Učenici Osnovne škole Ludina uzgajaju ljekovito bilje, imaju vrt gdje sad voće i povrće za školske obroke. Sve što znaju pokazat će učenicima i iz drugih zemalja
Mali su, ali su poduzetni: Čehe ćemo učiti da sade kamilicu
Toliko puta smo ravno s blatnjavog polja trčale na sastanke. Prvotno nismo ništa znali o eko proizvodnji, a sad nas samo pitajte. Isplatilo se - naša djeca su postala sposobni poljoprivrednici i poduzetnici, govore Sonja Pribolšan-Pongračić, ravnateljica OŠ Ludina, i Marijana Rešetar, učiteljica razredne nastave i voditeljica učeničke zadruge Jabuka.
Škola se okrenula uvođenju poduzetništva: imaju organske vrtove u kojima uzgajaju ljekovito i začinsko bilje, voće i povrće. Dio nalazi svoje tržište kao prerađeni proizvod, dio služi za marketing, a dio koriste učenici. Zdravim voćem, povrćem, varivima obogatili su školske obroke. Već od prvog razreda obrađuju polje kamilice površine jednog hektara. Uz pomoć učiteljice Marijane pripremaju zemlju, sade kamilicu, pažljivo je beru, suše i proizvode meleme, ljekovita ulja, mirisne jastučiće, čaj, paprenjake te kuhaju pekmeze. Ponekad im u radovima pomogne i ravnateljica koja je i osmislila cijeli projekt.
Iskoristili sredstva EU
- Za prvu sadnju kilograma sjemena kamilice prije četiri godine donirao nam je uspješni poljoprivrednik i naš nekadašnji učenik. Dobili smo i strojeve od mještana. U prvoj godini pobrali smo čak šest tona kamilice. Dogovorili smo sigurnog otkupljivača - kaže ravnateljica. Napominje da su se susreli s mnogim problemima tijekom pokretanja proizvodnje jer - postati poduzetnik u školi gotovo je jednako teško kao i biti odrasli poduzetnik. No, ravnateljica nije odustajala. Željela je osigurati učenicima vještine koje će sigurno moći upotrijebiti u budućnosti.
Svoja znanja će sljedeće godine učenici iz OŠ Ludina podijeliti i s kolegama iz dvije škole - iz Češke i Finske. Za dva projekta povukli su sredstva iz EU, preko Erasmus plus programa, a koje u Hrvatskoj provodi Agencija za mobilnost i programe Europske unije. Prvi projekt odnosi se na mobilnost zaposlenika škole (posjet drugim zemljama i usavršavanje), a druga na partnerstvo tri škole iz tri zemlje: Hrvatska, Češka, Finska. Cilj obje aktivnosti je stvoriti model za uvođenje poduzetništva od najmlađe školske dobi te za njega izraditi kurikulum. Cijeli projekt trajat će tri godine, a u njega je uključeno putovanje djece i mentora u obje zemlje, kao i dolazak učenika i profesora iz Finske i Češke u Hrvatsku.
- Prvi domaćini za grupe učitelja i učenika smo mi - u travnju iduće godine. Djeca će biti smještena na obiteljskim imanjima u mjestu. Imat će radionice na temu arhitekture, hrane, glazbe i običaja. Gradit će makete tradicionalne drvene kuće specifične za ovo područje, a vodit ćemo ih i na polja kamilice te u voćnjak, osmišljavati poslovni plan za otvaranje restorana - objašnjava Tomislav Pavlović, učitelj engleskog koji je i pokrenuo projekt s kolegama. Sami su oformili tim za mobilnost koji je osmislio čitav projekt.
Kad se male ruke slože
- Za veliki iskorak potrebno je samo malo otvorenosti škole, malo kreativnosti i truda ravnatelja te učitelja. Ali sve se može. A mi to svojim projektima i dokazujemo - zaključuje na kraju poduzetna ravnateljica Sonja.
Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku
Pročitajte više o temi na stranici Bolje obrazovanje