Obavijesti

News

Komentari 0

Europski parlament nadzire institucije i usvaja proračun EU

Europski parlament nadzire institucije i usvaja proračun EU
1

Zastupnike Europskog parlamenta biraju građani Europske unije i to je jedino tijelo koje biraju stanovnici EU. Funkcije koje Parlament obavlja vrlo su važne za EU

VIDEO

Europski parlament je jedino tijelo Europske unije koje građani EU-a, njih više od 390 milijuna, izravno biraju svakih pet godina, koliko traje mandat zastupnika Europskog parlamenta. 

Za izbor članova nije propisan jedinstven izborni sustav, već svaka zemlja članica slobodno bira po svojem izbornom sustavu pri čemu mora poštivati uvjete propisane Odlukom Vijeća Europe. Stoga bi zastupnici u Europskom parlamentu trebali djelovati s odgovornošću prema građanima zemlje članice koji su ih izabrali kao i odgovornošću prema svim stanovnicima EU. 

Koje su funkcije Europskog parlamenta?

Europski parlament ima tri funkcije unutar Europske unije. Uz zakonodavnu funkciju, Europski parlament obavlja demokratski nadzor nad drugim institucijama unutar EU te utječe i na proračunska sredstva. 

Odobrava važne akte 

Zakonodavna uloga Europskog parlamenta je ograničena u odnosu na funkcije parlamenata država članica. U mnogim područjima Parlament ravnopravno odlučuje s Vijećem Europske unije, odnosno s Vijećem ministara. U nekim pitanjima poput poljoprivrede, gospodarske politike i migracija uloga Parlamenta je samo konzultativna. 

U nekim pitanjima upravo Europski parlament treba usvojiti neki akt da bi on stupio na snagu u Europskoj uniji, iako u izradi određenog akta ili odluke nije sudjelovao. Takvu funkciju Europski parlament primjenjuje kada je riječ o važnijim međunarodnim sporazumima koje u ime Europske unije sklapa Vijeće EU-a, što se posebno odnosi na sporazume o pridruživanju i proširenju Europske unije. 

Nadzire rad Europske komisije

Europski parlament ima široke ovlasti u provođenju demokratskog nadzora nad drugim institucijama EU, posebno nad Europskom komisijom. Članovi Komisije, koje predlažu vlade država članica, ne mogu biti odabrani bez odobrenja Europskog parlamenta. Tijekom trajanja mandata članova Europske komisije, Komisija je odgovorna Europskom parlamentu koji ima ovlasti predložiti 'izglasavanje nepovjerenja', čime zahtijeva kolektivnu ostavku Komisije. 

Europski parlament provodi redoviti nadzor nad Komisijom i to razmatranjem izvještaja koja ona šalje, ali institutom parlamentarnih pitanja na koja povjerenici Komisije trebaju odgovoriti. Europski parlament također nadzire rad Vijeća EU. 

Proračun Europske unije 

Europski parlament ima važnu ulogu i u donošenju proračuna EU, kojeg predlaže Europska komisija, a zajednički ga usvajaju Europski parlament i Vijeće EU. 

Parlament svake godine u prosincu razmatra nacrt proračuna za sljedeću godinu, pri čemu ima pravo predlagati amandmane kao i ovlast odbaciti proračun. Da bi on stupio na snagu, mora ga potpisati predsjednik Europskog parlamenta. Dužnost predsjednika tog tijela trenutačno obnaša Martin Schultz. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 0
VIDEO

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'
PRATITE NA 24SATA

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'

Povijesnim preletom od vojne baze kod Bordeauxa u Zagreb stiže prvih šest od ukupno 12 borbenih zrakoplova Rafalea koje je Hrvatska naručila od Francuske

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'
POGLEDAJTE VIDEO

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'

Piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva s višenamjenskim borbenim avionima Rafale danas 25. travnja 2024. godine oko 12 sati prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor stupili su u kontakt s Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe. U hrvatski zračni prostor ušli su u području Istarske županije, a poletjeli su s aerodroma u francuskom Bordeauxu nešto prije 11 sati. Prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor, piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva poslali su poruku svim hrvatskim građanima s ovog povijesnog preleta: "Upravo ulazimo u hrvatski zračni prostor koji će od danas biti još sigurniji. Hrvatski Rafale i hrvatski piloti su stigli kući!"
Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!
ZARADILE 30 TISUĆA EURA

Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!

DETALJI OPTUŽNICE Spolne usluge oglašavale su pod naslovima 'Plava bomba 35 g.', 'Mazna37', 'Vatrena plavuša, grudi 4' i slično. Neki od muškaraca su odlazili kada bi vidjeli da žena ne odgovara opisu iz oglasa