Prema istraživanjima, glavni uzrok pretilosti u Hrvatskoj suhomesnati i pekarski proizvodi, kaže bivši ministar zdravlja Varga i poziva pekarsku industriju da smanji količinu soli u proizvodima
Neće biti poreza na slatkiše, nismo samo zbog njih pretili
O porezu na slatkiše, reformi hitne pomoći, poskupljenju zdravstvenog osiguranja i zabrani pušenja u emisiji Otvoreno na HRT-u govorili su pomoćnica ministra zdravlja Delfa Radić-Krišto, bivši ministar zdravlja Siniša Varga, predsjednica HUBOL-a Ada Barić, predsjednik Udruge hrvatskih pacijenata Mario Drlje, prokuristica Kraša Marica Vidaković i novinarka Jutarnjeg lista Goranka Jureško.
Radić-Krišto kazala je kako se porez na slatkiše neće uvoditi.
- Mislim da je ovaj porez na slatkiše izveden iz konteksta - rekla je.
Marica Vidaković smatra da optužiti slatkiše za pretilost, bez prethodne analize, jest neodgovorno.
- Prvi uvjet pretilosti nije konzumacija slatkiša - objasnila je. Ona smatra da bi se uvođenjem poreza potrošnja prelila u susjedne zemlje.
Prema istraživanjima, glavni uzrok pretilosti u Hrvatskoj suhomesnati i pekarski proizvodi, nadovezao se Varga. On i Krišto predlažu dogovor sa pekarskom industrijom o smanjenju količine soli i poticanje na fizičku aktivnost djece jer je Hrvatska peta u Europi po pretilosti djece.
Komentirali su i najavljeni trijažni sustav u Hitnoj pomoći.
- Medicinska sestra neće poslati bolesnika kući ako ima imalo sumnje da je zaista došao kao bolesnik - objasnila je Radić-Krišto.
- Nema zakonskog uporišta prema kojem bi medicinska sestra mogla donositi samostalnu odluku o trijaži bez da bolesnika pogleda liječnik - nadovezala se Ada Barić.
- Liječnik mora biti taj koji donosi konačnu odluku jer medicinske sestre nisu educirane za to, već za zdravstvenu njegu - smatra Siniša Varga.
- Medicinske sestre mogle bi s određenom edukacijom vršiti trijažu i procijeniti stupanj hitnosti da pacijent vidi liječnika, ali nikako ga ne treba odvraćati s vrata i puštati doma - dodao je bivši ministar.
Mario Drlje, koji također smatra da sestre ne bi trebale raditi trijažu, zamolio je zdravstvenu vlast da stavi na papir cijeli plan reformi i da on izađe u javnost, da se otvori javna rasprava van sezone i da se jasno educiraju građani što ih čeka.
- Siromašni hrvatski puk doživljava stres i strah što će se dogoditi ako ne bude mogao imati 150 kuna - kaže Drlje. Na što je Radić Krišto dodala da se to vrijedi samo ako pacijent neće biti hitan.
Jureško je objasnila da je u Saboru već u proceduri prijedlog novog Zakona o uporabi duhanskih proizvoda koji je usklađen s europskom direktivom. Osim što će na svim kutijama cigareta morati postajati sličice s oštećenim organima uslijed pušenja, u zakonu nije predviđena zabrana pušenja, već se ostavlja lokalnoj zajednici da proglasi zone slobodne od pušenja.