
Trumpa želi nove uvjete za američki pristup ključnim ukrajinskim mineralima i energetskim resursima, ali pritom ne nudi nikakva sigurnosna jamstva Kijevu...
News
Komentari 113Trumpa želi nove uvjete za američki pristup ključnim ukrajinskim mineralima i energetskim resursima, ali pritom ne nudi nikakva sigurnosna jamstva Kijevu...
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+
Bijela kuća: Ukrajinci određuju tko upravlja Ukrajinom
Upravljanje Ukrajinom određuje njezin ustav i narod te zemlje, izjavio je u četvrtak glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, upitan za reakciju na izjave ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji predlaže uspostavu privremene uprave u Ukrajini.
Više pročitajte OVDJE.
Ruski izviđački zrakoplov u četvrtak se približio sjeveroistočnoj obali Njemačke prije nego se vratio u Rusiju ispraćen njemačkim borbenim avionima, rekla je njemačka vojska, potvrđujući informacije lista Bild.
Vojska je rekla da je u četvrtak aktivirana "uzbuna za brzu reakcija (QRA) u Laageu", zračnoj bazi blizu Rostocka na baltičkoj obali.
- Razlog je bio nepoznati avion iznad Baltičkog mora koji je letio bez plana leta ili aktiviranog transpondera - rekao je isti izvor.
Njemački borbeni zrakoplovi Eurofighter poletjeli su kako bi identificirali izviđački zrakoplov, model Iljušin II-20, koji je potom bio "prepraćen", priopćile su zračne snage, objavivši fotografiju zrakoplova.
Prema Bildu, ruski zrakoplov nalazio se u četvrtak ujutro "istočno od Ruegena", njemačkog otoka u Baltičkom moru, i išao je "prema njemačkom zračnom prostoru" u trenutku presretanja.
Činjenica da je njegov transponder bio deaktiviran predstavljala je "znatnu opasnost za civilni zračni promet", dodao je list. Dva njemačka zrakoplova pratila su ga "nekoliko kilometara" dok se nije "okrenuo i vratio prema Kalinjingradskoj oblasti".
Po vojnim izvorima koje citira Bild, ruski izviđački zrakoplovi povremeno se približavaju njemačkoj obali ali ne krše njezin zračni prostor.
Ruski predsjednik Vladimir Putin sugerirao je da bi Ukrajina mogla biti stavljena pod neki oblik privremene uprave kako bi se omogućili novi izbori u toj zemlji i potpisivanje ključnih sporazuma s ciljem postizanja rješenja, izvijestile su ruske novinske agencije u petak.
Dajući izjavu za medije tijekom svog posjeta sjevernoj luci Murmansk, Putin je također rekao da se Rusija postupno, ali samouvjereno kreće prema ostvarenju svojih ciljeva u sukobu u Ukrajini, koji traje više od tri godine.
Izrazio je uvjerenje da američki predsjednik Donald Trump, koji je krenuo u smjeru poboljšanja veza s Moskvom i dogovora, iskreno želi mir u Ukrajini.
Putin, koji je sudjelovao na konferenciji u Murmansku posvećenoj pitanju Arktika, rekao je i da je Rusija spremna surađivati ​​sa Sjevernom Korejom u radu na rješavanju sukoba.
Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa želi nove uvjete za američki pristup ključnim ukrajinskim mineralima i energetskim resursima, ali pritom ne nudi nikakva sigurnosna jamstva Kijevu, piše Financial Times (FT).
Prema nacrtu sporazuma koji je dostavljen ukrajinskoj strani, a u koji je FT imao uvid, Sjedinjene Američke Države zahtijevaju osnivanje nadzornog odbora koji bi upravljao zajedničkim investicijskim fondom za projekte eksploatacije ukrajinske nafte, plina i minerala. Prihod ostvaren kroz ove projekte dijelio bi se između Ukrajine i SAD-a.
Međutim, prijedlog predviđa da bi Washington imenovao troje od ukupno pet članova odbora, čime bi američka strana stekla pravo veta na sve odluke fonda. Ovaj aspekt sporazuma mogao bi značajno ograničiti ukrajinsku kontrolu nad vlastitim resursima i načinom njihove eksploatacije.
Jedan od ključnih elemenata prijedloga je i to da bi SAD primao prihod od tantijema prije Ukrajine. Nacrt također predviđa da bi se fond primjenjivao i na projekte koje provodi sama ukrajinska vlada, što dodatno proširuje utjecaj američkih investitora na ukrajinski energetski sektor.
Za razliku od ranijeg prijedloga Donalda Trumpa, u kojem je bivši predsjednik predložio da SAD dobije udio u ukrajinskoj nuklearnoj infrastrukturi, ovaj nacrt ne uključuje takvu klauzulu. Taj raniji prijedlog izazvao je znatne kontroverze.
Trump smatra da bi ovaj sporazum bio pravedan način da se SAD-u vrati novac koji je dosad dao Ukrajini kroz vojnu i financijsku pomoć.
Podsjetimo, u veljači su Ukrajina i SAD već postigli dogovor o suradnji na području ključnih minerala. Prošli mjesec ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski otputovao je u SAD kako bi potpisao sporazum, no susret je naprasno prekinut nakon što su se Trump i Zelenski posvađali. Sukob je rezultirao time da sporazum nije potpisan, a Zelenski je napustio Washington.
Zelenski je izjavio da SAD "neprestano mijenja uvjete" dogovora o mineralima.