađivati skulpture i oduševila me sloboda da mogu izraditi što god želim i dati svojoj mašti da se razmaše – priča. Jedna od prednosti škole je i to što je svakodnevno u kontaktu sa staklom, jer je praksa veliki dio školovanja, dodaje. 

- Puno stvari se može naučiti samo preko teorije, no staklarstvo definitivno ne. Treba naučiti mnogo tehnika izrade i isprobati ih i više puta. Ponekad probaš pet puta jednu tehniku i četiri puta ti neće uspjeti, ali taj peti put će izgledati savršeno. Sve je u praksi – kaže  Alina te dodaje kako o tome najbolje govore riječi njene profesorice, koja kaže: 'Steklo je treba čutiti'. Jednostavno, treba ga  osjećati. I sve je stvar vježbanja. 

Kaže kako je rad u školi podijeljen zapravo na dvije prakse: Jedna je u školskoj radionici, a druga u Steklarni Rogaška Slatina. 

Zanimanje za kojim je potražnja 7 puta veća od dopuštene kvote
Zanimanje za kojim je potražnja 7 puta veća od dopuštene kvote

- U tjednu imamo približno 8 sati prakse koja je ukomponirana u raspored. Tako smo oko 2 sata u staklarni, a ostalih 6 u školi, s tim da sati prakse variraju od razreda do razreda. Nastava nam u prosjeku traje od 7.55 ujutro do 14.05 popodne. Nakon nastave imam ručak u đačkom domu. Od 15 do 17 imamo obavezne sate učenja u đačkom domu. Ta dva sata smo u sobama i radimo zadaću ili učimo – priča Alina. A u slobodno je vrijeme, kaže, 'prosječna tinedžerica'. 

- Volim provoditi vrijeme s prijateljima i gledati filmove. Ako imamo u školi kakav projekt izrade staklenih predmeta, obično svoje slobodno vrijeme iskoristim za razmišljanje o idejama te za crtanje skica, kaže. 

Iako je na školovanje u Sloveniju otišla vrlo mlada, Alini prilagodba na okolinu i jezik nije predstavljala veliki problem. Naime, udaljenost od Rogaške i njenog doma je samo 13 kilometara, pa taj kraj dobro poznaje. Roditelji su joj bili velika podrška, jer su i oni sami pohađali osnovnu i srednju školu u Sloveniji. Svi su bili veoma prijateljski nastrojeni i spremni pomoći, kaže.

Kako je od ranije razumjela slovenski, ali nije znala dobro govoriti, puno joj je koristilo to što je u đačkom domu stalno u kontaktu Slovencima i slovenskim jezikom, a škola je u prvom polugodištu organizirala i besplatni tečaj slovenskog za sve Hrvate iz razreda. 

Alina, inače, prima stipendiju Steklarne Rogaška. S njom pokrije troškove đačkog doma i ostane joj za mjesečni đeparac, s tim da će tu stipendiju morati 'odraditi' u staklarni. 

- Meni osobno to nije bio ključni faktor upisa u taj smjer, prvenstveno sam se vodila umjetničkom crtom. No, pomogla je da razvijem osjećaj samostalnosti i budem sigurna u to da me čeka posao, koji je danas toliko teško pronaći – priča. I već sada zna da ide i na fakultet.

Zanimanje: Kontroler – dobri duh gospodarstva
Zanimanje: Kontroler – dobri duh gospodarstva

- Odabrala sam Ekonomsko poslovni fakultet u Mariboru, jer posluje sa Steklarnom Rogaška. Mislim da je to odlična prilika da ostanem u staklarstvu, a steknem višu razinu obrazovanja i znanja na području poslovnog svijeta. Dobro je i to što Steklarna Rogaška potiče da se mladi obrazuju i tako daju svoj doprinos njenom razvoju – ističe Alina.

Općenito joj se čini da mladi u Sloveniji imaju više prilika za napredovanje. Tako u njenoj školi profesori učenike stalno guraju naprijed i potiču da daju 110 posto od sebe te da rade stvari sa srcem, a ne samo zato jer se to mora. 

- Živim u Luki Poljanskoj u općini Zagorska Sela. U mojoj općini nema puno potencijala za mlade, mala smo općina pa možda zato. Tako se puno mladih odlučuje za obrazovanje ili rad u Sloveniji. Rogaška Slatina pruža puno mogućnosti za druženje mladih i sport. Imaju npr. odličnu košarkašku ekipu, karate, odbojku, glazbenu školu i razne udruge mladih.

Nautički gastro turizam: Novo zanimanje je 'kuhar pomorac'
Nautički gastro turizam: Novo zanimanje je 'kuhar pomorac'

Puno pažnje posvećuju razvoju i napretku mladih. Mislim da stvarno razumiju činjenicu da ostaje svijet na mladima i da treba poticati razvoj mladih i dati im veliki spektar mogućnosti – priča maturantica. 

Pitate li je, pak, za najdraži predmet od stakla koji je dosad izradila, ne može odlučiti. 

- Kod izrade svakog predmeta vodim se po načelu da ga usavršavam toliko dugo dok nisam ponosna na njega. Svaki predmet je unikat i plod mašte i zato doista mogu biti ponosna na sve njih – zaključuje.   

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 8
VIDEO

Manjak magnezija: Evo koji su prvi simptomi i što uzimati
KOJE SU OPTIMALNE DOZE?

Manjak magnezija: Evo koji su prvi simptomi i što uzimati

S obzirom na to da kakao sadrži visoku dozu magnezija, pozitivan učinak na san možete imati i od šalice toplog kakaa prije spavanja. U toj su kategoriji i indijski oraščići i bademi

Najgori parovi Zodijaka: Nekad nema smisla ni pokušavati...
SUPROTNOSTI KOJE SE NE PRIVLAČE

Najgori parovi Zodijaka: Nekad nema smisla ni pokušavati...

Blizanci često ne uspijevaju predočiti Ribama probleme koje imaju u vezi što stvara ogromne rascjepe između njih. Lavovi mrze stav Bikova da se uvijek drže pravila i nikada ne riskiraju
Pravilno čišćenje TV ekrana: Sredstva za pranje prozora su loša ideja, dobra krpica je bitna
NE ŽELITE UNIŠTITI EKRAN

Pravilno čišćenje TV ekrana: Sredstva za pranje prozora su loša ideja, dobra krpica je bitna

Iako na tržištu postoje razna sredstva za čišćenje ekrana, jeftinije je napraviti nešto takvo kod kuće. Jednostavno je. Samo pomiješajte destiliranu vodu s bijelim octom u jednakom omjeru