Građanima savjetuju da novac, nakit, umjetnine i dragocjenosti ne ostavljaju u svom domu, već da ih pohrane na sigurno mjesto poput trezora u bankama ili...
Sezona godišnjih odmora: Evo kako se zaštititi od provalnika
Dolaskom ljeta i sezone godišnjih odmora većina građana svoje kuće i stanove na duže vrijeme ostavlja praznima i bez nadzora pa su iz policije dali nekoliko korisnih savjeta kako bi se zaštitili od provalnika i svoj dom učinili sigurnim.
"Kao i prethodnih, tako i ove godine upozoravamo građane na provalnike koji 'vrebaju' u vrijeme dok se oni nalaze na udaljenim destinacijama. Neki se povratkom kući neugodno iznenade kada pronađu razbacane i ispreturane stvari te shvate da su im ukradeni novac, nakit, umjetnine, dragi predmeti i druge vrijednosti", poručuju iz policije.
Građanima savjetuju da novac, nakit, umjetnine i dragocjenosti ne ostavljaju u svom domu (u kuhinjskim elementima, ladicama, pod madracem ili u garderobnim ormarima), već da ih pohrane na sigurno mjesto poput trezora u bankama ili na čuvanje osobi u koju imaju povjerenja.
Savjetuju i da se ključ od kuće ili stana ne ostavlja ispod otirača, u tegli za cvijeće i na sličnim mjestima i da se svakako zatvore prozori, balkonska vrata i staklene stijene.
Ključ treba ostaviti pouzdanoj osobi koja će biti u mogućnosti češće obilaziti dom te organizirati da netko češće prazni poštanski sandučić kako se ne bi stekao dojam da u kući ili stanu duže vrijeme nema nikoga.
"Ne uklanjajte cvijeće s balkona i ne spuštajte rolete do kraja jer time dajete poruku da ste odsutni, adresu na kojoj boravite i broj telefona na koji vas se može dobiti kada ste na putu ostavite članu uže obitelji, susjedu, predstavniku stanara u zgradi ili bliskom prijatelju, ne zaboravite uključiti alarmni sustav ako ga imate, spremite predmete koji omogućavaju lakše penjanje, kao npr. ljestve, sanduci i slično, na obiteljskim kućama i stanovima u prizemlju ugradite dodatnu zaštitu na prozorima i drugim većim otvorima", ističu iz policije.
Dodaju i kako je preporučljiva rasvjeta tijekom cijele noći, koja se automatski pali u sumrak, svjetiljke sa senzorom ili osvjetljenje upravljano automatskim vremenskim prekidačem, a bilo bi dobro i ne govoriti svima da se putuje i ne ostavljati takve poruke na telefonskoj sekretarici ili društvenim mrežama.
"Ako vam se i pored svih samozaštitnih mjera dogodi da budete žrtva provalnika, po povratku kući ne dirajte ništa i nazovite policiju na broj 192, jer je svaki, pa i najmanji trag važan i može pomoći da provalnik bude pronađen", poručuju iz policije.
Prema izvješću Policijske uprave Sisačko-moslavačke, koja je objavila korisne savjete za građane, na tom je području lani zabilježeno 89 teških krađa provaljivanjem u kuće i stanove, od čega je u 83 slučaja provaljeno u kuće, dok je u šest slučajeva provaljeno u stanove. Od 1. siječnja do 17. lipnja ove godine zabilježene su 42 provale u kuće i stanove, izvijestila je PU sisačko-moslavačka.