
Osteoporoza je bolest kostiju kod koje dolazi do gubitka gustoće i čvrstoće kostiju. Kosti postaju krhke, što povećava rizik od prijeloma, osobito u području kralježnice, zapešća i kukova
Lifestyle
Komentari 0Osteoporoza je bolest kostiju kod koje dolazi do gubitka gustoće i čvrstoće kostiju. Kosti postaju krhke, što povećava rizik od prijeloma, osobito u području kralježnice, zapešća i kukova
Možda vam osteoporoza nije na listi prioriteta, pogotovo jer je u ranim fazama nevidljiva i neprimjetna. Ipak, može vas izložiti riziku od bolnih prijeloma koji znatno narušavaju kvalitetu života. Dobra vijest? Osteoporoza je preventabilna i, uz ranu intervenciju, može se liječiti.
Osteoporoza je bolest kostiju kod koje dolazi do gubitka gustoće i čvrstoće kostiju. Kosti postaju krhke, što povećava rizik od prijeloma, osobito u području kralježnice, zapešća i kukova.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Prema podacima američke Nacionalne zaklade za osteoporozu, ova bolest pogađa više od 10 milijuna Amerikanaca, dok 43 milijuna ima smanjenu gustoću kostiju, što je preteča osteoporoze. Očekuje se da će se ovaj broj povećati za 30% do 2030. godine, dosegnuvši čak 71 milijun slučajeva.
Jedan od razloga za porast je dulji životni vijek uz nedovoljnu pažnju posvećenu prevenciji osteoporoze. Na razvoj bolesti utječu i čimbenici poput smanjene tjelesne aktivnosti, pušenja i prekomjernog unosa alkohola.
Najčešća posljedica osteoporoze su prijelomi – godišnje se dogodi oko devet milijuna slučajeva. Prijelomi uzrokuju hospitalizacije, kroničnu bol, invaliditet i gubitak kvalitete života.
Jedan od znakova osteoporoze može biti smanjenje visine. Kompresijski prijelomi kralježnice, koji su česta komplikacija, mogu uzrokovati gubitak dva do tri centimetra visine u kratkom vremenu. Bolovi u leđima i pogrbljeno držanje također mogu ukazivati na slabljenje gustoće kralježničnih kostiju.
Kalcij i vitamin D
Kalcij: Potreban je za jačanje kostiju. Žene iznad 50 godina i muškarci iznad 70 godina trebaju unositi najmanje 1200 mg kalcija dnevno. Najbolji izvori su mliječni proizvodi poput mlijeka, jogurta i sira. Vegani mogu kalcij dobiti iz biljnih izvora poput soje, brokule, mahunarki, naranči i badema.
Vitamin D: Pomaže u apsorpciji kalcija. Izvori su sunčeva svjetlost (10–30 minuta izlaganja dva do tri puta tjedno) i dodaci prehrani.
Redovita tjelovježba
Vježbe s opterećenjem: Hodanje, ples ili bilo koja aktivnost koja uključuje opterećenje kostiju.
Trening snage: Korištenje utega za poboljšanje stabilnosti i fleksibilnosti, čime se smanjuje rizik od padova. Preporučuje se 30 minuta aktivnosti četiri do šest dana tjedno te trening snage dva puta tjedno.
Izbjegavanje štetnih navika - treba prestati pušiti i smanjiti unos alkohola jer ove navike slabe kosti.
Prema preporukama, žene trebaju početi s pregledima gustoće kostiju u dobi od 65 godina, ili ranije ako imaju čimbenike rizika. Muškarci s rizičnim čimbenicima trebali bi se testirati sa 70 godina.
Testovi uključuju skeniranje gustoće kostiju i rendgen kralježnice, koji zajedno s poviješću bolesti mogu postaviti dijagnozu.
Preventivnim promjenama u načinu života možete sačuvati zdravlje svojih kostiju i izbjeći komplikacije, piše msn.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+