SAD je uveo zabranu konzumacije alkohola za mlađe od 21. godinu zbog previše prometnih nesreća, a mogli su izgubiti 10 posto sredstava za gradnju autocesta
Mladi Amerikanci mogu sve, ali ne i naručiti pivo u lokalu...
Na današnji dan 1975. na otvaranju 26. Dubrovačkih ljetnih igara, kako su novine prenosile, dogodila se jedna simpatična anegdota. Sat vremena prije nastupa Mađarske državne opere, mađarski se predstavnik obratio direktoru za glazbu Mati Radoviću i pitao gdje je harfa. Radović je prstom pokazao u nebo i rekao da je "gore". Mađarski predstavnik ga nije dobro shvatio i ironično rekao da on gore vidi avion, koji je u tom trenutku prelijetao nad gradom.
- Da, da, gore je avion, a u avionu harfa koja je naručena iz Zagreba i upravo stiže. Naši ljudi čekaju na aerodromu i za pola sata harfa će biti na pozornici - rekao mu je Radović.
Mađar je rekao da je svašta doživio u životu, ali orkestar na pozornici, a harfu na nebu zbilja nije nikad.
Prvi radijski prijenos utakmice u Hrvatskoj
Na dan 17. srpnja 1927. godine dogodio se prvi radio prijenos nogometne utakmice u Hrvatskoj, odnosno tadašnjoj Kraljevini SHS. Prvi prijenos obavio je Radio Zagreb s igrališta Građanskog na inicijativu Zagrebačkog nogometnog podsaveza.
Utakmica koju su prenosili bila je finalni okršaj za Balokovićev pokal između momčadi Građanskog, prvog hrvatskoga građanskog športskog kluba i Hrvatskog akademskog športskog kluba (HAŠK). Utakmica je završila 4-2 u korist Građanskog.
U Americi moraju imati 21 godinu da bi kupio alkohol
Istoga dana 1984. godine Američki kongres usvojio je savezni zakon o minimalnoj dobi od 21 godine za kupovinu alkohola. Iako se ranije možete vjenčati, posjedovati oružje ili voziti automobil, nije vam dopušteno kupiti bocu alkohola. U zakonu ne piše ništa o konzumaciji pa su neke države donijele zasebne zakone o tome.
Zanimljivo je da je dvije godine ranije država New York već podigla dobnu granicu za zabranu konzumacije alkohola s 18 na 19 godina zbog mnogo mladih koji su u alkoholiziranom stanju sudjelovali u nesrećama u prometu. To je bio i jedan od motiva za donošenje saveznog zakona, koji je "natjerao" sve savezne države da tu granicu podignu jer su u protivnom mogle izgubiti deset posto sredstava za gradnju i održavanje autocesta.
Više vremeplova pročitajte ovdje.