Prije rata tvornica Borovo izrađivala ih je za američko tržište. Vukovarskim braniteljima bile su suha i pouzdana obuća, no nakon pada grada, pretvorile su se za njih u pogibeljnu opasnost
Ovo je priča o zengi - žutoj čizmi vukovarskih branitelja
U jučerašnjoj koloni sjećanja u Vukovaru, predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, odabirom obuće, podsjetila je na jedan od simbola obrane grada - žute čizme, takozvane zenge, piše HRT.
Prije rata tvornica Borovo izrađivala ih je za američko tržište. Vukovarskim braniteljima bile su suha i pouzdana obuća, no nakon pada grada, pretvorile su se za njih u pogibeljnu opasnost.
Osmislio ih je borovski kreator Ljuben Janičev, a izrađivale vukovarske krojačice za američke farmere. Ali do njih nisu došle.
Tople čizme grijale su ratnike u hladnim rovovima. Bile su simbol otpora i ljubavi prema Vukovaru. Neki od njih odvedeni su u njima u srbijanski logor. Zamalo da ih zenge nisu stajale života jer se znalo da je onaj tko ih nosi - branitelj.
U poznatim zengama koračala je ponosno u koloni sjećanja i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović. Time je, kaže, željela poručiti kako su Vukovaru potrebna radna mjesta.
- Time želim poručiti da su Vukovaru potrebna radna mjesta za bolju budućnost. Osim što smo dužni izraziti pijetet, dužni smo, prije svega, osigurati budućnost Vukovarcima, da Vukovar ostane ovdje i da ljudi ostanu u Vukovaru - rekla je predsjednica Grabar Kitarović.
Jer vukovarski obućarski div nekada je hranio 24.000 ljudi, danas samo 700.
- Smatram da bi svi koji su skloni gradu Vukovaru sljedeće godine mogli prošetati u žutim zengama - rekla je Gordana Odor, predsjednica Uprave Borova.