Na portal se također možeš prijaviti i
putem svog Facebook ili Google računa.
ili Prijava Prijavi se
Najnovije vijesti iz Hrvatske i Svijeta na 24sata
16 komentara

Žena gušter: 'Zbog grozne boli ne mogu se seksati s dečkom'

Nakon što je prestala koristiti steroidne kreme ženi se strašno osušila koža te je sad puna ljuski, bolna i izgleda kao gušter. Između ostalog, prestala je imati i spolne odnose s dečkom jer joj je to postalo prebolno

16 komentara

Louise King (28) iz Hampshirea, od pete godine koristi jake kreme. Nakon što je 2018. godine otkrila da kreme mogu potaknuti ovisnost te da joj mogu još dodatno pogoršati stanje kože, odlučila ih je prestati koristiti.

No, Louise je otkrila da je pretrpjela simptome kao kod odvikavanja od droge - umor, nagli gubitak težine, depresiju, zaboravnost i zbunjenost.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Louise King (@louigii_)

Zbog boli i stalnog krvarenja kože morala je dati otkaz na poslu gdje je radila kao analitičar podataka i sad živi s roditeljima koji se brinu za nju. 

- Voljela sam steroide, oni su mi spašavali život svaki put kad bi mi se koža upalila - izjavila je za britanski Daily Mail

- Ali sada ih mrzim, kao i to u što su me pretvorili. Cijelo moje lice se ljušti - osjećam se kao gušterica. Dečko i ja se više ne možemo ni seksati - rekla je tužno.

Djevojka koja se namjeravala početi živjeti sa svojim dečkom je rekla da je unatoč svemu njezin dečko Brendan jako strpljiv. 

- Ali ova situacija je problematična, što nije iznenađujuće, jer zapravo ne možemo imati nikakav fizički kontakt, ne možemo se ni ljubiti - dodala je.

- Tako je zarazna jer djeluje tako dobro, ali u stvarnosti ne rješava temeljne probleme i na kraju trebate sve više i više kreme kako biste postigli iste rezultate - objasnila je djevojka  zašto je odlučila u potpunosti prestati koristiti kremu s hidrokortizonom. 

- Prestanak korištenja bila je najteža stvar koju sam ikad napravila. To je jako utjecalo na cijeli moj život. Da su moji roditelji tada znali ono što znamo danas nikad me ne bi mazali s njom - priča. 

Nakon što joj je dijagnosticiran ekcem u dobi od pet godina, njezini roditelji dobili su nisku dozu topikalnih steroida koji bi prilikom primjene 'odmah zaustavili svrab'.

IMA 160 KILOGRAMA Vrijeđali su je zbog debljine, a sad plaćaju da gledaju dok jede

Kako je rasla, upale su postajale sve gore, što je rezultiralo povećavanjima doza kreme.

Stidjela se crvenih točkica koje su nastale kao posljedica ekcema te se u tinejdžerskoj dobi borila s društvenom tjeskobom.

- Mislila sam da je to čudesna krema i svaki put kad bi mi izbila upala sam se obilno s njom mazala. U školi bih pokušala sakriti lice ispod debelog sloja šminke. Isprobavala sam i druge stvari kao što je E45 ili kokosovo ulje.

- Ali ništa nije imalo učinka kao krema sa steroidima - prisjetila se. 

S vremenom joj se stanje kože pogoršalo i ekcem i ljuštenje kože se počelo širiti dijelovima tijela na kojima se nikad prije nije pojavljivalo. Zahvatilo je i gornju usnu i leđa.

Ali svaki put kad bi došla svom doktoru opće prakse, vratila bi se doma s receptom za još jače steroide. Počela je sumnjati da joj krema za steroide pogoršava stanje, a u prosincu 2018. ju je u potpunosti prestala koristiti. 

- Nešto očito nije bilo sa mnom redu, nije mi bilo bolje i koža mi je postajala sve gora i gora. Koža me stalno boljela i upale su postajale sve češće, skoro da više nije ni bilo normalnih dana. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Louise King (@louigii_)

Pronašla je skupinu ljudi na Instagramu koji imaju isti problem, koji se obično naziva ovisnost o topijskim steroidima.

Mnogi su 'stanje' nazvali samo hirom, dok ga dio medicinskih stručnjaka smatra vrlo ozbiljnim.

- Nikad prije nisam čula za ovisnost o topijskim steroidima prije nego što sam počela pričati s ljudima iz grupe. To mi je otvorilo vrata u potpuno novi svijet. 

- Počela sam na istraživati to na internetu i saznala sam da sam zapravo ovisna o tome i da je odvikavanje nevjerojatno teško - objasnila je.

NE LJUBITE DJECU U USTA! 'Poljubac smrti': Dvogodišnjak završio u bolnici zbog herpesa

Nekoliko dana nakon što je prestala koristiti steroidne kreme njezina  koža je bila u puno gorem stanju nego prije, a ekcem se proširio na cijelo lice. Također je rekla da je imala temperaturu i treskavicu, simptome slične gripi, što je dovelo do toga da joj je liječnik opće prakse dao još više steroida upozoravajući ju da bi mogla biti hospitalizirana.

-  Htjela sam prestati koristiti steroide, ali moja koža je bila u jako lošem stanju i doktor mi je govorio da ih moram koristiti - objasnila je. 

- Došla sam kući i pokrila cijelo tijelo kremom, ali nekoliko trenutaka kasnije sjetila sam se svega što sam naučila na internetu i požurila se istuširati i skinuti je. To je sve bilo suludo, ovisničko ponašanje kojem sam odlučila zauvijek stati na kraj - prisjeća se.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Louise King (@louigii_)

Početkom 2019. počela je osjećati simptome odvikavanja te je bila prisiljena otići na bolovanje zbog ozbiljnosti simptoma, kao što su natečena i ispucana koža koja se ljuštila, umor, groznica, pa čak i nije mogla zatvoriti oči.

Sredinom siječnja, napokon je posjetila dermatologicu koji je bila užasnuta stanjem njezina lica i pokušala joj propisati više steroida.

- Molila sam je da mi da nešto prirodnije. Dogovorile smo se da probam svjetlosnu terapiju koju upravo čekam da počne - rekla je. 

Odlučila je liječiti kožu bez steroidnih krema, iako su joj ljudi koji su je podržavali na internetu rekli da to može potrajati i do pet godina.

- Bilo je trenutaka kada sam se pitala zašto se uopće trudim, ali zahvaljujući on-line podršci i podršci moje obitelji, odlučna sam i dalje se truditi i liječiti - zaključila je. 

ŠOKANTAN SLUČAJ POTRESAO JAVNOST: Nakon izlaska nazvala je Uber, a par sati kasnije njezino su tijelo pronašli lovci

Možda vas zanima i ovo:
Naši partneri pišu
Message