Obavijesti

News

Komentari 0

Bila je fatalna istarska balerina za kojom su patili i prinčevi...

Bila je fatalna istarska balerina za kojom su patili i prinčevi...
1

Iako Carlotta Grisi predstavlja jedno od značajnijih imena naše povijesti umjetnosti, široj javnosti nije toliko poznata. No u njezinoj rodnoj Vižinadi drže do toga da se Carlottinom imenu da značaj koji zaslužuje

VIDEO

Malo tko nije čuo za Giselle, jedan od najvećih baleta svih vremena, čiji je tvorac, Jules Perrot, umro prije 125 godina. Ime Julesa Perrota, plesača, koreografa i učitelja baleta ušlo je u anale ove umjetnosti, među one najvažnije. Bio je glavni baletni majstor Ruskog carskog baleta u St. Petersburgu, a slikar Edgar Degas upravo je njegove balerine često uzimao kao inspiraciju za svoja remek djela.

No ono što nije toliko poznat podatak je da je Perrotu inspiracija za balet Giselle bila lijepa Carlotta Grisi, naše gore list, balerina rođena u istarskoj Vižinadi. Ona je koreografu bila ne samo muza, nego i životna družica. Balet Giselle napisao je francuski pisac Théophile Gautier, a Jules Perrot postavio je koreografiju. Sve je to učinjeno samo zbog Carlotte Grisi koju su oba ova muškarca obožavala, svaki na svoj način. Gautier je, naime, bio u braku s Carlottinom sestrom, i Carlotti je do kraja života bio vjeran prijatelj.

Jules Perrot i Théophile Gautier (na slici) su obožavali Carlottu

Želio je on biti i više od toga, jer mu je tijekom cijelog života Carlotta bila jedina prava ljubav kojoj je napisao nebrojene pjesme, no zbog svih okolnosti ta je ljubav zauvijek ostala platonska. Na samrti je, kažu, zadnja riječ koju je izgovorio i napisao bilo Carlottino ime.

Svjetska senzacija

Zbog svega je upravo balerina iz Vižinade bila prva koja je plesala glavnu ulogu, Giselle, siromašne seoske djevojke koja umire zbog ljubavnih jada. Praizvedba ovog baleta u Parizu 1841. godine postala je svjetska senzacija o kojoj se naveliko pričalo. Carlotta je i danas jedno od najvećih imena koje predstavlja balet u eri romantizma, a ostvarila je golem uspjeh u cijelom svijetu. 
Vižinada, pitoreskno mjesto s jednim od najljepših pogleda u Istri, bilo je 1819. godine, kad je Carlotta rođena, pod Austro-ugarskom. Svijet je Carlotta ugledala u staroj palači obitelji Griani, sagrađenoj za vrijeme cara Franje II. Priča kaže da se buduća balerina rodila u istom krevetu u kojem je car spavao kad je bio u posjeti ovim krajevima.

CARLOTTA GRISI/GISELLE

Od malih nogu djevojčicu je obitelj usmjeravala ka umjetnosti i baletu, pa je tako prve korake naučila u milanskoj Scali. Vrlo nadarena Carlotta već je kao desetogodišnjakinja krenula s baletnom grupom na turneje i tako brusila svoj talent. Godine 1834. ušla je u baletnu skupinu San Carlo u Napulju, a upravo ju je tamo uočio Jules Perrot pod čijim je utjecajem postala vrhunska balerina kojoj su se svi divili. Perrot je u to vrijeme bio u romantičnoj vezi s Marie Taglioni, već poznatom i afirmiranom balerinom. No mlada Carlotta je posve osvojila njegovo srce, a njihovo zajedništvo rezultiralo je kroz godine vrhunskim baletnim izvedbama u Parizu, Beču, Londonu i St. Petersburgu.

Umirovila se na vrhuncu popularnosti

Carlottu su često predstavljali kao gospođu Perrot, iako se ona i Jules nisu nikad formalno vjenčali. U dugogodišnjoj vezi dobili su 1837. kćerku Marie-June Grisi. Carlotta je u Perrotu vidjela učitelja i vrhunskog koreografa koji će iz nje izvući maksimum, što je on doista i bio. Kasnije je rekla da je zbog svega pristala na odnos bez strasti i ljubavi. Perrot i lijepa Carlotta na kraju su se razišli, u trenutku kad su oboje bili angažiran u St. Petersburgu. Ona je 1854. godine odlučila otići u Varšavu i tamo nastaviti plesati balet. No ušla je u novu romantičnu vezu s princom Leonom Radziwillom. Ostala je trudna, a princ ju je uvjerio da joj je najbolje ostaviti balet.

Th. Gautier, Beautés de l’Opéra / Plakat

Umirovila se tako na vrhuncu svoje popularnosti i princu 1853. rodila kćerku Ernestinu. Tada je imala 34 godine. Preselila se u Švicarsku, u Genevu, gdje je živjela u Villi Grisi. Njezin vjerni prijatelj  Théophile Gautier tamo ju je često posjećivao. Carlotta je i umrla u Villi Grisi 20. svibnja 1899., mjesec dana prije osamdesetog rođendana. U tom trenutku bila je zaboravljena od svih svojih obožavatelja.

Istrijani je nisu zaboravili

Iako Carlotta Grisi predstavlja jedno od značajnijih imena naše povijesti umjetnosti, široj hrvatskoj javnosti nije toliko poznata. No u njezinoj rodnoj Vižinadi itekako drže do toga da se Carlottinom imenu da značaj koji zaslužuje te da što više ljudi upozna njezin život i rad. Jedna od ulica već nosi njezino ime, a u planu je i projekt multimedijalnog centra u kojem će cijeli jedan kat biti posvećen velikoj balerini na način da će simbolizirati njezin život i čarobno baletno okruženje. Nedavno je na glavnom trgu u Vižinadi upriličena i baletna predstava u spomen Carlotti Grisi pod nazivom "Hommage a Carlotta Grisi" u kojoj su nastupile polaznice trećeg međunarodnog baletnog kampa. Organizator kampa je baletna škola iz Umaga koja nosi ime Carlotte Grisi.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 0
VIDEO

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'
PRATITE NA 24SATA

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'

Povijesnim preletom od vojne baze kod Bordeauxa u Zagreb stiže prvih šest od ukupno 12 borbenih zrakoplova Rafalea koje je Hrvatska naručila od Francuske

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'
POGLEDAJTE VIDEO

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'

Piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva s višenamjenskim borbenim avionima Rafale danas 25. travnja 2024. godine oko 12 sati prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor stupili su u kontakt s Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe. U hrvatski zračni prostor ušli su u području Istarske županije, a poletjeli su s aerodroma u francuskom Bordeauxu nešto prije 11 sati. Prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor, piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva poslali su poruku svim hrvatskim građanima s ovog povijesnog preleta: "Upravo ulazimo u hrvatski zračni prostor koji će od danas biti još sigurniji. Hrvatski Rafale i hrvatski piloti su stigli kući!"
Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!
ZARADILE 30 TISUĆA EURA

Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!

DETALJI OPTUŽNICE Spolne usluge oglašavale su pod naslovima 'Plava bomba 35 g.', 'Mazna37', 'Vatrena plavuša, grudi 4' i slično. Neki od muškaraca su odlazili kada bi vidjeli da žena ne odgovara opisu iz oglasa