Obavijesti

News

Komentari 142

Ante Sanader: Vojsku nismo zvali jer ona nije za gašenje požara

Ante Sanader: Vojsku nismo zvali jer ona nije za gašenje požara
1

Istaknuo je da treba iskoristiti trenutak i iz državnog proračuna zatražiti više novca za vatrogastvo s obzirom na starost vozila i kvalitetu opreme

VIDEO

Na sjednici Predsjedništva Hrvatske vatrogasne zajednice u četvrtak u Križevcima njezin predsjednik Ante Sanader je rekao da vatrogasna zajednica nije htjela zvati vojsku, i da je to rekao predsjednici i premijeru,  jer vojska nije za gašenje požara - ona može pomoći, ali nije opremljena ni osposobljena za gašenje požara.

- Nismo htjeli zvati vojsku. Rekao sam to predsjednici države, premijeru i svima. Vojska nije za gašenje požara. Vatrogasci su za gašenje požara. Vojska može pomoći, ali nije ni opremljena ni osposobljena. Oni su došli u kombinezonima koji nisu atestirani za šumski požar i s brentačama, a mi imamo 60 tisuća operativnih vatrogasaca u Hrvatskoj - rekao je Sanader.

Istaknuo je da treba iskoristiti trenutak i iz državnog proračuna zatražiti više novca za vatrogastvo s obzirom na starost vozila i kvalitetu opreme.

- Požar u Splitu za mene je rutinski požar. Stalno me prozivaju da ja o tom požaru govorim bez strasti. Takvih sam požara u svojoj karijeri imao na desetke, ali mnogi, od portala do, nažalost, i naših vatrogasaca pokušavaju koristiti takvu situaciju. Neki novi gradonačelnici i načelnici koji o tome ništa ne znaju izjavljuju da nema sustava i da ne radi sustav, te izjave onda prenose mediji  i recikliraju ih - rekao je Sanader i dodao da su iz unutrašnjosti za požar "dignuli 12 cisterna" i da je to bilo dovoljno.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.

- To je scenarij koji smo već doživjeli. To sam rekao 2001. godine tadašnjem ravnatelju policije Ranku Ostojiću, kada smo imali isti takav požar, potpuno iste vrste - rekao je Sanader.  Ocijenio je kako, među ostalim, "nije dobro da se politizira situacija, nego iz svega treba izvući pouke i poboljšati sustav".

Podsjetio je članove Predsjedništva Hrvatske vatrogasne zajednice da je na posljednjoj sjednici Hrvatskoga sabora prihvaćena strategija nacionalne sigurnosti i da bi se na temelju toga mogli natjecati za novac iz Europske unije, kao što su učinili Poljaci. 

- Lokalna uprava je 'mrtva' ovakva kakva je i ne može neka siromašna općina izdvojiti više nego što ima. Bit će još aktivnosti jer je za sljedeći tjedan najavljena nova bura koja će rezultirati novim požarima. Ima, sigurno, i nešto podmetnutih požara. Nije normalno da na cijelom Jadranu gori, ali gori i u Italiji, Španjolskoj, Portugalu, Kanadi i SAD-u - rekao je predsjednik Hrvatske vatrogasne zajednice Ante Sanader na današnjoj sjednici Predsjedništva te zajednice u Križevcima.

Kao da nas je pogodio potres osam stupnjeva po Richteru

Ivan Kovačević, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Grada Splita rekao je da je on ministru obrane Damiru Krstičeviću rekao da vojska na požarištu nije potrebna jer, kako je rekao, 'ovo nije bio klasičan požar, ovo je kao da nas je pogodio potres osam stupnjeva po Richteru'.

- Da smo imali još 500 vozila i 1000 vatrogasaca, ne bi nam pomogli, jer ovo nije bio požar, ovo je bila katastrofa za koju nitko nije bio spreman. Mi nismo gasili, mi smo spašavali, i bez obzira što će laici reći o ovoj situaciji, ja sam miran sam sa sobom jer znam da smo učinili sve što smo mogli. Sretan sam čovjek jer nitko nije poginuo. Ovo nemojte gledati kao klasični požar, ovo je kao da nas je pogodio potres jačine osam stupnjeva po Richteru - kazao je Kovačević novinarima Slobodne Dalmacije.

Kovačević je rekao da je požar koji je proteklih dana poharao šire splitsko područje bio katastrofalan, da je u samo 40 minuta požar širok četiri kilometra zahvatio pet i pol kilometara dugu površinu te da se mogao ugasiti samo kanaderima. Kovačević je rekao da Civilna zaštita i Hrvatska vojska ne mogu gasiti požar jer je vatrogasni posao složen. Istaknuo je da se vatrogasci zato "obučavaju i stručno usavršavaju", a Civilna zaštita i vojska im trebaju poslije požara ili tijekom sanacije terena.

