Vjerujemo da turizam ima potencijal za pokretanje i značajan utjecaj na oporavak cjelokupnog hrvatskog gospodarstva kroz svoje multiplikativne efekte. Upravo zato vrijedi očuvati radna mjesta, kažu iz Vijeća
'Nužno je i dalje davati potpore za očuvanje radnih mjesta...'
Socijalno vijeće za turizam podržava sve dosadašnje Vladine mjere, no ističe kako je za očuvanje radnih mjesta u turizmu nužno da se potpore nastave, izvijestili su u petak iz HUP-Udruge ugostiteljstva i turizma.
Predstavnici HUP-Udruge ugostiteljstva i turizma te Sindikata turizma i usluga Hrvatske (STUH) i Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije (SIKD) u četvrtak su na sjednici Socijalnog vijeća za turizam raspravljali o stanju u turističkom sektoru i potrebnim novim rješenjima nakon isteka aktualnih mjera Vlade.
Socijalno vijeće za turizam dalo je podršku Vladi za sve što je učinjeno do sada, no za očuvanje radnih mjesta u turizmu potpore se moraju nastaviti, navodi se u priopćenju.
'Turizam može pokrenuti gospodarstvo'
- Iako je turizam najteže pogođen korona krizom u ovoj godini, vjerujemo da on ima potencijal za pokretanje i značajan utjecaj na oporavak cjelokupnog hrvatskog gospodarstva kroz svoje multiplikativne efekte. Upravo zato vrijedi očuvati radna mjesta i poslovne sustave u turizmu i nužno je turizmu dati podršku - istaknuto je.
Stoga je Socijalno vijeće za turizam uputilo apel Vladi da hitno donese odluku daljnja tri mjeseca potpora HZZ-a za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima najviše pogođenima koronavirusom u iznosu od 4.000 kuna od lipnja nadalje, poslovnim subjektima čiji je pad prihoda u odnosu na prethodnu godinu 50 posto ili više uz jednake mjere oslobođenja od poreza i doprinosa na iznos potpore.
'Nastavak potpora za plaće je ključna mjera'
- Nastavak potpora za plaće radnika ključna je mjera za očuvanje radnih mjesta i zaposlenosti do početka naredne turističke godine - kazala je direktorica HUP Udruge ugostiteljstva i turizma Natali Komen Bujas.
Sasvim je izvjesno, kako je navela, da će se turizam oporaviti te da su educirani i stalni radnici ključ njegova uspjeha.
- Lipanj je pred vratima i u velikoj su neizvjesnosti i poslodavci i radnici u turizmu te hitno treba donijeti nove odluke - istaknula je Komen Bujas.
U priopćenju se navodi i kako Vijeće cijeni brzu reakciju Vlade i usvojene izmjene mjere Stalni sezonac kroz mogućnost produljenja perioda produženog mirovinskog osiguranja no apeliraju za dodatnu podršku.
Predlažu da se što prije donesu nove odluke i omogući moratorij ili odgoda ugovorenih obveza koje zbog izvanrednih okolnosti nije moguće ispuniti, a koje se nisu mogle predvidjeti niti su nastale krivnjom stalnih sezonaca ili poslodavaca.
Sezona će biti kraća
Kao socijalni partneri ukazali smo odmah s početkom korona krize na potrebu prilagodbe ove mjere, prvenstveno na način da se smanji obveza angažmana stalnih sezonaca u ovoj godini (manje od 6 mjeseci).
Sada je sasvim izvjesno da će ova turistička sezona biti puno kraća nego je uobičajeno i da poslodavci neće moći ispuniti 6 mjeseci rada za stalne sezonce.
Stoga je, kako ističu, potrebno omogućiti smanjenje ove obveze ili odgodu iste na iduću godinu tj. dok se ne steknu uvjeti za zapošljavanje, a poslodavci će kao i do sada prve zaposliti upravo stalne sezonce.
- Stalni sezonci su za poslodavce u turizmu jednako važni kao i svi stalni radnici te nam je važno za njih omogućiti jednake mjere zaštite kako u očuvanju stabilnosti radnih odnosa, tako i socijalne zaštite kroz garantiranu naknadu za vrijeme dok ne rade - kazala je predsjednica SIKD-a Marina Cvitić.
Dodala je kako vjeruje da će se donijeti potrebna rješenja u smjeru omogućavanja ispunjavanja i zadržavanja ugovornih obveza, te najvažnije zadržavanja svih stalnih radnika.
Predsjednik Socijalnog vijeća za turizam i predsjednik STUH-a Eduard Andrić je pozvao Vladu da nastavi sa provođenjem mjera potpore za turizam kako bi se zadržali svi pozitivni učinci dosadašnjih mjera koje su sačuvale tisuće radnih mjesta i omogućile uključivanje radnika u početak turističke sezone koja je i nadalje upitna jer ne ovisi o nama i turističkim radnicima.
Kazao je kako će zajedno sa HUP-Udrugom ugostiteljstva i turizma nastaviti pregovore oko prilagođavanja nacionalnog - granskog kolektivnog ugovora i svih kolektivnih ugovora sa poslodavcima kako bi aktivno utjecali na daljnji oporavak i održivost djelatnosti u periodu koji nam dolazi, a koji oporavak isključivo ovisi o radnicima i njihovim radnim mjestima koja i nikako ne bi smjela doći u pitanje.
- Turističkom sektoru mora se pružiti podrška kako bi se premostio period do sljedeće turističke godine, što se može postići snažnijim korištenjem EU sredstava i fondova za pomoć turizmu kroz subvencije plaća do proljeća 2021. i donošenjem mjera za očuvanje poslovanja turističkih tvrtki smanjenjem stope PDV-a i parafiskalnih nameta - zaključilo je Socijalno vijeće za turizam.