Holy je podsjetila da je Vlada energetske podatke 2013. ustupila privatnoj kompaniji Spectrum. U mnogim državama to bi se smatrao veleizdajom - kaže Mirela Holy
Holy: Bušenje Jadrana za nas je samoubojstvo, velik je rizik
Dok ministar tvrdi da bi prihodi Hrvatske od ugljikovodika u Jadranu bili od 55 do 60 posto, stručne analize pokazuju da bi oni bili od 40 do najviše 50 posto. Za usporedbu, Libija dobiva 95 posto. Kod nas, ako se pronađu veća nalazišta, udio Hrvatske bit će sve manji...
To je samo dio poruka s konferencije za medije Mirele Holy, koja je najavila interpelaciju o radu Vlade s posebnim naglaskom na odgovornost ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka. Isto su učinili i zastupnici HDZ-a.
I jedni i drugi upozoravaju kako je projekt istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u Jadranu pokrenut bez ikakve prethodne strateške analize utjecaja na okoliš, kako je napravljen netransparentno te da nikako nije projekt od javnog interesa.
Iznijeli su niz podataka koji na to ukazuju. Jedan je i činjenica da se u projektu ne spominju nikakve naknade za eventualne nesreće.
- Jednake štete su moguće na istraživačkoj i eksploatacijskoj platformi - rekao je Branko Bačić (HDZ), kojem nije jasno temeljem čega Vlada crpi pravo da raspiše natječaj da je istraživanje dozvoljeno na udaljenost šest kilometara od otoka, deset od obale, s obzirom da je 2013. u Hrvatskom saboru donesena strategija kojim se istraživanja dozvoljavaju jedino izvan teritorijalnog mora".
I Holy i HDZ-ovci oštro su kritizirali činjenicu da je Vlada tvrtki Spectrum ustupila istraživanje bez provedbe natječaja. Holy je podsjetila da je Vlada 2013. strateške energetske podatke odlučila besplatno ustupiti privatnoj kompaniji Spectrum, iako je iste podatke INA sa svojim partnerima prikupljala 30 godina i u to uložila oko milijardu dolara.
- U mnogim državama to bi se smatralo veleizdajom - kaže.
Nadalje, Holy je skrenula pažnju i na to da u studiji nisu navedena pravila kojima će tvrtke (koncesionari) dokazati svoju sposobnost za saniranje potencijalnih šteta.
- Uz to, tvrtke koje su se javile kao zainteresirane ne smatraju se tehnološki jako napredne - rekla je Holy te objasnila kako postoje tri vrste platformi - s četiri motora, polufiksne s dva motora te fiksne - te da svi koncesionari zainteresirani imaju upravo te posljednje, najopasnije.
- U Strateškoj studiji nije prepoznata važnost praćenja stanja okoliša i kontrole zagađenja od strane mjerodavnih službi, pa je praćenje prepušteno samom koncesionaru - upozorila je Holy.
Iz HDZ-su poručili kako im je nejasna ministrova žurnost pri guranju realizacije ovog projekta.
Holy kaže kako postojeći Zakon o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika nije usklađen s Direktivom 2013/30/EU.
- Budući da Hrvatska nije implementirala tu Direktivu u svoj pravni sustav, provedeni administrativni postupak javnog nadmetanja i dodjele dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na Jadranu može se smatrati ništavnim i u suprotnosti s javnim interesom - rekla je.
Moguće štete su, kažu i jedni i drugi, ogromne.
- Oni planiraju raspisati referendum nakon što se obave istraživanja Jadrana, što je samoubojstvo za Hrvatsku jer će se u tom slučaju potpisati ugovor s koncesionarima. Potpišete ugovor s nekime kome jamčite neki profit u slučaju pronalaska ugljikovodika i onda stavljate to na referendum gdje građani mogu odlučiti da to ne žele - upozorila je Holy.
Bačić skreće pozornost kako se spominje zarada od milijardu kuna, da ona nije sigurna i da iznosi jednu šezdesetinu prihoda od turizma.
- Mi nismo a priori protiv istraživanja i eksploatacije u Jadranu, već smo protiv ovog netransparentnog postupka - rekao je Bačić.
U slučaju referenduma i da građani kažu 'ne', postavlja se pitanje što bi bilo s platformama na sjevernom Jadranu.
- Mi nismo protiv eksploatacije plina - rekla je Holy. Objasnila je kako se plin eksploatira iz bušotina od oko tisuću metara, a nafta od tri do pet tisuća.
- Što dublje bušite, rizici su daleko veći - dodala je.
Interpelaciju treba potpisati najmanje 15 zastupnika, što ne bi trebao biti problem. Holy kaže kako nije bitno hoće li to biti njezina, ili interpelacija HDZ-a. Najbitnije je, dodaje, da se o tome raspravlja.
Vlada je obvezna predsjedniku Sabora dostaviti izvješće o svojim mišljenjima i stajalištima te se potom interpelacija uvrštava u dnevni red Sabora.