Srbija: Opće stanje bebe je gore nego poslije poroda. Primila je imunoglobuline kao dio terapije. Javio se i poremećaj srčanog ritma, a sumnja se i na krvarenje u moždanim komorama
Beba se bori za život! Trudnica s ospicama rodila u 7. mjesecu
L. M. (33) iz okolice Aleksinca u Srbiji koja je oboljela od ospica rodila je 7. ožujka, desetak minuta iza ponoći na Infektivnoj klinici u Nišu u sedmom mjesecu trudnoće.
Nakon prijevremenog porođaja, koji vrlo moguće uzrokovan ospicama, L. M. je u stabilnom stanju, ali se pogoršalo stanje novorođenog dječaka, teškog svega 1.530 grama. On je trenutno životno ugrožen i smješten je na Odjelu intenzivne njege Dječje interne klinike.
- Opće stanje bebe je lošije nego poslije porođaja. Još nema ospice po tijelu, a primila je imunoglobuline kao dio terapije. Beba je priključena na respirator. Javio se i poremećaj srčanog ritma, zbog čega je dobila terapiju. Sumnja se i na krvarenje u moždanim komorama, koje je karakteristično za prijevremeno rođene bebe, ali će se to znati tek poslije dijagnostike i pregleda neonatologa - kaže dr. Dejan Milojević, šef intenzivne njege u Dječjoj internoj klinici.
Kako saznaje Blic, pacijentica je primljena dan ranije u nišku Infektivnu kliniku i bila je pod nadzorom ginekologa koji su redovno pregledavali, ali nalazi nisu ukazivali da će porođaj nastupiti tako brzo.
Infektolog: Sve se dogodilo za desetak minuta jer je njoj to peto dijete
Infektolog dr. Steva Stanišić, dežurni liječnik Klinike za infektivne bolesti Kliničkog centra u Nišu morao je neočekivano obaviti porod, ali mu to, na sreću, nije bila prva takva situacija u karijeri, pa je sve prošlo bez komplikacija.
- Ospice mogu dovesti do prijevremenog porođaja. Sve se dogodilo za desetak minuta jer je njoj to peto dijete. Obavijestili smo odmah dežurnu ekipu na Ginekološkoj klinici, ali je vodenjak pukao i počela je izlaziti glava bebice. Ja sam je prihvatio i podvezao pupčanu vrpcu. Odmah je zaplakala, a kada su stigli ginekolozi, smjestili su je u mobilni inkubator - priča dr. Stanišić.
Majka L. M. se osjeća dobro jer su ospice kod nje već u prolaznoj fazi.
- Ona je već imala ospice kada je primljena u kliniku. Bila je bolesna pet, šest dana prije toga. Nismo je smjestili na Odjel ginekologije jer su ospice zarazne i šire se kapljičnim putem, zrakom pa bi to bio rizik za druge trudnice - kaže dr Stanišić.
Kod trudnice ospice nisu potvrđene laboratorijski, ali njena klinička slika po svemu odgovara ovoj bolesti.
Drugi slučaj u Nišu
L. M. je druga trudnica zaražena ospicama koja se porodila u KC Niš. U siječnju je na Odjelu ginekologije u potpuno izoliranim uvjetima izveden porod trudnice koja je primljena s ospicama. Nakon poroda trudnica je prebačena na Infektivnu kliniku, a beba na Dječju internu kliniku.
U Srbiji devet žrtava ospica, apel ministra zdravlja da roditelji cijepe djecu
Srbijanski ministar zdravlja Zlatibor Lončar pozvao je u srijedu na "odgovorno ponašanje" i uputio apel roditeljima koji još nisu cijepili svoju djecu protiv ospica da to učine, podsjetivši da je u Srbiji od posljedica zaraze virusom morbila umrlo devet osoba.
"Dajte samo da se uozbiljimo, dajte podršku medija, ljudi, da se cijepimo. Treba još nešto manje od 30.000 djece cijepiti, to je jedini način da ne umiru i da se ne razbolijevaju i djeca i odrasli...", rekao je Lončar za Radio-televiziju Srbije (RTS).
Srbijanski ministar podsjetio je da zdravstveni djelatnici već nekoliko mjeseci "vode tešku borbu protiv epidemije ospica" i da je u Srbiji u posljednjih nekoliko mjeseci devet osoba preminulo.
Lončar je rekao da je "do sada bilo devet smrtnih slučajeva do kojih nije smjelo doći".
Najmlađi pacijent je beba stara samo 15 dana, a najviše je oboljelih u dobi do pet godina, kazao je Lončar istaknuvši kako je cijepljenje "jedini način da se ovakvi ishodi spriječe".
"Imamo situaciju gdje ih ni zakon ne može prizvati pameti... ", rekao je Lončar.
"Imamo dovoljno cjepiva, dobit ćemo još 10.000. Neophodno je cijepiti djecu. Hajde da se prizovemo pameti, da obavimo taj posao u sljedećih mjesec,dva. Ovo je apel da je krajnje vrijeme da svi budemo odgovorni i slušamo struku", apelirao je Lončar u programu nacionalne televizije.
U Srbiji je za manje od pet posljednjih mjeseci službeno potvrđeno devet smrtnih slučajeva od ospica, među kojima dvoje djece mlađe od pet godina, te dvoje zdravstvenih djelatnika.
Prema posljednjim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", od početka listopada 2017. godine do 5. ožujka na teritoriju Srbije i dijelu Kosova koji pokriva Zаvоd zа јаvnо zdrаvljе Коsоvsка Mitrоvicа, registrirana su ukupno 3.123 pacijenta zaraženih ospicama.