Za osvježenje u Vladi je 36,7 posto ispitanika, a nešto više od 35 posto za izbore na polovini mandata Plenkovićeve druge Vlade. Da nam ne treba ni jedno ni drugo smatra gotovo 12 posto
Banožić je najslabija karika čak i među biračima HDZ-a, rejting je loš i ministru Grliću Radmanu
RTL u suradnji s Promocijom plus ekskluzivno donosi rezultate istraživanja o rekonstrukciji vlade.
Podjednak omjer
Omjer onih koji bi rekonstruirali Vladu i onih koji bi na izbore je gotovo podjednak.
Za osvježenje u Vladi je 36,7 posto ispitanika, a nešto više od 35 posto za izbore na polovini mandata Plenkovićeve druge Vlade. Da nam ne treba ni jedno ni drugo smatra gotovo 12 posto, a gotovo 15 posto ne zna ili nema stav. Od istraga nekoliko ministara, pritisaka na koje se požalila ministrica EU fondova do izraženih osobnih želja za odlaskom - sve su to razlozi zbog kojih se u rekonstrukciju ide.
Izbori ili rekonstrukcija?
A kako birači pojedinih stranaka vide ove opcije - izbori ili rekonstrukcija?
Za osvježenja je 60 posto HDZ-ovaca, tek 14 posto je za izbore, dok gotovo četvrtina (23,9 posto ispitanika) ne bi ništa mijenjala.
Birači SDP-a bi na birališta. 58 posto njih unatoč slabom rejtingu njihove opcije dok rekonstrukciju podržava više od trećine (35,8 posto). Sličan rezultat je i kod birača platforme Možemo, čak ih je i nešto više za nove izbore (58,6 posto je za izbore dok je za rekonstrukciju 34,6 posto ispitanika).
Kada se pita birače Mosta njih 42 posto je za izbore, a oko 37 posto za promjene u Vladi. U Domovinskom pokretu je najviše onih koji zagovaraju izbore - čak 64 posto (njih 30,5 posto traži novu rekonstrukciju) dok među biračima oporbenih strankama glasači Centra najviše podupiru rekonstrukciju – 55 posto, a za nove izbore je 26,2 posto ispitanika.
Tko treba otići iz Vlade?
Zbog istražnih radnji očekuju se zamjene ministra rada Josipa Aladrovića i potpredsjednika Vlade Borisa Miloševića, dok na osobni zahtjev izgledno odlazi ministar Tomislav Ćorić, a nedavno je izabran novi ministar graditeljstva. Tko bi od ostalih članova Vlade trebao ostati, a koga bi ipak trebalo zamijeniti u nadolazećoj rekonstrukciji Vlade?
Najviše građana je za ostanak Zdravka Marića u vladi - više od 60 posto ispitanika tako se izjasnilo (62,3). Ipak jedna četvrtina bi ga mijenjala (24,1 posto ispitanika). Polovica ispitanih (50,7 posto) Olega Butkovića vidi i dalje na istoj dužnosti, a tek nešto slabiji rezultat ima Tomo Medved (48,8 posto). 41 posto ispitanih zamijenilo bi premijera nekim drugim. No ako je nečija pozicija sigurna, to je njegova. Dalje slijede Nina Obuljen Koržinek (40,9 posto ispitanika je da ostane, a 30,4 da je se zamjeni), Radovan Fuchs (40,7 posto ispitanika je da ostane, a 37,1 da je se zamjeni) i Nikolina Brnjac (39,6 posto ispitanika je da ostane, a 25,2 da je se zamjeni).
Davora Božinovića koji se spominje da bi mogao uskočiti u resor obrane, više ispitanih vidi na odlasku iz Banskih dvora (46,3 posto), nego što bi ga zadržali (38,3 posto). Potom slijedi ministar zdravstva Vili Beroš čiji odlazak priželjkuje gotovo polovina ispitanih (49,5 posto, dok je za ostanak 37,3 posto). Za ostanak i odlazak jednak je omjer u slučaju ministrice poljoprivrede Marije Vučković (36 posto), a slično je i s ministrom pravosuđa Malenicom (36,5 posto za ostanak, a 35,8 za odlazak). Nešto više je onih koji misle da Nataša Tramišak koja je naljutila premijera jer se u medijima požalila na prijetnje o kojima on nije imao pojma, treba ostati (34 posto, dok je za njen odlazak 31,6 posto ispitanika).
Banožić najslabija karika
Dok najgore rezultate postižu ministar obrane i ministar vanjskih poslova. Grlića Radmana na dužnosti vidi tek 25 posto ispitanih, a odlazak mu priželjkuje svaki drugi ispitanik (49,4 posto). Da nema što raditi na mjestu ministra obrane, uvjereno je čak 60 posto ispitanika. Marija Banožića na čelu MORH-a ipak vidi njih petina (20,2 posto).
Zanimljivo je da čak 40 posto birača HDZ-a smatra Banožića najslabijom karikom i očekuju da će ga rekonstrukcija i zahvatiti. Najčešće njega kao ministra koji treba otići biraju i birači oporbenih stranaka.
NAPOMENA: Istraživanje je ekskluzivno za RTL provela agencija Promocija Plus od 5. do 8. travnja 2022. na uzorku od 1300 ispitanika. Standardna greška uzorka je +/- 2,7 posto uz razinu pouzdanosti od 95 posto.