Obavijesti

News

Komentari 115

Dražen Katunarić o krvavom Parizu: Smijeh temelj slobode

Dražen Katunarić o krvavom Parizu: Smijeh temelj slobode
1

Uključen sam izdaleka u priču i kao nekadašnji radnik Hidroelektre u Alžiru, koji je, srećom, na vrijeme napustio gradilište pa doma čitao o pokolju radnika...

Hodajući neki dan u sićušnoj zagrebačkoj grupi da zapalim svijeću žrtvama islamskih ekstremista na Zrinjevcu ispred francuske ambasade, dok su mi se u glavi vrtjele slike neviđenog barbarstva, okrutnosti i ludila, razmišljao sam zašto su me ovi tragični događaji toliko potresli kao da prolaze tik do mene. Impliciran sam izdaleka, prije svega vremenski, a poslije i prostorno, s jedne čudne strane, ali opet jako blizu svega: nakon što sam napustio ondašnju Jugoslaviju u studentskim danima, družio sam se s Francuzima koji su imali za prijatelje studente iz Sirije, Libanona, Turske, volio sam karikature Wolinskog, tekstove Cavanne i kupovao zadnjom crkavicom ondašnji Hara-Kiri profesora Chaurona koji je prerastao u Charlie Hebdo i čitao ga naglas s prijateljima, Sammirom, Haldunom, s Françoise, Dominiqueom, Marie-Christine, smijao se njihovim fotomontažama i karikaturama. Nasuprot komunističkoj mrtvačkoj jednoobraznosti koja iznosi samo ono što je mudro rukovodstvo Partije i CKSKH zaključilo i na koju sam bio navikao, bilo mi je nezamislivo da u Francuskoj postoji rugalački duh koji nikoga ne štedi, a ponajmanje neupitne političke autoritete. Smijeh je bit demokracije, zbog njega demokracija ima smisla: taj neumrli Rabelaisov duh koji čini Francusku shvatio sam čitajući upravo Charlie Hebdo. 

No impliciran sam neizravno u ovaj slučaj i kao nakladnik djela Michela Houellebecqa, s kojim sam na refule razgovarao o duhu džihada i koji je borgesovski predvidio događaj i ranije nego što se dogodio, odnosno pokazao da siže njegova romana o budućnosti islamizma i nije tako nestvaran kao što bismo mogli misliti. Uostalom, jedan od ubijenih, Bernard Maris, bio mu je prijatelj i posvetio mu knjigu “Houellebecq économiste”. Uključen sam izdaleka u priču i kao nekadašnji radnik Hidroelektre u Alžiru (kao u potresnom filmu “O bogovima i ljudima”), koji je srećom na vrijeme napustio gradilište i onda nekoliko godina poslije čitao o pokolju dvanaest drugih radnika Hrvata (koji su pred smaknuće morali skidati gaćice da se provjeri jesu li obrezani). I na kraju, uključen sam u slučaj jer sam i u Feralu, našem Charlieju, svojedobno objavio tekst o aferi karikatura, u listu koji je nedugo poslije pao šaptom, bez metaka, pa je otada Hrvatska izgubila smisao za politički i drugi humor. 

To gašenje novinarstva i solidarna duha osjetilo se i u onoj sramotno kratkoj povorci koja je išla zapaliti lučice na Zrinjevcu i u kojoj nisam prepoznao nijednog novinara, osim HTV-ovskih reportažerki koje su panično tražile sugovornika među onima koji nisu govorili ni francuski ni engleski jezik: ali Hrvati su te večeri patili od postnovogodišnje bulimije ili stavljali led na srce jer nije riječ o njima. Ti prvi momenti, emocije užasa kojima su se posebno bavile svjetske redakcije, odnosno marketingom tog užasa, izazvali su dirljivu, pomalo naivnu saživljenost u krilatici “Ja sam Charlie”, premda je rijetko tko, osim običnih ljudi punih suosjećanja koji su spontano reagirali i izašli na ulicu, bio Charlie.

>>> Više pročitajte u Expressu

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 115
Pravilnik za muljaže: Umjesto da postroži kontrolu, ministrica zdravstva je dodatno smanjuje!
KUPNJA UREĐAJA

Pravilnik za muljaže: Umjesto da postroži kontrolu, ministrica zdravstva je dodatno smanjuje!

Ravnatelji bolnica neće morati tražiti suglasnost za kupnju medicinskog uređaja do milijun eura. Da je taj pravilnik bio na snazi, ministar Vili Beroš ne bi bio uhićen. "To je teški apsurd, dopuštaju još veće manipulacije!"