Zbog pritisaka na euro došlo je do rekordnog pada njegove vrijednosti. U odnosu na dolar, euro se kreće ispod 1,16 dolara što je najniža razina u posljednjih 11 godina
Hoće li ECB svojim mjerama izazvati novi udar 'švicarca'?
Europska središnja banka (ECB) na današnjem bi zasjedanju u Frankfurtu mogla donijeti odluku o tiskanju novca i kupovinama državnih obveznica, a sve kako bi se poduprlo gospodarstvo eurozone i održala niska inflacija. Program težak 50 milijardi eura trebao bi početi od ožujka, a mogao bi dovesti do daljnjeg pada eura.
Zbog pritisaka na europsku valutu na valutnim tržištima došlo je do rekordnog pada njegove vrijednosti. U odnosu na dolar, euro se kreće ispod 1,16 dolara što je najniža razina u posljednjih 11 godina. Euro je pao i u odnosu na franak, jen, dansku krunu i dr.
S obzirom da je kuna vezana uz euro, oscilacije u njegovom tečaju utječu izravno i na našu valutu. Ako franak ojača u odnosu na euro, ojačat će u odnosu na kunu, a ako oslabi u odnosu na euro, oslabit će i u odnosu na kunu.
Talijanski premijer Matteo Renzi u današnjem summitu vidi priliku za novi ekonomski smjer Europe i napominje kako je riječ o dobrodošloj pomoći, piše Guardian. Iako se tome u početku protivila, njemačka kancelarka Angela Merkel sada je ublažila stav o novim mjerama, ali i upozorila da bi države trebale ubrzati reforme jer ih ne može spasiti samo monetarna politika.
Sve su oči stoga uprte u čelnika ECB-a Marija Draghija koji bi trebao donijeti konačnu odluku o priljevu novca u ekonomije 19 zemalja eurozone. Ne bude li tako, na burzama bi moglo doći do razočaranja.