Moskva je u vojnom režimu, obnavlja i rekonstruira svoju vojsku, proizvodi sve više oružja i sklapa saveze s državama neprijateljski nastrojenima prema Zapadu
Ozbiljno upozorenje: Rusija je opasnija nego prije invazije. NATO se mora pripremiti na sve
Iako su Rusi izgubili ozbiljan broj ljudstva i tehnike u invaziji na Ukrajinu koja se približava svojoj trećoj godišnjici, bivši litvanski ministar vanjskih poslova je za Business Insider otkrio da je najveća država na svijetu opasnija nego ikada prije.
- Moskva je u vojnom režimu, obnavlja i rekonstruira svoju vojsku, proizvodi sve više oružja i sklapa saveze s državama neprijateljski nastrojenima prema Zapadu - rekao je Gabrielius Landsbergis. Litvanac tvrdi da Rusi punom parom rade ne samo na nadoknađivanju gubitaka, nego i povećavaju svoje oružane snage.
- Ne popravljaju samo tenkove s bojišta, već grade i nove. Proizvode dronove i godinama su imali priliku testirati i eksperimentirati s ratnom tehnologijom. Zapad je u to vrijeme bio usredotočen na borbu protiv terorizma, a Rusija je stekla iskustvo u konvencionalnom ratovanju velikih razmjera. Vjerojatno bih rekao da je Rusija sada opasnija nego ikad prije - upozorava Landsbergis.

Engleski stručnjak za rusku vojsku koji je napisao nekoliko knjiga o moskovskom ratnom stroju Keir Giles, otišao je korak dalje.
- Problemi s kojima se Rusija suočava u Ukrajini ne znače da ne bi mogla napasti negdje drugdje. Pretpostaviti da ruski neuspjesi u Ukrajini znače da neće napasti druge zemlje zanemaruje rusku naviku da sama sebe pogrešno uvjeri da nešto može učiniti i onda to ipak pokuša - upozorio je Giles koji je viši suradnik u Chatham Houseovom programu za Rusiju i Euroaziju.
Iako Ujedinjeno Kraljevstvo procijenilo da su Rusi od početka invazije izgubili 750.000 vojnika (ranjeni i poginuli), Moskva i dalje neumoljivo napreduje i napada diljem bojišta.
Putin je naredio nekoliko mjera s kojima je ojačao vojsku. Krajem prošle godine odobrio je novi vojni proračun na koji će se trošiti 32.5 posto ukupnog državnog proračuna. Isto prošle godine, Putin je donio uredbu kojom je ruska vojska narasla na 1.500.000 vojnika.

Te brojke je potvrdio i Christopher Cavoli, zapovjednik Europskog zapovjedništva SAD-a.
- Oni i dalje imaju strateške zračne i podmorničke snage koje su jedva dotaknute - rekao je Cavoli. Landsbergis tvrdi da Rusija sada ima veću vojsku nego prije početka invazije, ali i slabije obučene vojnike.

Andris Sprūds, latvijski ministar obrane rekao je da je i oslabljena Rusija i dalje opasna.
- Iako su napori Rusije trenutačno usmjereni na rat u Ukrajini, ovo nije vrijeme za opuštanje. Procjenjujemo da će Rusija obnoviti svoj vojni kapacitet u sljedećih pet godina; stoga moramo učiniti sve da se pripremimo protiv potencijalnog napada - rekao je Sprūds.
Ipak, upitno je koliko je realističan ruski napad na bilo koju članicu NATO-a, s obzirom na to da savez funkcionira po principu 'napad na jednu članicu je napad na sve'.
Iako i dalje prevladava takvo razmišljanje, pojedine zemlje su već uvele pripreme u slučaju napada s istoka. Tako su Švedska i Njemačka prošle godine pozvale svoje građane da pretvore svoja skladišta i podrume u bunkere. Švedska je svojim građanima podijelila knjižice u kojima ih savjetuje kako se pripremiti za rat.
Hamish de Bretton-Gordon, vojni stručnjak i bivši zapovjednik britanskih snaga za kemijsko, biološko, radiološko i nuklearno ratovanje, rekao je da Rusija u ovom trenutku nije spremna na konvencionalni napad velikih razmjera van Ukrajine, ali da bi se to moglo promijeniti u narednih pet do deset godina.
Slične strepnje je nekoliko puta ponovio i Zelenski koji je nedavno zamolio Zapad da Ukrajini isporuči nuklearno oružje kako bi mogli odvratiti Rusiju od potencijalnog napada u budućnosti.