Kineska vlada već neko vrijeme upozorava da je zabrinuta zbog toga što najpopularniji muški uzori u zemlji više nisu jake, atletske ličnosti poput 'heroja vojske'. Kroz obrazovanje želi stvoriti 'muževnije' muškarce
Vlada traži od Kineza da budu 'muževniji' - misle da su 'slabi'
Obavijest kineskog ministarstva obrazovanje u kojem se tvrdi da su mladi Kinezi postali previše 'ženstveni' izazvala je pomutnju. Ovu poruku su mnogi kritizirali kao seksističku - no neki su rekli da su djelomično krivi i kineski poznati muškarci.
Kineska vlada već neko vrijeme upozorava da je zabrinuta zbog toga što najpopularniji muški uzori u zemlji više nisu jake, atletske ličnosti poput 'heroja vojske'.
POGLEDAJTE VIDEO (trikovi za sreću):
Pokretanje videa...
Čak i predsjednik Xi Jinping, poznati nogometni entuzijast, već dugo pokušava 'odgojiti' bolje sportske zvijezde. Tako je prošlog tjedna Ministarstvo obrazovanja izdalo obavijest s naslovom koje nije ostavio sumnju u konačni cilj.
U prijedlogu za sprječavanje feminizacije muških adolescenata pozvane su škole da u potpunosti reformiraju svoju nastavu tjelesnog odgoja i potaknu zapošljavanje nastavnika.
U tekstu se savjetuje zapošljavanje umirovljenih sportaša i ljudi koji su se bavili sportom i 'snažno razvijanje' određenih sportova poput nogometa s ciljem 'njegovanja muškosti'.
No bilo je nekih ranijih znakova koji su ukazivali da takav potez slijedi. Tako je delegat najvišeg savjetodavnog tijela u Kini, Si Zefu, rekao da su mnogi mladi muškarci iz Kine postali 'slabi i plašljivi'.
- Među mladim kineskim muškarcima postoji trend prema feminizaciji koja bi 'neizbježno ugrozila opstanak i razvoj kineske nacije', ako se njome 'učinkovito ne upravlja' - zaključio je i dodao da je za to djelomično kriv kućni odgoj jer su većinu kineskih dječaka odgajale njihove majke ili bake.
Također je primijetio da sve veća popularnost određenih slavnih muškaraca znači da mnoga djeca 'više ne žele biti vojni heroji'. Predložio je da škole trebaju imati veću ulogu u osiguravanju uravnoteženog obrazovanja mladim Kinezima.
Većina reakcija na ovo priopćenje u Kini je bila negativna. Stotine tisuća Kineza izrazilo je svoj bijes na društvenim mrežama, a mnogi su ovu vladinu poruku označili kao seksističku, piše BBC.