Suluda pravila: Zbog zabrane zapošljavanja iz 2013. splitska umjetnička akademija morala je angažirati honorace kojima trenutačno duguje 1,4 milijuna kuna
Nastavnika možemo zaposliti samo ako netko umre ili ode
Sveučilište u Splitu upozorava kako je zbog nemogućnosti stalnog zapošljavanja novih djelatnika upitan nastavak rada niza, uglavnom novijih studija i fakulteta.
Prema riječima čelnika te ustanove, nedostaje im čak 250 stalnih zaposlenika s mogućnošću napredovanja u zvanjima kako bi se normalno mogao odvijati rad na studijima farmacije, stomatologije, sestrinstva, geodezije, studija mora. U najnepovoljnijem je položaju Umjetnička akademija u Splitu (UMAS) jer je dugovala oko 2,5 milijuna kuna vanjskim suradnicima, koji drže oko polovice nastave. Akademija se odrekla sredstava za poboljšanje nastave pa je podmirila 1,1 milijun kuna duga. Dužni su još 1,4 milijuna. Cijeli problem, tvrde na splitskom sveučilištu, nastao je zbog odluke Ministarstva obrazovanja i znanosti iz listopada 2013. o zabrani zapošljavanja i napredovanja u zvanjima.
Zbog te odluke nastavu dobrim dijelom izvode vanjski suradnici te njihovo plaćanje previše opterećuje blagajne splitskih visokih učilišta.
- Osnovni razlog poteškoća Umjetničke akademije jest što je država prestala od prošle akademske godine plaćati vanjsku suradnju. U novim programskim ugovorima kojima se prešlo na cjelovito financiranje sveučilišta, sredstva koja bi pokrila ukupni dug prema vanjskim suradnicima nisu predviđena. Rad Umjetničke akademije nije doveden u pitanje, ali je činjenica da ima velikih poteškoća radi tih dugovanja - poručili su iz rektorata Sveučilišta u Splitu. Umjetnička akademija ima 105 zaposlenika, od čega je 86 nastavnog osoblja, a tu je i stotinjak vanjskih suradnika, kojima se duguje od 1000 do 40.000 kuna za izvođenje nastave za prošlu akademsku godinu.
Imaju 444 studenta na trima odjelima, 13 odsjeka, kao i 17 preddiplomskih i i diplomskih studija. Problem predstavlja i to što rade na čak pet lokacija diljem Splita, pa ih korištenje toliko prostora dodatno financijski opterećuje.
- Sa sjednica Senata znam da problema imaju novi studijski programi koji nisu imali prilike formirati nastavnički kadar na vrijeme. Nije se dogodilo kao što se očekivalo da su dobili asistente, da su oni napredovali u viša zvanja, jer je to zaustavila odluka Vlade kojom se zabranjuje napredovanje ako nije vezano uz već postojeće radno mjesto. Jedina su mogućnosti napredovanja ako netko od zaposlenika umre ili ode u penziju - istaknuo je Mateo Perasović, dekan Umjetničke akademije u Splitu.
Dodaje kako je 2,5 milijuna kuna za rad vanjskih suradnika UMAS očekivao krajem prošle godine, no novac im jednostavno nije doznačen kad je trebalo od strane bivšeg Ministarstva znanosti. Perasović se nada kako će taj problem riješiti novi ministar znanosti Predrag Šustar.
- Na pojedinim studijskim programima nemamo grupe nego pojedince koji zahtijevaju isti broj profesora kao i velike grupe na drugim fakultetima. Na mali broj studenata mala je i ukupna državna subvencija na osnovi Programskih ugovora.
Sad je ključno da se podmire naša dugovanja, ali i da mi provedemo započetu racionalizaciju i da maksimalno smanjimo vanjsku suradnju, a da se to negativno ne odrazi na kvalitetu studija. Problem je i što nam se sve više uvjetuje tržišna orijentacija Akademije, a teško je da se mogu namaknuti dostatna sredstva predstavama i izložbama studenata. Ipak radimo na naplati naših do sada pro bono nastupa, ali ta sredstva nisu dostatna. Nadam se da ćemo u suradnji s ministarstvom i rektoratom riješiti nastalu situaciju. Ne možemo olako smanjivati studijske programe za 50 posto, onda će to postati tečajevi a ne studiji. Bilo bi idealno da uspijemo broj vanjskih suradnika smanjiti za 30 posto - kazao nam je Perasović.