Obavijesti

News

Komentari 197

Cijene nafte potonule 30 posto, pale su burze, pa i hrvatska...

Cijene nafte potonule 30 posto, pale su burze, pa i hrvatska...
1

Cijene nafte na svjetskim tržištima drastično su potonule jer je Saudijska Arabija započela cjenovni rat s Rusijom - smanjila je prodajne cijene i najavila veću proizvodnju

VIDEO

Cijene nafte na svjetskim tržištima potonule su u ponedjeljak više od 30 posto, najviše od 1991. godine, jer je Saudijska Arabija započela cjenovni rat s Rusijom smanjivši drastično svoje prodajne cijene i poručivši da će povećati proizvodnju.

Na samom početku trgovanja u ponedjeljak cijena barela na londonskom tržištu potonula je za više od 14 dolara ili 31,5 posto, na 31,02 dolara.

Na američkom je tržištu, pak, cijena barela skliznula 32 posto, na 28 dolara.  I Rusija se oglasila. Rusko ministarstvo financija izvijestilo je u ponedjeljak da je 1. ožujka u Fondu za nacionalno blagostanje bio iznos od 10,1 trilijun rubalja (150,1 milijardu dolara), što je dovoljno za nadoknadu manjka prihoda od pada cijena nafte na 25-30 dolara tijekom šest do deset godina.

Najveći dnevni pad cijena od 1991.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.

Tako oštar dnevni pad cijena 'crnog zlata' nije zabilježen još od siječnja 1991. godine, kada je započeo prvi Zaljevski rat i kada su cijene potonule 33 posto.

Drastičan pad cijena nafte na najniže razine od veljače 2016. posljedica je odluke Saudijske Arabije, najvećeg svjetskog izvoznika nafte, da kazni Rusiju, drugog najvećeg svjetskog proizvođača nafte, koja u petak nije pristala na prijedlog OPEC-a o daljnjem smanjenju proizvodnje.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini dojučerašnji saveznici, na čelu s Rusijom, dulje su se vrijeme pridržavali dogovora o smanjenju proizvodnje za 1,7 milijuna barela dnevno kako bi se podržale cijene nafte, koje su pod pritiskom zbog prevelike proizvodnje.

Eksplozija na iranskom tankeru u Arabiji, nafta se izlila u more
Eksplozija na iranskom tankeru u Arabiji, nafta se izlila u more

Posljednjih su tjedana, pak, pod dodatnim pritiskom zbog strahovanja da će širenje koronavirusa izazvati usporavanje rasta globalnog gospodarstva, a time i potražnje za naftom.

Dogovor OPEC-a i nezavisnih proizvođača ističe krajem ožujka, pa je u petak OPEC predložio da dodatno smanji proizvodnja za 1,5 milijuna barela dnevno do kraja ove godine, pri čemu bi zemlje izvan OPEC-a smanjile proizvodnju za dodatnih 500 tisuća barela dnevno.

To bi značilo da bi OPEC i nezavisni proizvođači od travnja ukupno smanjili proizvodnju za 3,6 milijuna barela dnevno, ili 3,6 posto globalne ponude.

No, Rusija nije pristala na dodatno smanjenje nego je tražila da se ostane pri postojećem dogovoru o ograničavanju proizvodnje za 1,7 milijuna barela dnevno.

Kako OPEC nije pristao na to, ruski ministar energetike Aleksandar Novak rekao je u petak: "Od 1. travnja počinjemo s radom ne obazirući se na kvote ili smanjenja koja su bila na snazi ranije. Ali to ne znači da svaka država neće pratiti i analizirati kretanje na tržištu".

Svaka zemlja odlučuje za sebe

- Pokušaj dogovora između OPEC-a i saveznika rezultirao je epskim promašajem. Rusija se odlučila za pristup 'spaljene zemlje': svaka zemlja za sebe, kazao je John Kilduff, partner u tvrtki Again Capital.

Zbog toga je u ponedjeljak Saudijska Arabija započela rat smanjivši svoje prodajne cijene nafte, s isporukom u travnju, za sve kupce za 6 do 8 dolara.

Zbog napada dronovima: Nafta u svijetu skuplja je za 10 posto
Zbog napada dronovima: Nafta u svijetu skuplja je za 10 posto

Pritom su dva izvora kazali Reutersu da Saudijska Arabija planira od početka travnja, kada istekne dogovor OPEC-a i nezavisnih proizvođača o ograničavanju proizvodnje, povećati svoju proizvodnju iznad 10 milijuna barela dnevno, sa sadašnjih 9,7 milijuna.

Rat bi mogao potrajati nekoliko tjedana ili mjeseci

- Saudijska Arabija i Rusija ušle su u naftni cjenovni rat koji će vjerojatno biti ograničen i taktički, pišu analitičari tvrtke Eurasia u osvrtu na situaciju na tržištima.

