U tijeku su pregovori s vlasnicima željezare, a Bandić planira i naplatu po količini otpada od 1. siječnja, izgradnju 218 zelenih otoka i postrojenja za otpad u Resniku
Bandić želi zagrebačko smeće spaljivati u sisačkoj željezari
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić razmatra mogućnost da se dio komunalnog otpada Zagreba spaljuje u željezari u Sisku.
Kako se zasad odustalo od spaljivanja otpada u glavnom gradu, gradonačelnik je počeo pregovore i potragu za lokacijom u "široj regiji", a pregovara i s talijanskim vlasnicima nekadašnje željezare koja se danas zove ABS Sisak.
- Otpad bi se lagano i jeftino željeznicom mogao prevoziti u Sisak na relativno malu udaljenost. Željezara ima potrebne kapacitete – kaže nam izvor iz gradske uprave.
Prvo izgradnja Centra za gospodarenje otpadom
Spaljivanje otpada u Sisku ne bi počelo odmah, nego bi se prvo u Zagrebu izgradio Centar za gospodarenje otpadom (CGO) u kojem bi se iz komunalnog otpada izdvajale vrijedne sirovine.
Kako doznajemo, ovaj plan će na sjednici Skupštine u studenom predložiti gradonačelnik.
Postrojenje će biti u Resniku
Također, naš izvor tvrdi da se u potpunosti odustalo od lokacije za izgradnju Centra u Dumovečkom lugu, nedaleko od buduće Ikee pored Zagreba. Novo postrojenje će biti u jugoistočnom dijelu grada – Resniku.
Tamo se već nalazi pročistač voda pored kojeg se ranije planirala graditi spalionica, ali se nakon pobune mještana ipak odlučilo za izgradnju postrojenja u kojem bi se otpad obrađivao mehanički i biološki. Ostatak koji se ne bi obradio u postrojenju bi se trebao spaliti.
Ako Sisak ne uspije, ipak spalionica u Resniku?
Ako Bandić ne uspije u pregovorima sa Siskom, možda opet vrati opciju spalionice u Resniku. Ova dva rješenja za otpad nastavljaju se na primarno odvajanje otpada koje će također u studenom predložiti gradonačelnik.
Do proljeća niče 218 'zelenih' otoka
Do kraja godine ili najkasnije u proljeće, u Zagrebu bi trebalo niknuti čak 218 'zelenih' otoka, odnosno po jedan na području svakog mjesnog odbora. U njega bi građani mogli ostaviti otpad poput papira, plastike, lijekova, metala, biološkog otpada i slično.
Od Nove godine kreće naplata po količini otpada
Zeleni otoci su nužni jer već od 1. siječnja 2014. godine bi trebala krenuti naplata otpada u Zagrebu po volumenu, odnosno količini otpada koje svako kućanstvo baca. Sada se naplaćuje po kvadraturi objekta.
Svaka kuća bi kupovala vreću određenog volumena i po tome plaćala otpad. Što više otpada odvoji u Zelene otoke, manje bi trebali platiti odvoz. Stanovi u većim zgradama bi imali kombinirani model, količina otpada i broj stanara.
Samci će plaćati manje, a veće obitelji više
Da se novi model razrađuje i priprema potvrdili su i u Zagrebačkom holdingu. Konačnog prijedloga još nema, ali je jasno da će samci u većim stanovima manje plaćati dok bi primjerice višečlanoj obitelji u manjem stanu cijena porasla.
Od 21. listopada na Jakuševac može samo komunalni otpad
Dok Bandić priprema ova dugoročna rješenja, od 21. listopada na gradskom deponiju Jakuševec je Ministarstvo zaštite okoliša zabranilo odlagati sve osim komunalnog miješanog otpada. Zabrana se primjerice odnosi na glomazni otpad, zemlju, građevinski materijal, staklo, otpad iz proizvodnje, mulj iz pročistača, otpadne ambalaže...
U Gradu još ne znaju što će se dogoditi nakon 21. listopada, a zasad poručuju da je ionako obveza zbrinjavanja tog otpada na tvrtkama koje ga proizvode, pa bi oni trebali pronaći rješenje.
>>> Zmajlović: Uređujemo sustav; Bandić: Fulali ste cijeli fudbal