Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Utočište Hrabrih Online: Više od 900 apela za pomoć od mladih žrtava elektroničkog nasilja

Utočište Hrabrih Online: Više od 900 apela za pomoć od mladih  žrtava elektroničkog nasilja

Roditelji često ni nisu svjesni da se njihova djeca dopisuju s nepoznatim osobama, a u nekim slučajevima čak nalaze s njima uživo – upravo zato je djeci nužna kontinuirana podrška i pomoć

VIDEO

Putem prve digitalne platforme u Hrvatskoj za borbu protiv cyberbullyinga, UHO - Utočište Hrabrih Online, od pokretanja u listopadu prošle godine do danas zaprimljeno je više od 900 upita za pomoć od strane žrtava elektroničkog nasilja, djece i mladih u dobi od 11 do 22 godine. Platforma UHO dio je projekta (O)siguran online Wiener osiguranja VIG, koji je započeo još 2017. godine te se s godinama razvijao i prilagođavao potrebama onih kojima je prvenstveno namijenjen – djeci i mladima, ali i roditeljima.

POGLEDAJTE VIDEO o sigurnosti na internetu:

Pokretanje videa...

01:03

Ono što platformu UHO čini jedinstvenom jest činjenica da je okupila ključne dionike koji na ravnopravan, otvoren i stručan način mogu razgovarati s djecom i mladima o opasnostima nasilja na internetu, osigurati da ih djeca čuju te da prepoznaju, prijave ili potraže savjete vezane uz cyberbulling.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.

To su, prije svega, oni kojima djeca ponajviše vjeruju - popularni influenceri i Youtuberi koji su sudjelovali u dvije faze kampanje. Tako su Bernardo Brezni, Dennis Domian, Maša Zibar, Veronika Rosandić, Ema Luketin, Magic Leon, Nika Turković i PvtMole (Neno) uz stručnu pomoć Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu (DKMK) te Hrabrog telefona pomagali djeci i mladima riješiti njihove probleme u virtualnom svijetu - od cyber uhođenja, objavljivanja snimaka nasilja putem društvenih mreža, mamljenja djece radi seksualnih potreba, lažnih profila na društvenim mrežama, sextinga i ostalih online opasnosti.

Snimili 150 minuta priča i bajki za djecu i mlade s teškoćama
Snimili 150 minuta priča i bajki za djecu i mlade s teškoćama

Svi ovi pojmovi odnose se na oblike elektroničkog nasilja s kojima, nažalost, niti roditelji djece nisu upoznati. Naime, istraživanje pokazuje kako čak dvije trećine roditelja tvrdi da se djeca bolje služe tehnologijom od njih samih. Alarmantan je i podatak da se djeca, puno češće nego su toga roditelji svjesni, dopisuju na internetu s nepoznatim osobama te čak i nalaze s njima uživo, pri čemu na takve sastanke najčešće odlaze sami, nesvjesni opasnosti takvih susreta.

Razlika među dobnim skupinama Podaci s platforme UHO pokazuju kako su najčešći oblici nasilja među djecom mlađe dobi isključivanje iz grupa za dopisivanje te vrijeđanje i omalovažavanje u različitim grupama. Starije generacije najčešće se suočavaju sa sekstingom i njime povezanim ucjenama, te prijetnjama i posljedicama slanja intimnih fotografija osobama suprotnoga spola. Najviše je upita pristiglo od djece u dobi od 12 do 14 godina, a 75 posto poruka poslale su osobe ženskog spola.

- Elektroničko nasilje se na neki način nadovezuje na nasilje u fizičkom svijetu, jer se često nasilje među vršnjacima nastavlja i širi iz školskih hodnika i dvorišta na društvene mreže. Samim time je krug promatrača, odnosno vršnjaka koji gledaju to nasilje, daleko veći nego kod fizičkog nasilja te je njihova uloga aktivnija - rekla je Hana Hrpka, prof. psihologije i predsjednica udruge Hrabri telefon.

