Moderne sirene daleko su od Anette Kellerman i njezinog uskog crnog kupaćeg kostima. Sada imaju ukrašene i iznimno detaljne kostime s realističnim teksturama i izgledom
Znate li što je 'mermaiding'? Popularan trend na društvenim mrežama koji oduzima dah
Mistična bića za koja se smatralo da su samo priča - sirene - ušle su u 'mainstream'. Radi se o činu nošenja repa sirene u kostimu, koristeći obje noge zajedno za plivanje. Aktivnost je postala popularna posljednjih godina, a mnogi sudjeluju u njoj radi rekreacije ili čak zbog posla.
POGLEDAJTE VIDEO:
Postoji niz različitih tvrtki koje proizvode repove sirena koje možete kupiti, a postoji i sve veći broj emisija, konferencija i festivala sirena koji se održavaju diljem svijeta.
Međutim, sirena nije izum 21. stoljeća. One plivaju okolo više od stotinu godina.
Australska sirena Annette Kellerman
Nevjerojatna plivačica postala je filmska zvijezda koju se često vidi kao prvu sirenu. Počela je plivati ​​jer je imala rahitis, a plivanje joj je pomagalo da ojača noge. Sa samo 18 godina putovala je Europom s ciljem da prepliva njezine najznačajnije rijeke. Čak je pokušala preplivati ​​La Manche, ali nije uspjela.
Umjesto toga, nastavila je izvoditi točku sirene i podvodni balet na londonskom hipodromu. Na jednom od svojih nastupa zapela je za oko princu Arthuru, sinu kraljice Viktorije, koji ju je pozvao da nastupi u londonskom Bath Clubu - klubu za gospodu. Dio uvjeta za njezinu izvedbu bio je da pokrije noge kako bi izazvala poštovanje.
Budući da joj je za nastup trebao lagani kupaći kostim, na muški kupaći kostim sašila je crne tajice. Odijelo je postalo poznato kao 'The Kellerman'. Iako je za svoje nastupe koristila svoju kupaću odjeću, u svojim je filmovima počela nositi kostime sirena za plivanje. Većina filmova koje je snimila imala je vodenu temu i u njima je glumila sirene. Sama je dizajnirala i izradila veliki broj ovih kostima.
Weeki Wachee Springs
Sredinom 1940-ih započela je prva velika predstava sirena. Ovu vodenu predstavu, koja se nalazi u državnom parku Weeki Wachee Springs na Floridi, kreirao je Newton Perry koji je trenirao američke specijalne mornaričke postrojbe SEAL, da plivaju pod vodom tijekom Drugog svjetskog rata. Kad je rat završio, mislio je da je Weeki Wachee savršeno mjesto za ovaj novi nastup.
Napravio je crijeva za disanje koja bi izvođači koristili, umjesto da sa sobom nose boce kisika. Perry je prostor za promatranje, odnosno publiku, smjestio u prirodni izvor kako bi mogli gledati sirene pod vodom.
Kad su tek započele, one nisu bile baš popularna atrakcija, ali svejedno su priređivale zabavne predstave.
Izvodile bi balet, jele banane i pile negazirana pića - sve pod vodom. S vremenom su predstave postale popularne i sirene su nastupale osam puta dnevno - bila je to prava produkcija koja je uključivala rekvizite, glazbu i priče. Predstave sirena i dalje se izvode u Weeki Wacheeju, iako s nekim izmjenama tijekom godina - poput dodavanja većeg prostora za gledanje.
Moderne sirene
Moderne sirene daleko su od Anette Kellerman i njezinog uskog crnog kupaćeg kostima. Sada imaju ukrašene i iznimno detaljne kostime s realističnim teksturama i izgledom. Plivanje sirena također je uzelo maha kao sport, koji se više ne povezuje samo s čisto rekreativnim plivanjem i nastupima.
Sada je dio Udruge umjetničkog plivanja SAD-a, a postoje mnoga lokalna i državna natjecanja. Natjecanja uključuju freestyle rutine kao i različite kategorije koje se ocjenjuju samo na temelju vještine.
U travnju 2021., 110 sirena okupilo se kako bi oborilo Guinnessov svjetski rekord za najveću podvodnu predstavu sirena u Atlantis Resortu u Kini. Izvođači su se sastali unaprijed radi treninga i vježbanja svoje rutine prije nego što su je predstavili publici, donosi The Vintage News.