Učenici obaju zemalja na PISA testiranjima zabilježili su odlične rezultate. Obje zemlje ulažu napore i novac u stručno i specijalizirano obrazovanje svojih građana
Estonija puno ulaže u znanost, a Nijemci 'forsiraju' stručnost
Svakog dana od ponedjeljka 3. studenog u tiskanom izdanju 24sata stručnjaci, profesori i učitelji, roditelji i djeca, obični ljudi i znanstvenici upozoravat će na probleme, otkrivati rješenja i objašnjavati slučajeve koji mogu pomoći da imamo bolje obrazovanje za bolju Hrvatsku.
Estonski učenici odlični u PISA testovima
Obrazovanje u Estoniji, čiji je formalni obrazovni sustav utemeljen još u 13. i 14. stoljeću, danas je podijeljeno na opće, stručno i dobrovoljno. Obrazovni sustav sastoji se od četiri razine, predškole, osnovne škole, srednje škole i višeg obrazovanja.
Prema rezultatima PISA testova, estonski učenici ostvarili su natprosječne rezultate. U 2012. 15-godišnji Estonci u matematičkim testovima bili su na 11. mjestu, u znanosti na odličnom 6. te na 11. u testovima čitalačke pismenosti. Estonski sustav javnog obrazovanja je 2010. godine po kvaliteti rangiran kao 13. u svijetu, a mladi Estonci među najuspješnijim su učenicima u svijetu.
Oko 89 posto Estonaca u dobi od 25 od 64 godine završilo je srednju školu, po čemu je Estonija među vodećim zemljama industrijskog svijeta. Na znanstvena istraživanja i razvoj Estonija posljednjih godina troši 2,38 posto svojeg BDP-a, što je više od prosjeka na razini EU.
Njemačka ima jedinstveno dualno obrazovanje
U Njemačkoj odgovornost za obrazovanje i odgojne mjere u javnim ustanovama preuzimaju pojedine savezne države. Većina njemačkih država provodi tzv. dualno obrazovanje, odnosno obrazovni sustav koji učenicima omogućuje da se stručno obrazuju u praksi, ali i u stručnim državnim školama. Ovaj uspješan model od Njemačke su preuzele i druge zemlje.
Nakon vrtića, svaki se Nijemac mora obrazovati najmanje 9 godina. Četiri do šest godina traje osnovnoškolsko obrazovanje, a zatim se djeca usmjeravaju u tri tradicionalne vrste škola. U gimnazije idu najdarovitija djeca gdje ih se priprema za pohađanje sveučilišta, zatim 'realschule' kao viša srednja škola koja traje šest godina te 'Hauptschule' koja ih priprema za strukovno obrazovanje.
Njemački učenici su na posljednjem PISA testiranju u matematici su dospjeli na 16. mjesto, u znanosti na 12. mjesto, a u pismenosti na 19. mjesto što su natprosječni rezultati.
Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku.