Obavijesti

News

Komentari 5

'Nismo razgovarali o smanjenju plaća u javnom sektoru...'

'Nismo razgovarali o smanjenju plaća u javnom sektoru...'
1

Ministar je dodao kako je održani sastanak bio konzultativan, gdje su raspravljali o svim ekonomskim temama s doticajem onih medicinskih koje su vezane uz pojavu koronavirusa

Ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović rekao je u četvrtak nakon sastanka sa socijalnih partnera, da se nije razgovaralo o smanjivanju plaća u javnom sektoru, a sa sindikatima javnih službi nakon "intenzivne razmjene mišljenja", očekuje nastavak razgovora.

"Nastavno na obnovu GSV-a i neformalni konzultativni sastanak, očekujemo daljnje razgovore, koji će sigurno imati više kvantitativnih rezultata. Rekao bih da smo danas imali jednu intenzivnu razmjenu mišljenja u trajanju dva i pol sata između socijalnih partnera", rekao je novinarima Aladrović nakon dvoipolsatnog sastanka Gospodarsko socijalnog vijeća (GSV) u Banskim dvorima.

Dodao je kako je održani sastanak bio konzultativan, gdje su raspravljali o svim ekonomskim temama s doticajem onih medicinskih koje su vezane uz pojavu koronavirusa.

"Razmijenili smo mišljenja i pokušali smo predvidjeti sve što se događa vezano za koronavirus, vezano za ekonomsku situaciju u kojoj se nalazimo. Pojasnili smo pozicije Vlade i što radimo sa mjerama za očuvanje radnih mjesta i gospodarstva u cijelosti. Razgovarali smo i kako vide nastavak zajedničkog djelovanja i pozicije onih koje zastupaju te koji su nam sljedeći koraci", kazao je Aladrović.

Na novinarsku konstataciju da sindikati 'nisu Vladi dali zeleno svijetlo smanjivanju plaća radnicima u javnom sektoru', ministar Aladrović je odgovorio kako nisu razgovarali o tome.

"Nismo ni razgovarali o zelenom svijetlu, govorili smo o tome na koji način vidimo i doživljavamo situaciju, i radili jedan sažetak generalne situacije u Hrvatskoj", rekao je.

Naglasio je kako su željeli da svi socijalni partneri shvate poziciju Vlade, proračuna i gospodarstva u trenutnoj situaciji zbog koje su unutar državnog proračuna preraspodijelili 2,1 milijardu kuna za sanaciju posljedica epidemije koronavirusa.

Sindikati: Gospodarske mjere moraju biti pod nadzorom

Sindikalni čelnici poručili su u četvrtak da gospodarske mjere moraju biti pod nadzorom i transparentne jer će u slučaju zloporabe država izgubiti milijarde kuna, te upozorili da bi rezanje plaća u javnom sektoru dovelo da smanjenja potrošnje, što ne pogoduje gospodarstvu.

Čelnik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić upozorio je da treba uspostaviti nadzor nad korištenjem sredstava koje je Vlada namijenila za pomoć gospodarstvu jer ako se samo deset posto novca zlouporabi nastat će manjak od oko šest milijardi kuna.

Ribić je nakon sastanka socijalnih partnera u Vladi usporedio iznos od šest milijardi s onim zbog čega su 36 dana štrajkali prosvjetari - oni su se borili za 250 milijuna kuna, pa te brojke sve govore.

Radi se o širokom krugu korisnika potpora, o velikom broju poduzetnika, pa treba razgovarati o isplativosti nekih mjera i uspostavi efikasne i adekvatne kontrole.

Također se usprotivio smanjenju plaća u državnim i javnim službama poručivši da će to dovesti do daljnjeg smanjenja potražnje.

Vlada najavljuje rezove u javnom sektoru vjerojatno zbog pritiska javnosti. "To je pritisak poduzetnika, odnosno privatnih medija, koji vjerojatno Vladu primorava na ovo, ali tu nema ekonomskog rezona", rekao je.

Sindikati insistiraju na transparentnosti oko dobivanja potpora

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel kaže da sindikati insistiraju na transparentnosti i na objavi poslodavaca koji su dobili potpore od države.

Rečeno im je da će to objaviti Hrvatski zavod za zapošljavanje nakon što se isplate potpore od 4000 kuna, pa sredinom mjeseca očekuju transparentne informacije iz kojih će vidjeti koji poslodavci "love u mutnom". 

"Vladu upućujemo na socijalni dijalog, na kolektivno pregovaranje. Kako u realnom sektoru kolektivno pregovaramo o privremenom smanjenju nekih prava u kolektivnim ugovorima, tako isto treba raditi Vlada u ulozi odgovornog poslodavca", rekao je.

Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever izrazio je nezadovoljstvo razinom razgovora jer, kaže, vjerojatno bi vlasti bilo komfornije da je od predsjednika triju reprezentativnih središnjica dobila "zeleno svjetlo" za ono što bi htjela raditi sa sindikatima s kojima je potpisala kolektivne ugovore.

Sever ocjenjuje kako nije dobro da zaposleni u državnim i javnim službama dobivaju poruke od poslodavca preko medija. Ističe kako je vrijeme da svi sjednu za stol te da Vlada kao potpisnik kolektivnih ugovora u državnim i javnim službama pregovara sa sindikatima s kojima je potpisala ugovore.

"Sve drugo bilo bi nekorektno, jednako kao i zazivati opću solidarnost u kojoj bi ispalo da svi koji u ovom trenutku iz nekog razloga nisu spremni na odricanje, nisu solidarni s onima koji su se morali odreći zbog objektivnih okolnosti", kazao je.

 

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 5
VIDEO Kekin: 'Mile je pomogao platiti parking Jelaviću, tek onda je shvatio tko je on!'
ZABRINUTA ZA SIGURNOST

VIDEO Kekin: 'Mile je pomogao platiti parking Jelaviću, tek onda je shvatio tko je on!'

Koordinatorica stranke Možemo! Sandra Benčić i dr. sc. Ivana Kekin dr. med. kandidatkinja stranke na izborima za predsjednicu Republike Hrvatske održale su danas konferenciju za medije na temu, kako tvrde, pritisaka na kampanju
VIDEO Kaos u Beogradu: Policija pendrecima tukla studente koji su prosvjedovali zbog N. Sada
VELIKI PROSVJED

VIDEO Kaos u Beogradu: Policija pendrecima tukla studente koji su prosvjedovali zbog N. Sada

Ranije dok se Vučić obraćao medijima iz zgrade Predsjedništva u prijenosu uživo čuli su se i zvižduci nezadovoljnih studenata. Oni prosvjeduju zbog nesreće u Novom Sadu