Terapija genetski modificiranim ili CAR-T stanicama, za čiju je primjenu ovih dana KBC Zagreb dobila akreditaciju, pokazala se uspješnom u liječenju 11-godišnjaka u madridskoj bolnici La Paz
Terapija dostupna i u Hrvatskoj izliječila 11-godišnjeg dječaka
Sveučilišna bolnica La Paz ovih dana je otpustila 11-godišnjeg dječaka koji boluje od akutne limfoblastične leukemije tipa B (LLA-B) kući, nakon što se liječio najsuvremenijom metodom, CAR-T stanicama. Pokazalo se da se bolest kod dječaka potpuno smirila. Podsjetimo, riječ je o istoj onoj terapiji za koju je i KBC Zagreb ovih dana dobila akreditaciju, a početkom iduće godine u Zagrebu bi se ta metoda trebala primijeniti na prog pacijenta.
Terapija se primjenjuje samo na pacijentima kod kojih uobičajeni tretman ne daje rezultate, ili nakon što se bolest vrati i ne reagira na kemoterapiju, što se dogodilo i kod ovog dječaka. Zbog toga je 23. listopada primio transfuziju u okviru koje su mu vraćene T-stanice, koje su prethodno genetski modificirane. Mjesec dana nakon toga provedeni su odgovarajući testovi i potvrđena je potpuna remisija leukemije. Kod dječaka su potpuno nestali znakovi i simptomi leukemije, a njegovi hematološki parametri su normalni.
Iako kod nekih pacijenata nakon transfuzije može uslijediti burna reakcija, kod dječaka je sve prošlo bez relevantnih nuspojava. U ovom trenutku u toj bolnici postoji još jedan pacijent koji prima istu terapiju.
CAR-T terapija je imunološki tretman za borbu protiv raka. Kod pacijenta koji je kandidat vade se T stanice ili limfociti (vrsta bijelih krvnih stanica) te genetski modificiraju u laboratoriju, tako da postaju sposobne napadati stanice raka. Reprogramirane stanice se potom uzgajaju u većim količinama i transfuzijom vraćaju pacijentu. Proces proizvodnje lijeka traje oko mjesec dana.
CAR-T se trenutno koristi za liječenje karcinoma krvi, poput leukemije ili limfoma, mada se provode i istraživanja za liječenje drugih vrsta raka. Terapija daje dobre rezultate u liječenjuu akutne limfoblastične leukemije tipa B (ALL-B), s tim da se u liječenje mora uključiti multidisciplinarni tim, od hematologa-onkologa, neurologa, intenzivne medicine, imunologije, genetike, farmacije i njegovatelja, piše portal Mega Interesting.
Riječ je o velikom napretku u liječenju raka jer taj tretman ima nižu razinu toksičnosti u usporedbi s uobičajenim kemoterapijama. U Madriskoj bolnici razvijaju i verziju terapije kod koje nije potrebno vaditi matične stanice pacijenta, pod nazivom CAR45RA-NKG2D, koja bi mogla biti korisna i za leukemije i za solidne tumore.
Inače, španjolska udruga za borbu protiv raka (AECC) dodijelila je skupini na čelu s Pérezom Martínezom pomoć u iznosu od 800.000 eura (nešto manje od 6 milijuna kuna) za proučavanje djelovanja CAR-T-a kod djece, adolescenata i mladih s uznapredovalim sarkomom.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...