Žene plaćaju 5 posto nameta na tampone i higijenske uloške jer ih EU tretira kao luksuzne proizvode. Britanci od EU ultimativno traže da se takav namet ukine
Nova točka razdora: Tamponi posvađali EU i Veliku Britaniju
Odnosi Europske unije i Velike Britanije često nisu idilični, a "zveckanja" Londona o napuštanju zajednice ako se ne udovolji "ovom" ili "onom" gotovo su svakodnevna. Dvije godine uoči britanskog referenduma o ostanku u EU ili njenom napuštanju, odnose s Bruxellesom će, čini se, dodatno zakomplicirati tamponi.
Jake snage dijela vladajućih konzervativaca udružile su se sa svojim "smrtnim neprijateljima" - laburistima, liberalnim demokratima i škotskim nacionalistima kako bi premijera Davida Camerona prisilili da s EU ponovno ispregovara tzv. tampon porez.
Žene plaćaju 5 posto nameta na tampone i higijenske uloške jer ih EU tretira kao luksuzne proizvode, piše Daily Mail.
- Žene prosječno potroše 492 funte godišnje na te proizvode. Za cijeli život to je prosječno 18.450 funti od čega su 922 funte porez - kažu protivnici "tampon poreza".
Cijene tampona i uložaka, prema mišljenju dijela parlamentarnih zastupnika, pitanje su britanskog suvereniteta i razlog da se toj zemlji vrate neke ovlasti koje su sada u rukama EU, smatraju neki zastupnici u parlamentu.
- To je problem koji pogađa najmanje 50 posto naše populacije, a britanskom parlamentu su vezane ruke - rekao je konzervativni zastupnik Steve Baker.
Stručnjaci upozoravaju kako je porez na proizvode za osobnu higijenu usklađen sa EU i da bi svako njegovo mijenjanje zahtijevalo odobrenje Europske komisije i potporu svih 28 država članica.