Obavijesti

News

Komentari 179

Karamarkova kletva: Mađari će bez kune ulaganja dobiti Inu

Karamarkova kletva: Mađari će bez kune ulaganja dobiti Inu
1

DVOSTRUKA IGRA: Tomislav Karamarko se zalagao za prekid arbitraže, no prema tom scenariju, Mađari bi bez kune ulaganja dobili vlasništvo nad cijelom Inom!

Na vijest o gubitku arbitraže s MOL-om mnogi su se građani lupili po glavi i zaključili: “Karamarko je imao pravo! On je bio za prekid arbitraže. Božo Petrov i Most su krivi jer su inzistirali na nastavku arbitraže zato što su njihovi izvori tvrdili da dobro stojimo”.

Zbog tog je razilaženja pala prošla vlada. Naši izvori, bliski vladi, tvrde da su Karamarkovi motivi za ovakve izjave bili posve različiti od onoga što se čini na prvi pogled.

- Tomislav Karamarko nije mislio na zaštitu hrvatskih nacionalnih interesa, nego na zaštitu MOL-ovih financijskih intersa. Karamarko je inzistirao da se arbitraža momentalno prekine, ali ideja je bila da se odmah potom pristupi plaćanju duga za plin Mađarima. Svi drugi, prije svega ovi iz SDP-a i HNS-a, zalagali su se za nešto drugo: ‘OK, mi možemo prekinuti ovu švicarsku arbitražu oko upravljačkih prava ako prekinemo i onu iz Amerike, za plin’. No to nije bio cilj, nego da ovu prvu prekinemo i odmah pokrenemo plaćanje - kaže naš sugovornik i dodaje:

- Milanović i Vrdoljak pokušali su Mađare odgovoriti od arbitraže. Govorili su im: ‘Nemojte pokretati arbitražu u Washingtonu, idemo se dogovoriti, jer i sami znate da je ugovor koji je Sanader potpisao kriminalan. E sad, kakav je ugovor koji je Sanader potpisao? Prema njemu, država mora preuzeti tvrtku Prirodni plin od Ine, ali ta tvrtka mora otkupljivati plin po tri kune po kubiku, a sav gubitak na sebe preuzima država. I na tome bi Ina, odnosno MOL ostvarivali ekstra dobit, a država bilancirala debele minuse. No tu je još jedna zamka. Preko duga za plin, koji bi se aktualizirao nakon prekida arbitraže, Mađari bi stekli vlasništvo nad ostatkom Ine, osim minimuma koji po zakonu pripada Hrvatskoj. Dug za plin bit će, naime, od četiri do pet milijardi kuna plus kamate, i to je to. Dug za plin prebio bi se kroz vlasništvo. Teško je, naime, zamisliti da bi država izdvojila tolike milijarde iz proračuna, pa bi im to jedino preostalo. Štoviše, ako bi dug bio veći, Hrvatska bi MOL-u morala platiti još više ili im dati i neke druge tvrtke. To je čisti zelenaški ugovor. Ono što je tada zabrinjavalo, a što su znali nadležni, kad bi se prekinula arbitraža u Švicarskoj, to bi značilo da za ovaj dug, navodni, iz Washingtona, Mađari dobiju još 19 posto Ine praktički besplatno - kaže naš sugovornik.

Na pitanje zašto 19 posto, kaže:

- Zato što je po zakonu država morala ostati na 25 posto. Tako bi Mađari stekli cijelu Inu. Već i sad je uništavaju, na način da joj uzimaju tržište. U ugovoru je, naime, pisalo da će obnoviti i jednu i drugu rafineriju, povećati prihode, da će tržište Slovenije i Bosne i Hercegovine pripasti Ini itd. Za sirovine plaćaju najnižu koncesiju na svijetu.

Mađari su igrali pametno, pitamo, na što naš sugovornik dodaje:

- Da, kad su našli dobrog sugovornika. Odnosno, više njih. I Ustavni sud, znamo kako je odlučio...
Nakon dostavljanja rezultata arbitraže slijedi žalba, kojom se može dobiti tek - vrijeme.

U tom bi vremenu Vlada morala smisliti nešto pametno. A još nije isključena opcija da MOL, neprijateljski, pokuša preuzeti cijelu Inu.     

Što su o arbitraži govorili Tomislav Karamarko, Božo Petrov i Miro Bulj

Karamarko je u svibnju 2015. rekao:

- Neki kažu da bi nas gubitak mogao koštati milijarde kuna. Mene samo zanima kako bi nakon jednog takvog financijskog udara mi krpali proračun.

Božo Petrov je tvrdio da u arbitraži dobro stojimo:

- Brifiran sam kao potpredsjednik vlade. Imamo razloga biti optimistični oko ishoda te arbitraže.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 179
Pravilnik za muljaže: Umjesto da postroži kontrolu, ministrica zdravstva je dodatno smanjuje!
KUPNJA UREĐAJA

Pravilnik za muljaže: Umjesto da postroži kontrolu, ministrica zdravstva je dodatno smanjuje!

Ravnatelji bolnica neće morati tražiti suglasnost za kupnju medicinskog uređaja do milijun eura. Da je taj pravilnik bio na snazi, ministar Vili Beroš ne bi bio uhićen. "To je teški apsurd, dopuštaju još veće manipulacije!"