Hrvatska je, međutim, među zemljama koje su preporuku EK-a praktično pretvorile u proceduru u kojoj putnik do svog novca neće moći doći u narednih nekoliko godina
Hrvatska krši prava putnika? EU Komisija je pokrenula postupak
Europska komisija pokrenula je postupak protiv Hrvatske i još devet zemalja članica Europske unije zbog vaučera kojima pokušavaju spasiti poslovanje svojih turističkih agencija i aviokompanija.
POGLEDAJTE VIDEO: Presjedanje Hrvatske EU
Pokretanje videa...
To je na svojoj web stranici priopćila EK, a obavijest je potom prenijelo i Centralno europsko udruženje za zaštitu potrošača (BEUC), prenosi Tanjug.
Hrvatskoj je, navodi se, zajedno s Ciprom, Češkom, Grčkom, Francuskom, Italijom, Litvanijom, Poljskom, Portugalom i Slovačkom, kao prvi u nizu postupaka propisanih službenom procedurom, u četvrtak poslano pismo s formalnom najavom pokretanja postupka zbog povrede prava, a koji bi mogao završiti i na Europskom sudu i okončan financijskim kaznama protiv tih zemalja.
Tih deset zemalja, navodi EK, krši odredbe Člana 12. Direktive o putovanjima u paket aranžmanima, s obzirom na to da su svojim nacionalnim legislativama agencijama i aviokompanijama omogućile da putnicima izdaju vaučere umjesto povratka novca, a to je u priličnom raskoraku s preporukama EK-a o načinu kako se putnički vaučeri, u doba pandemije korona virusa, nude potrošačima.
Vaučeri, navodi se, nisu zabranjeni i EK nema ništa protiv da ih putničke agencije potrošačima nude na dobrovoljnoj bazi, i to na način da svaki putnik, ukoliko ne želi vaučer, ima pravo takvu ponudu odbiti te u propisanom roku od četrnaest dana od otkaza putovanja dobiti nazad cijeli iznos novca.
Hrvatska je, međutim, među zemljama koje su preporuku EK-a praktično pretvorile u proceduru u kojoj putnik do svog novca neće moći doći u narednih nekoliko godina, omogućivši potrošačima da mogu odbiti vaučer, ali da pravo na povratak novca imaju tek u periodu od 180 dana od datuma proglašenja prestanka pandemije.
To je, upozorava EK, u suprotnosti sa strogim pravilima o postupku povratka novca, koji treba vrijediti i u doba pandemije, a o kojima je upozorenje navedenim zemljama EK prvi puta poslala još 13. ožujka, upozorivši ih da su uveli praksu nepovoljnu za potrošače i posve suprotnu europskim pravilima, apelirajući pritom da je što prije prilagode.
Izvršna direktorica BEUC-a Monique Goyens pohvalila je postupak Komisije naglasivši kako je to dobra vijest za europske potrošače te kako su brojne zemlje svoje putničke agencije željele spašavati na račun potrošača.