Obavijesti

Native sadržaj

Komentari 54

'Ne mogu reći da preživljavam, ali neki su došli u tu situaciju'

Powered by Koordinacija ugostitelja Hrvatske

'Ne mogu reći da preživljavam, ali neki su došli u tu situaciju'
1

Iako su se prvotno veselili smanjenju poreza, ugostiteljima je smanjenje PDV-a na hranu došlo kao hladan tuš. Budući da većina njih živi isključivo od prodaje kave i drugih pića, novi im zakon nije od pomoći

Vlada je odlučila smanjiti PDV na hranu s 25 na 13 posto, a novi zakon trebao bi se početi primjenjivati od 1. siječnja 2020. godine. Njime bi profitirali svi ugostiteljski objekti kojima je hrana u fokusu, poput restorana i hotela. No, što je s kafićima? Takav prijedlog ne obuhvaća kavu, vino, pivo i bezalkoholna pića, čime je izostavljeno gotovo 70 posto ugostiteljskih objekata. Upravo zato ugostitelji apeliraju da se smanjenje poreza primijeni i na pića jer bi se time riješili mnogi financijski problemi s kojima se trenutno suočavaju, ali i otvorile prilike za investicije i nova zapošljavanja.

Među njima je i naš sugovornik Franjo Božić, koji se ugostiteljstvom bavi 10 godina i vlasnik je bjelovarskog kafića Oka bar&pub. U razgovoru s njim saznali smo koliko je danas teško opstati u ugostiteljskom sektoru te kako bi na njegovo poslovanje utjecalo smanjenje poreza na pića.

Troškovi su ogromni

Unatoč tome što nije razmišljao o širenju biznisa, Franji bi smanjenje PDV-a na pića uvelike pomoglo u daljnjem razvoju, ali i povećanju plaća zaposlenicima koje je sve teže zadržati. Naš sugovornik kaže da visoki porez samo otežava već tešku financijsku situaciju s obzirom na to da postoji gomila ostalih troškova koje redovito mora plaćati.

- Riječ je o velikim troškovima koji proizlaze iz najbanalnijih stvari. Primjerice, pored konobara, još moram platiti visoki najam za objekt i čistačicu, a onda i sve ostale troškove s kojima se uglavnom susrećem na mjesečnoj bazi: od pretplata na internet i televiziju (koja je nužna zbog utakmica), naknade za radio i novina pa sve do potrošne robe poput čaša i pepeljara. Još kad uzmem u obzir popravke aparata... Sve te ''sitnice'' na kraju mjeseca stvore pozamašnu cifru - objašnjava Franjo.

Kafići se otvaraju i zatvaraju

Oni koji se ne bave ugostiteljstvom pomislit će da situacija i nije tako loša s obzirom na to da svako malo nikne neki novi kafić u kvartu ili centru. No, naš sugovornik kaže da ljudi ne vide koliko se tih istih kafića zatvori nakon samo nekoliko mjeseci rada.Točnije, ne primjećuju da isti lokal u par godina promijeni više vlasnika.

- Ako bolje promotrite situaciju, dosta njih se brzo otvori i zatvori jer jednostavno nemaju kako plaćati radnike. Tijekom ljeta konobari odlaze na more, a mi se na kontinentu ne možemo mjeriti s količinom gostiju koje kafići na moru imaju, a time ni plaćama. Također ne možemo uzeti ni Zagreb kao jedini primjer jer je ipak riječ o glavnom gradu s većim brojem ljudi. Treba obratiti pozornost i na manje gradove diljem kontinentalne Hrvatske - upozorava Franjo.

Trudi se, ali sve je teže…

Uz niz troškova koje ugostitelji moraju platiti, naš sugovornik ukazuje i na problem poreza na potrošnju, koji samo ugostiteljski objekti moraju plaćati. Podsjetimo, porez na potrošnju porez je koji se obračunava pri usluživanju pića u ugostiteljskim objektima. 

- Ne mogu reći da preživljavam, ali neki su ugostitelji, nažalost, došli upravo u tu situaciju. Za sebe mogu reći da se trudim i često radim po cijeli dan, uskačem i pomažem dečkima u kafiću kad god zatreba, ali situacija je teška i nešto se hitno treba promijeniti - iskren je Franjo te navodi da su u Irskoj vrlo efikasno riješili problem visokog poreza.

- Smanjenjem poreza i rasterećivanjem privatnog sektora Irska je ekonomski procvjetala - kaže Franjo i dodaje da bi Hrvatska iz tog primjera mogla jako puno naučiti.

Powered by Koordinacija ugostitelja Hrvatske

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 54
VIDEO

Najstariji restoran u Zagrebu: Na brijegu je sve 'po domaći'
SKENDERICA 1912

Najstariji restoran u Zagrebu: Na brijegu je sve 'po domaći'

Od samog otvaranja, u restoran Skenderica dolaze gosti željni jednostavne, domaće hrane. Sir i vrhnje koje nabavljaju na Kvatriću ide u najfinije štrukle

Da nije stranih sudaca, imali bismo pakao, a želim zaigrati za Rijeku, ali mi Sopić neće dati!
DAMIR MIŠKOVIĆ ZA 24SATA

Da nije stranih sudaca, imali bismo pakao, a želim zaigrati za Rijeku, ali mi Sopić neće dati!

Plus+ Naslov iz 2017. nas je financijski unazadio dvije godine, a vjerojatno će i ovaj. Ali ovaj put imamo puno ponuda za sve naše igrače, ali najviše za jednog. Uvjeren sam da će Rijeka biti prvak, kaže Damir Mišković
Filipu je žao zbog svega što je rekao na vjenčanju s Tamarom: 'Uvijek sam za iskrenost, ali...'
'BRAK NA PRVU'

Filipu je žao zbog svega što je rekao na vjenčanju s Tamarom: 'Uvijek sam za iskrenost, ali...'

Filip i Tamara prvo su gledali kako on govori da se ne bi okrenuo za djevojkom kao što je Tamara jer nije njegov rang