Macron i Grabar Kitarović izmijenili su nekoliko riječi, ponovno pod kišom, kao i prije gotovo četiri mjeseca kada su se družili na ruskom nogometnom terenu...
'Opet nam pada kiša': Kolinda i Jakov popričali su s Macronom
Predsjednici država i vlada počeli su u nedjelju oko 9,30 stizati u Elizejsku palaču u Parizu gdje su ih uoči velike svečanosti obilježavanja kraja Prvog svjetskog rata dočekivali francuski predsjednik Emmanuel Macron i njegova supruga Brigitte.
Na crvenom tepihu Macron je dočekao između ostalih i hrvatsku predsjednicu Kolindu Grabar Kitarović i njezinog supruga Jakova.
Macron i Grabar Kitarović izmijenili su nekoliko riječi, ponovno pod kišom, kao i prije gotovo četiri mjeseca kada su se družili na ruskom nogometnom terenu, nakon finala Svjetskog prvenstva Francuska-Hrvatska.
Iako se nije moglo čuti što je kazao hrvatskoj predsjednici odmah po njezinu dolasku, po Macronovoj gestikulaciji dalo bi se zaključiti da je kazao: "Opet nam pada kiša".
Po posljednjim podacima, u Parizu je 85 šefova država, vlada i čelnika međunarodnih organizacija.
Više francuskih televizija od ranog jutra emitira posebne emisije posvećene završetku rata, uz izravne prijenose sa svih ključnih mjesta.
Najavljeno da će posebne mjere sigurnosti, osim oko Slavoluka pobjede, biti na snazi oko Trga Republike gdje se poslije podne očekuju prosvjedi protiv Donalda Trumpa, te oko La Villettea gdje se će se održati Pariški mirovni forum kojem će se od 15,30 sati priključiti i dio šefova država i vlada.
Počela središnja svečanost
Zvonima pariške crkve Notre Dame i preletom zrakoplova koji je iza sebe ostavio boje francuske zastave započela je u nedjelju proslava stogodišnjice kraja Prvog svjetskog rata, koja je u Parizu okupila 85 šefova država, vlada i međunarodnih organizacija.
Francuski predsjednik Emmmanuel Macron stigao je oko 11 sati, po aveniji Champs-Elysees, zajedno sa svojim gostima, do Slavoluka pobjede gdje se održava središnja proslava.
Svi su stigli zajedno, u nekoliko autobusa, na stotinjak metara od tog pariškog spomenika a potom su ostatak do njega prešli pješice.
Nakon francuske Marseljeze, Macron je obavio smotru počasnih postrojbi, a potom je zajedno s drugim čelnicima poslušao srednjoškolce koji su čitali izvatke iz svjedočanstava vojnika napisanih 11. studenoga 1918., na dan potpisanog primirja.
Predsjednik Macron održat će govor, a očekuje se da će osim što će govoriti o prošlosti također iskoristiti priliku da uputi političku poruku o multilateralizmu i suradnji.
Svečanost bi trebala trajati oko sat i pol, a završit će odavanjem počasti Neznanom junaku, zvucima Bolera Mauricea Ravela, te još jednom minutom šutnje koju će prekinuti zvuk trube kojom se označava primirje.