 - Odgovorno kažem da sam u razgovoru s ministrom obrane donio odluku da nam vojska to popodne, kada nam je došla, nije mogla ništa raditi. Ministar se s tim složio i uvažio moje mišljenje. Sutradan, kad su se stvorili uvjeti, vojska je na terenu počela odrađivati svoj dio posla, a na terenu su dan nakon radile i udruge građana, civilno stanovništvo, Crveni križ i HGSS - rekao je Kovačević.  Da bi izbjegli žrtve, vatrogasci su tada na terenu željeli imati što manje ljudi koji nisu uvježbani za posao gašenja jer prvi udar vatre odrađuju isključivo oni, istaknuo je. Dodao  je i da su im građani tijekom gašenja pomagali s cijevima, u ruksacima im nosili vodu i sendviče, a neki su čak na motore montirali improvizirane prskalice za zalijevanje.

Tijekom gašenja toga katastrofalnog požara izgorjelo je dosta opreme, no sretni su što se nijednom vatrogascu nije ništa ozbiljnije dogodilo. Požar, koji je usporedio s velikim potresom, prvi dan nisu gasili, nego su u defenzivi branili kuće. Kako je rekao, vatrogascima bi bilo mnogo lakše gasiti taj požar da su Hrvatske šume napravile koridore.

- Na požarištu su bili nagibi od 30 i 40 stupnjeva. Imali smo borove visine po 20 metara i plamen od 100 metara. Tu ljude ne možete poslati. Ne postoji tehnika koja to može riješiti. Isključivo smo radili s asfaltiranih cesta, odakle smo spašavali kuće. Požar nije imao frontu, događalo se da na jednom dijelu požar ugasimo, a on nas prebaci po 400 metara. Sam uzgon toploga zraka na takvom vjetru podizao je teške predmete, grane duge 20 do 30 centimetara i nosio ih po 400 metara iznad nas - opisao je Kovačević novinarima stanje na terenu i dodao da se tri puta po dvadesetak vatrogasaca našlo okruženo vatrom.

- Vatru je mogao ugasiti samo kanader. To je realna situacija koja se događa često. Za sve ostale situacije smo spremni, ali za ovo nitko ne može biti spreman jer ovo nije bilo gašenje požara. Tu se nisu mogla poštovati osnovna pravila, ovo je bilo isključivo spašavanje ljudskih života i objekata - rekao je Kovačević i ocijenio da sustav zaštite i spašavanja na čelu s vatrogasnim sustavom nije zakazao.

Iako je u početku bio skeptičan, pokazalo se da sustav funkcionira izvrsno jer se u 48 sati cijeli grad vratio u normalu. Kovačević je istaknuo kako su za 12 sati u Splitu bili i vatrogasci iz svih krajeva Hrvatske, koje su prihvatili, poslali na požarište, omogućili im zamjenu i primjeren smještaj, a uključile su se i sve gradske službe, volonterske udruge, Crveni križ te ostali. Komunikacija je bila dobra između gradskih službi i vatrogasaca, no s obzirom na to da se radilo o izvanrednoj situaciji, bolje od toga nije moglo, ocijenio je Kovačević.

Gradonačelnik Andro Krstulović Opara ponovio je kako je utvrđeno da je uzrok požara otvoreni plamen ili žar te da ni mnogo veći i opremljeniji gradovi ne bi bili spremni za požar takvih razmjera. Grad će sustavnije rješavati problem zakrčenih prometnica, sanaciju divljih deponija, uređenje površina i mrežu hidranata koji su za vrijeme požara bili nedostupni i nefunkcionalni.
 

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 142
VIDEO

VIDEO Frka u Zagrebu, policajci s dugim cijevima izašli na teren! Uhićeno je četvero stranaca
TUČNJAVA U KLAIĆEVOJ

VIDEO Frka u Zagrebu, policajci s dugim cijevima izašli na teren! Uhićeno je četvero stranaca

Veća grupa stranih državljana se pred zatvaranje sukobila s vlasnikom kafića u Klaićevoj ulici u ponedjeljak navečer. U policijsku postaju je privedeno njih četvero, potvrdila nam je zagrebačka policija

Albanka koja je kod Dubrovnika usmrtila brata i sestru jurila je u svom BMW-u čak 170 na sat?!
TRAGEDIJA

Albanka koja je kod Dubrovnika usmrtila brata i sestru jurila je u svom BMW-u čak 170 na sat?!

Albanki Klevisi Ymeri (29) određen je jednomjesečni istražni zatvor
Pogledajte nevrijeme koje stiže u Hrvatsku: Moguće i jače oluje. U Zagrebu je drvo palo na auto
NAGLA PROMJENA VREMENA

Pogledajte nevrijeme koje stiže u Hrvatsku: Moguće i jače oluje. U Zagrebu je drvo palo na auto

Čitatelji su nam poslali fotografije sa Žitnjaka gdje je stablo palo na parkirani automobil. Promjenu vremena prati i velik pad temperature, koja je za 20-ak Celzija niža nego jučer u isto vrijeme na sjeveru zemlje