Obavijesti

News

Komentari 16

Misterij premijerova nestanka: Išao plivati i više ga nisu vidjeli

Misterij premijerova nestanka: Išao plivati i više ga nisu vidjeli
1

Voda je tog dana bila izrazito nemirna i plima je bila 'najviša koju su ikad vidjeli', tvrde svjedoci s plaže tog 17. prosinca 1967. godine. Pedeset godina kasnije, utapljanje je i dalje službeni uzrok Holtove smrti...

'Australski premijer Harold Holt je nestao', riječi su koje su 17. prosinca 1967. punile sve medijske stupce u Australiji. Tog je dana Holt (59) s prijateljima isplovio na otvoreno more kod plaže Cheviot u blizini Melbournea te nakon nekog vremena odlučio malo otplivati. Iako je bio iskusan plivač, čini se da je podcijenio jake morske struje i ignorirao savjete prijatelja da ne ide na plivanje.

Nekoliko dana prije samog nestanka, Holt se srušio u parlamentu. Službena verzija bila je 'manjak vitamina u organizmu', no pretpostavlja se da se radilo o srčanom udaru.

Osim toga, Holt je patio od kroničnih bolova u ramenu zbog koje je pio lijekove, a navodno i konzumirao morfij. Ipak, ušao je u more i izgubio se nakon nekoliko minuta, piše CNN.

Prijatelji su ga izgubili iz vidika i podigli uzbunu, nakon čega je organizirana jedna od najvećih potraga u povijesti Australije. Nakon dva dana potrage, tijelo i dalje nije bilo pronađeno pa je vlada 19. prosinca službeno priopćila kako se Holt smatra mrtvim, a premijersku poziciju preuzeo je njegov zamjenik John McEwen.

Holt je postao premijer Australije u siječnju 1966., nepune dvije godine prije svog nestanka. Mnogi ga smatraju prvim modernim australskim premijerom, a unatoč svom kratkom mandatu ostao je upamćen po brojnim postignućima.

Jedno od njih je zamjena državne valute iz australske funte u australski dolar, a za vrijeme njegovog mandata izglasao se i povijesni referendum (1967.) kojim se Aboridžine proglasilo zakonitim građanima Australije.

Holt je bio iznimno cijenjen i voljen u političkom svijetu te je njegovao prijateljstva s brojnim moćnim čelnicima, poput tadašnjeg američkog predsjednika Lyndona Bainesa Johnsona.

Te vruće nedjelje, 17. prosinca 1967., vremenski uvjeti bili su idealni za kupanje u moru. Holt je kao vrsni sportaš u duši zanemario svoje zdravstvene probleme i zaputio se na posljednje plivanje u životu. Svjedoci s plaže tog su dana rekli policiji da je plima bila iznadprosječno visoka, a jedan od njih je vidio Holta kako pliva, no premijer je odjednom nestao i više se nikad nije vratio.

Cijela Australija je bila u ogromnom šoku. Holta su tražili svi - od policije, vojske do građana. U potrazi je sudjelovalo više od 300 ljudi. Nikakvi tragovi nisu nikad pronađeni, a policija je odmah isključila mogućnost samoubojstva.

Naravno, i u ovom slučaju javile su se teorije zavjere, od kojih vrijedi izdvojiti onu da je u cijeli slučaj bila uključena međunarodna zajednica i da je Holta otela podmornica, ruska ili kineska.

O tome je napisana i knjiga 'Premijer je bio špijun' autora Anthonyja Greyja. Iako službenih dokaza o utapljanju nema, jer tijelo nikad nije pronađeno, zadržao se dojam kako se Holt utopio. Imao je 59 godina.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 16
Ivana Kekin prozvala bračni par Raspudić zbog slučaja Nikice Jelavića: 'Kako vas nije sram?'
OBJAVILI SNIMKU

Ivana Kekin prozvala bračni par Raspudić zbog slučaja Nikice Jelavića: 'Kako vas nije sram?'

Večeras je Možemo objavio snimku Ivane Kekin na kojoj optužuje bračni par Raspudić i njihovog suradnika Trpimira Golužu da su 'parazitirali' na ovoj situaciji
Mile u aferi 700101: Tko je ipak platio parking te kako je kava s Jelavićem postala skandal?
SUSRET NA (S)LIJEPO

Mile u aferi 700101: Tko je ipak platio parking te kako je kava s Jelavićem postala skandal?

Ivana Kekin tvrdi da je Nikica Jelavić prevario njezina muža • 'Pomogao mu je platiti parking,' kaže • Jelavić poručio da čeka istinu • Policija: Nema kaznenog djela