Uslijed puknuća cijevi noćas oko 4.20 sati došlo je do poplave prostorija u HE Zakučac. Iz HEP- a poručuju kako poduzimaju sve aktivnosti sanacije stanja i dovođenja HE Zakučac u pogon
Rekreativci, oprez! Zbog kvara ispuštaju više vode u Cetinu
Uslijed puknuća cijevi noćas oko 4.20 sati došlo je do poplave prostorija u hidroelektrani Zakučac. DVD Omiš je izašao na teren i ispumpava vodu. Na terenu je 15 vatrogasaca i četiri navalna vozila s velikim pumpama za ispumpavanje vode.
Strojarnica u kojoj je pukla cijev za hlađenje stroja visoka je 18 metara, a vatrogasci tvrde da se u njoj napunilo vode do 10 metara. Budući da je odvojena od ostalih dijelova hidroelektrane, voda nije prodrla u druge dijelove Zakučca.
Neslužbeno se doznaje da će materijalna šteta biti iznimno velika. O daljnjim koracima HEP je poslao priopćenje.
- U hidroelektrani Zakučac (na rijeci Cetini kod Omiša), danas je, 8. srpnja 2016. u 4:08 sati, prilikom pražnjenja tlačnog cjevovoda agregata uslijed kvara došlo do prodora vode na dijelu turbinskog kata u strojarnici zbog čega je obustavljen rad HE Zakučac.
Unatoč obustavljanju rada HE Zakučac, HEP je osigurao dovoljne količine energije pojačanim radom vlastitih izvora, a dio će osigurati nabavom na tržištu te se ne očekuju nikakvi problemi u opskrbi kupaca. HEP poduzima sve aktivnosti sanacije stanja i dovođenja HE Zakučac u pogonsko stanje.
Zbog kvara će se od danas, 8. srpnja u 12:00 sati, nizvodno od brane Prančevići ispuštati do 50 prostornih metara (m3) vode umjesto uobičajenih 8 m3/s vode, i to na cijelom profilu rijeke Cetine na relaciji brana Prančevići - Čikotina lađa - Blato na Cetini - hidroelektrana Kraljevac - Penšići - Radmanove mlinice - Omiš. Stoga pozivamo tvrtke, udruge, građane, izletnike, rekreativce i druge korisnike sportskih i izletničkih sadržaja (rafting, kanjoning itd.) na tom dijelu Cetine na oprez i poduzimanje mjera zaštite sigurnosti ljudi - priopćili su.
HE Zakučac najveća je u Hrvatskoj
Hidroelektrana Zakučac ili HE Zakučac je derivacijska hidroelektrana koja je izgrađena u doljnjem toku rijeke Cetine, kod Omiša (Splitsko-dalmatinska županija), dva kilometra od ušća rijeke u grad Omiš uzvodno. U pogon je puštena 1962. godine.
Najveće je postrojenje na slivu rijeke Cetine, a po instaliranoj snazi i po mogućoj proizvodnji električne energije najveća je hidroelektrana u Hrvatskoj.