Odbor je većinom glasova podržao i konačni prijedlog Zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu. Traže i analizu stanja braniteljskih prava
Protiv ustavnog braniteljskog zakona je i Odbor za veterane
Nakon što je Vlada dala negativno mišljenje na zaključak 54 zastupnika koji su tražili saborsku raspravu o jedinstvenom Zakonu o pravima hrvatskih branitelja te da on bude Ustavni zakon, navedeni zaključak odbijen je i na Odboru za ratne veterane. Protiv je bio Franko Vidović (SDP) koji je jedini iz svoje stranke stavio svoj potpis na zaključak.
Iako se ne slaže da braniteljska prava reguliraju kroz ustavni zakon smatra da je rasprava o pravima braniteljima potrebna. Odbor je na njegov prijedlog jednoglasno izglasao zaključak kojim se Ministarstvu branitelja predlaže da napravi analizu stanja prava branitelja, s posebnim naglaskom na prava koja su izdvojena pod neka druga ministarstva, odnosno u neke druge zakone.
- Svi smo bili za jedinstveni zakon i jedno ministarstvo, a ne da se braniteljima bavi šest ministarstava, osam agencija i da na kraju moramo preko nekog svog rješavati probleme - rekao je vanjski član Odbora Ilija Vučemilović koji smatra da nema političke volje za rješavanjem problema.
Odbor je većinom glasova podržao i konačni prijedlog Zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu, a branitelji navode da treba napraviti registar agresora kako ne bi slučajno i oni ostvarivali neka prava iz ovog zakona. Vladajući su bili protiv jer vjeruju da nema potrebe za "novim popisivanjem građana". Zakon propisuje da će žrtve seksualnog nasilja moći ostvariti prava na zdravstvenu, pravnu psihosocijalnu pomoć, medicinsku rehabilitaciju, ali i novčanu naknadu u jednokratnom iznosu od 100.000 kuna ili u povećanom od 150.000 kuna. Imat će i pravo na mjesečnu naknadu u visini 73 posto proračunske osnovice koja sada iznosi 2.427 kuna.