Niste loš roditelj ako često pred djecom koristite mobilni telefon
Niste loš roditelj ako često pred djecom koristite mobilni telefon

Nasilje se dijeljenjem i lajkanjem odvija 24 sata dnevno

Naime, dok promatrači 'samo' gledaju nasilje, u slučaju elektroničkog nasilja oni ga dijele (sheraju) te podržavaju (lajkaju), ističe Hrpka. Tako broj promatrača u nekoliko minuta može doseći i nekoliko stotina pa i tisuća osoba, što je puno više nego kod fizičkog nasilja gdje nasilje vidi 'samo' nekoliko djece oko žrtve te je osjećaj srama još i veći.

Dodatno, nasilje se dijeljenjem i lajkanjem odvija online 24 sata dnevno. Čak i kad je žrtva kod kuće, ne može se od njega sakriti niti pobjeći te ono zapravo nikada ne prestaje.

Održivost platforme UHO Iz svih navedenih razloga, te kako bi osigurali održivost projekta, Wiener osiguranje odlučilo je platformu donirati DKMK-u čiji su cilj i svrha poboljšanje medijske i komunikacijske kulture građana. 

- Iako smo se u kompaniji jako vezali uz ovaj društveno odgovoran projekt, u čijoj su realizaciji sudjelovali brojni naši zaposlenici, prepuštamo ga dalje u ruke stručnjaka. Vjerujemo da smo time dodatno osigurali njegovu održivost, budući da će ga DKMK implementirati u svoje edukacije kao alat s kojim će i dalje nastaviti pomagati djeci i mladima u borbi protiv cyberbullyinga - rekla je Alina Radusin, direktorica marketinga i korporativnih komunikacija Wiener osiguranja.

Doc. dr. sc. Lana Ciboci, potpredsjednica DKMK-a dodala je: 'Djecu je važno odmalena medijski odgajati, učiti ih pravilima ponašanja na internetu, ali i kako da zaštite svoju privatnost, a time i same sebe u virtualnom svijetu. Roditelji tu imaju ključnu ulogu te je jedan od načina kako ih osvijestiti o elektroničkom nasilju, njegovim vrstama i načinima prepoznavanja, svakako i platforma Utočište Hrabrih Online. Iz tog ćemo razloga platformu i dalje nastaviti razvijati te biti dostupni svima kojima je potrebna pomoć i savjet kad je u pitanju nasilje u virtualnom svijetu, koje može ostaviti i veće posljedice od onog fizičkog.'

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 0
VIDEO

Najgori parovi Zodijaka: Nekad nema smisla ni pokušavati...
SUPROTNOSTI KOJE SE NE PRIVLAČE

Najgori parovi Zodijaka: Nekad nema smisla ni pokušavati...

Blizanci često ne uspijevaju predočiti Ribama probleme koje imaju u vezi što stvara ogromne rascjepe između njih. Lavovi mrze stav Bikova da se uvijek drže pravila i nikada ne riskiraju

'Moja braća su djeca mog muža, varao me s mojom mamom...'
ŠOKANTNO OTKRIĆE

'Moja braća su djeca mog muža, varao me s mojom mamom...'

Prema riječima muža, njezina mama ga je 'zavela' kad su imali 18 godina i živjeli u njihovoj kući. Od tada su imali nezaštićene spolne odnose barem jednom mjesečno
Pravilno čišćenje TV ekrana: Sredstva za pranje prozora su loša ideja, dobra krpica je bitna
NE ŽELITE UNIŠTITI EKRAN

Pravilno čišćenje TV ekrana: Sredstva za pranje prozora su loša ideja, dobra krpica je bitna

Iako na tržištu postoje razna sredstva za čišćenje ekrana, jeftinije je napraviti nešto takvo kod kuće. Jednostavno je. Samo pomiješajte destiliranu vodu s bijelim octom u jednakom omjeru