Saudijska Arabija uvodi prve turističke vize za strance
Saudijska Arabija uvodi prve turističke vize za strance

Posljednji put Saudijska Arabija, Rusija i ostali najveći svjetski proizvođači vodili su bitku za tržišni udjel sličan ovomu između 2014. i 2016. godine, kada su nastojali istisnuti proizvodnju SAD-a, danas najvećeg svjetskog proizvođača nafte, jer je tamošnja proizvodnja nafte iz škriljca udvostručila proizvodnju SAD-a u prethodnom desetljeću.

- Ova, sadašnja kriza mogla bi potrajati nekoliko tjedana ili mjeseci dok cijene nafte ne budu dovoljno niske, a tada bi moglo doći do nekog kompromisa i novog dogovora između OPEC-a i nezavisnih proizvođača, smatraju analitičari Eurasie.

Posljednjih su tjedana cijene nafte ionako bile pod snažnim pritiskom zbog širenja koronavirusa u svijetu, što će izazvati usporavanje rasta globalnog gospodarstva, a time i potražnje za naftom.

Zbog toga su od početka godine do kraja prošloga tjedna cijene nafte pale za otprilike 30 posto. Nakon današnjeg pada, produbile su svoje minuse u odnosu na početak godine na otprilike 50 posto.

Korona virus potopio je burze

Nakon što je Italija, inače treća po veličini ekonomija Europske unije, odlučila blokirati svoje gospodarski najjače regije, sve su europske burze značajno potonule, prenosi Večernji list. Pao je i hrvatski Crobex i to za više od šest posto. 

Nakon nepuna dva sata trgovanja minus se smanjio na pet posto, no izdvojio se jedan veliki dobitnik. Dionica proizvođača pića Badela porasla je dvadeset posto. Ulagači zacijelo misle da će u borbi protiv korone alkohol dobiti na vrijednosti.

Rusija: U državnom fondu dovoljno novca za kompenzaciju pada cijene nafte

Rusko ministarstvo financija izvijestilo je da u Fondu za nacionalno blagostanje ima dovoljno novca za nadoknadu manjka od pada cijena nafte.

U izvješću se navodi da je dovoljan iznos likvidne imovine jamstvo ispunjavanja svih obveza države i održavanja makroekonomske stabilnosti u uvjetima stalno niskih cijene nafte.

Rusko ministarstvo ocjenjuje da su strahovi od značajnog smanjenja potrošnje energije zbog usporavanja globalne ekonomije i smanjenja prometnih tokova doveli do nižih cijena nafte "Urals" ispod bazne razine utvrđene proračunskim pravilom.

U 10 sati po moskovskom vremenu, cijena nafte Urals pala je za 25 posto i iznosila 33,92 dolara po barelu. Ministar financija Anton Siluanov više je puta rekao da će proračun moći financirati troškove i obveze, čak i ako cijena nafte padne na 30 dolara po barelu.

U slučaju pada cijena nafte ispod 42 dolara po barelu u Rusiji se stvaraju se izgubljeni proračunski prihodi koji se financiraju iz Fonda za nacionalno blagostanje korištenjem mehanizma proračunskih pravila, odnosno prodajom deviza na otvorenom tržištu. 

- Provođenje operacija na otvorenom tržištu nadoknadit će smanjenje priljeva deviza od izvoza nafte i naftnih derivata povezanog sa smanjenjem cijena nafte, što će imati stabilizacijski učinak na nacionalnu valutu, rečeno je u Ministarstvu financija.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 197
VIDEO

Washington je za plan Izraela o napadu na Iran doznao u zadnji trenutak: 'Proračunata osveta'
IZ MINUTE U MINUTU

Washington je za plan Izraela o napadu na Iran doznao u zadnji trenutak: 'Proračunata osveta'

Iran je bio u stanju pripravnosti nakon što je Izrael rekao da će odgovoriti na iranski napad na njega u subotu navečer

Pljušte reakcije na Ustavni sud. Oglasili se Bartulica, Grbin...
POSTIZBORNI PREGOVORI

Pljušte reakcije na Ustavni sud. Oglasili se Bartulica, Grbin...

Nakon održanih parlamentarnih izbora stanje je ovakvo - HDZ 61 mandat, Rijeke pravde 42, Domovinski pokret 14, Most 11, Možemo 10, NPS 2, IDS 2, Fokus 1
Milanović gubi šansu sastaviti  Vladu. Je li Mostova odluka i treći puta spasila vlast HDZ-u?
ANALIZA GRMOJINA ISTUPA

Milanović gubi šansu sastaviti Vladu. Je li Mostova odluka i treći puta spasila vlast HDZ-u?

Opcija  s 57 zastupnika u kojoj se "čeka" Most je dakle otpala. Ako bi se svih 13 zastupnika Domovinskog pokreta priključilo toj koaliciji, dolazimo do brojke 70. Ali onda iz nje otpadaju i Možemo i troje zastupnika SDSS-a