Nemam razumijevanja za zahtjeve iz Hrvatske jer se radi o bilateralnim temama za koje očekujemo da se riješe u za to predviđenim modulima i sudovima, smatra Guenther Krichbaum
Njemačka kritizira Hrvatsku: 'Odustanite od blokade Srbije'
Predsjednik Odbora za Europsku uniju njemačkog Bundestaga Guenther Krichbaum oštro je u subotu kritizirao hrvatsku blokadu pregovora između Srbije i Europske unije rekavši da Zagreb zlorabi EU za rješavanje svojih otvorenih pitanja s Beogradom.
Hrvatska nije dala zeleno svjetlo za otvaranje poglavlja 23 Pravosuđe i temeljna prava u pregovorima EU-a sa Srbijom. Službeni Zagreb traži da Beograd ukine regionalnu nadležnost za ratne zločine, osigura prava hrvatske manjine u Srbiji i ostvari punu suradnju s Haškim sudom.
- Postoje mehanizmi za rješenja, pa i onda kada države vode rasprave ili svađe - rekao je Kirchbaum, član Kršćansko-demokratske unije (CDU) u razgovoru za Deutsche Welle.
- U takvim slučajevima je normalno očekivati da države koje su u pitanju riješe probleme između sebe, a ne da Europska unija bude zloupotrijebljena u te svrhe, to jest da vlastito članstvo u EU-u bude šaka za provođenje bilateralnih zahtjeva koji postoje duže vrijeme - rekao je.
Krichbaum smatra da ni hrvatski zahtjev u vezi s manjinama nije u potpunosti osnovan.
- Nigdje nije zapisano da se to mora dogoditi kroz članstvo manjina u parlamentu - rekao je.
Manjine su na sasvim različite načine predstavljene u europskim parlamentima, objasnio je i naveo model Njemačke.
- U Njemačkoj predstavnici manjina mogu ući u parlament preko etabliranih i novih stranaka. Dakle njemački put je drugačiji, ali se ni na koji način ne kosi s europskim pravilima. U tom smislu je samostalna odluka Srbije kako će na ovom polju postupati - rekao je.
Kirchbaum je podsjetio na slovensku blokadu Hrvatske kada je pregovarala o članstvu i rekao da je Njemačka tada postupila jednako kao i danas.
- Podsjećam da je Hrvatska bila u sličnoj situaciji u odnosu na Sloveniju kada je sporan bio tok granice u Piranskom zaljevu. I tada smo utjecali na Sloveniju da odustane od blokade - rekao je demokršćanski političar.
- Nemam razumijevanja za zahtjeve iz Hrvatske jer se radi o bilateralnim temama za koje očekujemo da se riješe u za to predviđenim modulima i sudovima – za to i imamo međunarodne sudove - rekao je Krichbaum.
Hrvatskoj prijete sankcije?
Najavio je i mjere kojima bi se Hrvatsku pokušalo nagovoriti na odustajanje od svog nauma.
- Postoji odgovarajući format Europskog vijeća u kojem će ovo pitanje svakako biti tematizirano. Nadam se da će Hrvatska popustiti. Tamo bi se trebali sjetiti kako se njima pomoglo kada su bili u sličnoj situaciji i kako je Hrvatska obećala europskim partnerima da neće stvarati takve blokade. A to je, vidimo, ipak uradila - rekao je.
Krichbaum smatra da i Hrvatskoj treba EU i trebaju joj partneri iz EU-a.
- Hrvatska će imati ciljeve koje želi ostvariti. Inače će Hrvatska brzo uvidjeti da se ni njezinim idejama i projektima neće izlaziti u susret. Jer u Europskoj uniji važi pravilo da se uzima i daje - zaključio je Krichbaum.
Reiner demantira: To nije stav Berlina i Europske unije
Predsjednik Hrvatskog sabora Željko Reiner odbacio je u subotu kritike predsjednika Odbora za Europsku uniju njemačkog Bundestaga Hrvatskoj zbog blokade pregovora između Srbije i EU rekavši da to nisu i stajališta Njemačke i Europske unije te da Hrvatska neće odustati od svojih.
- To nije stav Njemačke i Europske unije nego je to stav jednog njemačkog političara koji se, bojim se, u našim medijima iz određenih razloga predimenzionira - rekao je Reiner u Splitu zamoljen za komentar.
Guenther Krichbaum je u subotu oštro kritizirao hrvatsku blokadu pregovora između Srbije i Europske unije rekavši da Zagreb zlorabi EU za rješavanje svojih otvorenih pitanja s Beogradom.
Hrvatska nije dala zeleno svjetlo za otvaranje poglavlja 23 Pravosuđe i temeljna prava u pregovorima EU-a sa Srbijom. Službeni Zagreb traži da Beograd ukine regionalnu nadležnost za ratne zločine, osigura prava hrvatske manjine u Srbiji i ostvari punu suradnju s Haškim sudom.
Na novinarski upit znači li to da unatoč Krichbaumovih kritika Hrvatska ne odustaje od svog stava, Reiner je odgovorio “Hrvatska od svojih stavova neće odustati.“
Po Reinerovu tumačenju, ne može se izjava „jednog jedinog“ političara u nekoj zemlji tumačiti kao stajalište te zemlje, a "kamoli" kao stajalište Europske unije.
- Upravo se to ovaj puta čini. Ja sam pogledao naslove i upravo se to radi - dodao je Reiner.
Istaknuo je da se sjeća izjava, kako se izrazio, „tog istog gospodina“ prije nekog vremena o ulasku Hrvatske u Europsku uniju.
- Podsjetite se i vi toga - dometnuo je Reiner novinarima.
Novinarima Reiner nije precizirao sadržaj izjave na koju je mislio.
Krichbaum je 2013., kada je Hrvatska ulazila u EU najavio da Njemačka planira zatražiti uvođenje dodatnih klauzula kao uvjet za ratifikaciju pristupnog ugovora između Hrvatske i EU te bi se Hrvatskoj namenuto monitoring i nakon ulaska zbog problema u pravosuđu i borbi protiv korupcije. Njemačka je to odbacila, a Europska komisija to tada nije željela komentirati.
Reiner je u subotu u Splitu bio domaćin XIV. Konferencije predsjednika parlamenata zemalja Jadransko-jonske inicijative.