Pobuna je počela 9. rujna 1971. a pobunio se 1281 čovjek od oko 2200 zatvorenika. Uzeli su 42 taoca. Počeli su pregovori s vlastima. No vlasti nisu htjele pregovore
Prije 50 godina ugušena je najkrvavija pobuna u zatvoru, a pakao je tek onda počeo...
Prije 50 godina ugušena je najpoznatija, ali i najkrvavija pobuna zatvorenika u američkoj povijesti. Zatvor Attica otvoren je 1931. godine u šumama američkog sjeveroistoka, tijekom godina je postao pretrpan, pravila su bila iznimno stroga, a kazne su često bile hirovite, piše Express. Nitko nije znao kako će ga kazniti čuvari ili uprava zatvora za i najmanje prijestupe. Zatvorski čuvari bili su većinom bijelci iz ruralnih sredina države New York, a velika većina zatvorenika bili su crnci i Portorikanci što je dovelo do tenzija po rasnoj osnovi.
Zatvorenici su htjeli bolje uvjete. Htjeli su bolju medicinsku skrb, htjeli su humanije kazne da zatvorenici kao L.D. Barkley (21) ne provodi svoju kaznu zbog vožnje bez vozačke dozvole u najgorem zatvoru zajedno s više od 600 osuđenika na doživotne kazne. Zatvorenici su prvo išli mirnim putem. Pisali su političarima, ali sve zamolbe za reforme zatvora nisu pale na plodno tlo. Političari su ih ignorirali. Sve dok se zatvorenici nisu pobunili.
Pobuna je počela 9. rujna 1971. a pobunio se 1281 čovjek od oko 2200 zatvorenika. Uzeli su 42 taoca. Počeli su pregovori s vlastima. Zatvorenici su tražili prisutnost neutralnih promatrača koji će pratiti sve što se događa u i oko zatvora. S taocima su postupali brižno. No guverner New Yorka Nelson Rockefeller nije htio pregovarati sa zatvorenicima. Stotine teško naoružanih policajaca i vojnika opkolili su zatvor, a onda je Rockefeller naredio napad. Ubili su najmanje 43 ljudi, među kojima su bili zatvorski čuvari, civilni zaposlenici zatvora i 33 zatvorenika.
Pobuna je ugušena, ali preživjelim zatvorenicima pakao je tek počeo. Tukli su ih čak i ranjene, maltretirali i zlostavljali. Tek godinama kasnije dobili su odštetu nakon dugih sudskih sporova. Na prijelazu milenija država New York morala je isplatiti 8 milijuna dolara zatvorenicima, a 2005. godine 12 milijuna dolara isplaćeno je zatvorskim čuvarima i njihovim obiteljima. Međutim, zbog uvjeta sudske nagodbe, New York nikad neće morati priznati krivnju za zločine, nikad neće morati priznati da su policajci ubijali zatvorenike, nikad neće morati priznati da su policajci mučili zatvorenike.