
Jasno je da Putin sanja ponovno uspostavljanje ocvalog komunističkog imperija koji je nakon pobjede 1945. stavio pola Europe, izuzev Jugoslavije i Grčke, pod svoju direktnu kontrolu.
News
Komentari 16Jasno je da Putin sanja ponovno uspostavljanje ocvalog komunističkog imperija koji je nakon pobjede 1945. stavio pola Europe, izuzev Jugoslavije i Grčke, pod svoju direktnu kontrolu.
Ruska delegacija je u Rijadu zatražila povlačenje NATO-a iz istočne Europe. Iako to u ovom trenutku izgleda malo vjerojatno, u prijestolnicama istočno i južno od Njemačke i Austrije stvorio se strah da bi Trump mogao pristati i na taj zahtjev samo kako bi se što prije dogovorio kraj rata, piše Financial Times.
Šef kabineta rumunjskog predsjednika i savjetnik za obranu i nacionalnu sigurnost, Cristian Diaconescu rekao je da je američka delegacija odbila taj prijedlog, ali da bi Washington mogao u budućnosti pristati i na tu soluciju. Rumunjska, ali i ostale bivše članice istočnog bloka boje se 'nove Jalte' i podjele kontinenta između Moskve i Washingtona. Putin je neposredno prije invazije na Ukrajinu rekao da se NATO mora vratiti na granice iz 1990., a Hrvatska tada nije bila članica Saveza.
Kremlj je od početka ovog stoljeća kritizirao širenje NATO-a na istok i tvrdio da je Gorbačov dobio garanciju glavnog tajnika NATO-a od 1988. do 1994., Manfreda Wörnera da se Savez neće širiti ako SSSR dopusti ujedinjenje Njemačke.
- Mislim da je očito da širenje NATO-a nema nikakve veze s modernizacijom samog Saveza ili s osiguranjem sigurnosti u Europi. Naprotiv, ono predstavlja ozbiljnu provokaciju koja smanjuje razinu međusobnog povjerenja - rekao je Putin na sigurnosnoj konferenciji u Münchenu 2007.
Jasno je da Putin sanja ponovno uspostavljanje ocvalog komunističkog imperija koji je nakon pobjede 1945. stavio pola Europe, izuzev Jugoslavije i Grčke, pod svoju direktnu kontrolu. Iako u ovom trenutku povlačenje NATO-a na granice iz 1990. izgleda nerealno, nitko ne može u potpunosti odbaciti ovu mogućnost zbog nepredvidljive naravi Trumpa. Jasno je da trenutačna administracija u Washingtonu vidi Kinu kao neprijatelja broj 1. i Trump želi sve resurse preusmjeriti na Pacifik. Vojni analitičari smatraju da je Trump popustljiv prema Rusiji kako bi ju izvukao iz zagrljaja Kine u kojem se našla tijekom Bidenove neupitne podrške Ukrajini. Strah od novog Varšavskog pakta se posebno intenzivirao nakon najave Trumpa da sve članice NATO-a koje neće trošiti pet posto svog BDP-a na obranu mogu zaboraviti na zaštitu SAD-a.
Trump je početkom 2024. na skupu Conwayu u Južnoj Karolini rekao da neće braniti zemlje koje ne troše dovoljno na obranu.
- Jedan predsjednik jedne velike zemlje, pitao me hoću li braniti zemlju ako ju napadne Rusija iako ne troše dovoljno na obranu. Ne ne bih vas branio. Čak bi ohrabrio Ruse da rade što god žele. Morate plaćati svoje račune - rekao je Trump.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+